„Wokół fotografii reportażowej” – spotkanie z Arkadiuszem Ławrywiańcem na wystawie Stanisława Jakubowskiego

Kategoria
Spotkanie
Date
21 września 2023 17:00
Miejsce
Oddział Teatralno-Filmowy, ul. M. Kopernika 11
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat: ZPAF Okręg Śląski. Kurator wystawy: Arkadiusz Ławrywianiec

Arkadiusz Ławrywianiec ur. 19.01.1967 r. w Opolu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 r., kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. W latach 1994–2015 pracował w „Dzienniku Zachodnim” jako fotoreporter. Od 2016 r. współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Od 2009 do 2022 roku uczył w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 r. jest członkiem ZPAF. Od 2017 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, a zarazem jest członkiem Zarządu Głównego ZPAF. Autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą (Francja, Czechy, Macedonia, Niemcy). W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, w 2011 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest pomysłodawcą cyklu wystaw międzynarodowych „OKO Ostrava – Katowice – Opava” oraz cyklu wystaw zbiorowych Okręgu Śląskiego ZPAF „Świadomość kadru”. Prowadzi cykl spotkań pt. „Porozmawiajmy o…” w Galerii Katowice ZPAF Okręg Śląski. Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa organizowanego przez Bibliotekę Śląską, w którym to konkursie w latach 2006, 2017, 2018 i 2019 był jurorem, a w latach 2020, 2021 i 2022 przewodniczącym kapituły. W latach 2019 i 2020 był jurorem w Polskim Konkursie Fotografii Sportowej. Od 2021 r. jest członkiem międzynarodowego kolektywu fotografów Horizons Collectif. Zajmuje się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym. Jest autorem albumów fotograficznych: „Tajemnice pracowni” i „Kiduszin Nisuin”.

Stanisław Jakubowski: fotograf, fotoreporter. Związany z gliwickim środowiskiem fotograficznym. Miejsce szczególne w jego twórczości zajmuje fotografia reportażowa (polityczna, społeczna, sportowa). Od 1959 roku jako fotoreporter współpracował z Centralną Agencją Fotograficzną. W 1962 został fotoreporterem w regionalnych Nowinach Gliwickich. W 1966 został etatowym fotoreporterem CAF, w której pracował do 1999 roku.

Stanisław Jakubowski jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; indywidualnych, zbiorowych oraz pokonkursowych – w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu nagród za zdjęcia reporterskie i fotoreportaże.

 Jest autorem wielu znanych z prasy fotografii z wydarzeń politycznych, społecznych czy sportowych. Dokumentował m.in. takie wydarzenia jak wspomniana akcja ratunkowa w kopalni „Generał Zawadzki” – ratowanie górnika Alojzego Piontka uwięzionego w kopalnianym chodniku przez 158 godzin, pożar rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach, pożar lasów w Rudach Raciborskich, pierwszy przeszczep serca wykonany przez zespół prof. Zbigniewa Religi, Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 1974 r., czy wydarzenia z okresu strajków na Śląsku w 1980 r. Tematyka górnicza była szczególnie bliska Stanisławowi Jakubowskiemu, utrwalił także na swych zdjęciach czas likwidacji niektórych kopalń (reportaż „Szatnia”).

            Oglądając zdjęcia Stanisława Jakubowskiego na wystawie „Zapiski Śląskiego fotoreportera" przenosimy się kilkadziesiąt lat wstecz do czasów, które na szczęście są zamknięte w wydrukach. A są to fotografie niezwykłe, całkowicie wciągające widza w przedstawiane historie, w których od razu możemy odczuć potrzebę autora bycia blisko wydarzeń, zgodnie ze stwierdzeniem Roberta Capy „Jeśli Twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, nie jesteś wystarczająco blisko". Jakubowski zdecydowanie chce być blisko, a my oglądając Jego prace nie mamy możliwości zdystansowania się od przedstawianych wydarzeń. Da się dostrzec, że Stanisław Jakubowski to fotoreporter z krwi i kości. Ważne dla Niego są nie tylko wydarzenia z pierwszych stron gazet, ale z równie wielką uwagą przygląda się i dokumentuje zwykłe sytuacje życia codziennego, czego dowodem na przykład jest praca „Wesoły zaprzęg". Pracując jako fotoreporter dla Centralnej Agencji Fotograficznej (dzisiaj Polska Agencja Prasowa) Jakubowski uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach, szczególnie w Polsce. Niezwykłe zaangażowanie w pracy Stanisława Jakubowskiego skutkuje tym, że oglądając materiały z pożarów w Rudach Raciborskich, czy w rafinerii w Czechowicach, niemalże czujemy dynamikę akcji ratunkowej, a nasze zmysły bez problemu podsuwają nam wyobrażenie nieprzyjemnego zapachu spalenizny. Oglądając Zbigniewa Religę po pierwszym zabiegu przeszczepu serca czujemy wielką radość z sukcesu lekarzy, choć wiemy, ile czasu minęło i jak wielki postęp medycyna poczyniła, ale tak wielka jest siła oddziaływania fotografii Stanisława Jakubowskiego, że bez najmniejszego oporu dajemy się ponieść emocjom.

Arkadiusz Ławrywianiec

 
 

Terminy

  • 21 września 2023 17:00

Wspierane przez iCagenda

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
5
7
9
10
11
14
16
17
18
19
21
23
24
25
28
29
30