Informacje ogólne

Oferta warsztatowa, realizowana w Muzeum Historii Katowic, jest adresowana do dzieci i młodzieży. Zajęcia wprowadzają w świat sztuki i dziedzictwa regionalnego, łączą zdobywanie wiedzy z pasją tworzenia, rozwijają indywidualną kreatywność i integrują ją z pracą w grupie rówieśniczej.

Poszczególne zajęcia odbywają się w budynku głównym Muzeum i jego oddziałach. Informacje o miejscu realizacji zajęć znajdują się w opisach poniżej.


Budynek główny Muzeum Historii Katowic
ul. ks. J. Szafranka 9, Katowice

  • Zajęcia realizowane są od wtorku do piątku w godzinach 10:30-15:00 (najpóźniejsza godzina rozpoczęcia lekcji to 14:00).
  • Cena zajęć: 10 zł/osoba.
  • Przewidywany czas zajęć to ok 1-1,5 godziny.
  • Limit osób na zajęciach 25 uczestników.
  • Wszystkie zajęcia wpisują się w podstawę programową.
  • Skontaktuj się z nami - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel.32 256 18 10 wew.117.

Spotkanie z witrażem w kamienicy mieszczańskiej
szkoły ponadpodstawowe

Uczestnicy będą mogli obejrzeć oryginalne „obrazy samoświecące” – witraże, zdobiące kamienicę mieszczańską, odkryć tajniki warsztatu szklarskiego, dowiedzieć się do czego służyły kartony oraz jaka jest rola witraży w sztuce i architekturze. W drugiej części zajęć uczestnicy stworzą własne witraże z papieru i kolorowej folii celofanowej.

Mój portret mieszczański
przedszkola, klasy I – III

Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć portrety, które znajdują się na wystawie wnętrz mieszczańskich. Poznają stroje i rekwizyty, którymi otaczała się klasa średnia mieszkająca w Katowicach, akcentując tym samym swoją pozycję i status społeczny. Dowiedzą się również o cechach typowych dla takich obrazów. W drugiej części zajęć uczestnicy korzystając z różnych materiałów stworzą swój własny portret w ozdobnej ramie.

Czarno to widzę, czyli jak rysować węglem
przedszkola, klasy I – VIII

Węgiel jest jednym z najstarszych i najprostszych materiałów artystycznych. Wyróżnia się tym, że pozostawia nasycone czarne ślady, które łatwo można potem rozmazywać. Uczestnicy zajęć najpierw poznają historię początków węgla na ziemiach katowickich a następnie w ciekawy i twórczy sposób będą mogli samodzielnie stworzyć swój własny węglowy rysunek. Rysowanie węglem to dla dzieci wspaniałe ćwiczenie, które rozwija wyobraźnię i umiejętności artystyczne.

U Pani domu na popołudniowej herbacie -  dzbanki, filiżanki i inne porcelanowe cuda wianki
przedszkola, klasy I - III

Niegdyś w mieszkaniu bogatej rodziny mieszczańskiej odbywały się liczne przyjęcia i spotkania towarzyskie. Pani domu zapraszała przyjaciółki do swojego królestwa – buduaru na popołudniową herbatkę i ploteczki. Przy takich spotkaniach nie mogło zabraknąć pięknie zdobionych, porcelanowych naczyń w których serwowano napoje i poczęstunek. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć wyroby wytwórni porcelany, takich jak fabryka Giesche czy Huta Franciszka znajdujące się na wystawie wnętrz mieszczańskich. Następnie w części warsztatowej na podstawie szablonów przedstawiających porcelanowe naczynia, dzieci wykonają techniką mieszaną własne zaproszenia na przyjęcie herbaciane.

Szkatułka pełna bibelotów
klasy I - VIII

Warsztaty plastyczne połączone ze zwiedzaniem wystawy stałej: „W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność”. Uczestnicy poznają pojęcia związane z wystawą takie jak: żardiniera, cassapanca, polifon, buduar, rekamiera i inne. Następnie w części warsztatowej dzieci stworzą ozdobne pudełka z użyciem różnych materiałów plastycznych.


Dział Etnologii Miasta Oddział Muzeum Historii Katowic
ul. Rymarska 4, Katowice Nikiszowiec

  • Zajęcia realizowane są od wtorku do piątku w godzinach 10:30-15:00 (najpóźniejsza godzina rozpoczęcia lekcji to 14:00).
  • Cena zajęć: 10 zł/osoba.
  • Przewidywany czas zajęć to ok 1-1,5 godziny.
  • Limit osób na zajęciach 25 uczestników.
  • Wszystkie zajęcia wpisują się w podstawę programową.
  • Skontaktuj się z nami - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 32 353 95 59 wew. 5.

Pozdrowienia z Nikiszowca - projekt pocztówki
przedszkola, klasy I
- VIII

Warsztaty plastyczne połączone z pogadanką o roli i funkcji pocztówki w dawnych czasach. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z przykładami reprintów starych pocztówek znajdujących się w zbiorach muzeum. Poznają nie tylko ich walory dekoracyjne, ale również ich znaczenie w dokumentowaniu historii. Jest to także świetna okazja do zwrócenia uwagi na niepowtarzalność i oryginalność projektu architektonicznego zabytkowego osiedla Nikiszowiec. W części warsztatowej uczestnicy wykonają techniką mieszaną projekt własnej pocztówki z Nikiszowca, podkreślając w nim charakterystyczne motywy architektoniczne dzielnicy.

Tysiące elementów, jeden obraz czyli kawałek do kawałka i tak powstaje mozaika
przedszkola, klasy I
- VIII

W zbiorach muzeum znajduje się mozaika św. Barbary, mozaika z motywem róż jest obecna na budynku poczty w Nikiszowcu . Jest to doskonała okazja do zapoznania się z tą nietypową techniką malarską o bardzo dekoracyjnym i nierzadko monumentalnym charakterze. Polega ona na układaniu zaprojektowanej kompozycji malarskiej z drobnych kostek z różnych materiałów na odpowiednio przygotowanej zaprawie. Uczestnicy będą mogli nie tylko dowiedzieć się jak powstaje mozaika, ale również zobaczyć z bliska przykład dzieła przeniesionego z cechowni na Carmerze (obecnie szyb Pułaski). W części warsztatowej wykonają własną pracę w oparciu o szablony i elementy wycinane z pianki plastycznej.

Mosz godane?
klasy I
- IV

Uczestnicy nauczą się wyrazów gwarowych podczas dynamicznych i kreatywnych zajęć - będą układać rozsypanki wyrazowe, dopasowywać hasło do obrazka, pracować ze słowniczkiem gwary śląskiej. Na koniec wymyślają i zaprojektują własną grę MEMO po śląsku.

Fantastyczne zwierzęta Teofila Ociepki i jak je znaleźć
klasy I
- VI

Zajęcia to doskonała okazja do spotkania z twórczością nieprofesjonalnego artysty z Grupy Janowskiej. Uczestnicy, na podstawie wybranych obrazów, zapoznają się z jego niepowtarzalną wizją świata i wypełniającą go specyficzną, fantastyczną fauną. W drugiej części warsztatów dzieci zainspirowane sztuką malarza spróbują odnaleźć i namalować kształty fantastycznych zwierząt na kartach wypełnionych plamami barwnymi. Powstały w ten sposób nietypowy zwierzyniec stanie się podstawą do wykreowania wymyślonych opowieści o nich i ich życiu.

Jak oswoić beboka i inne śląskie straszki czyli nie taki bebok straszny
klasy I
- VI

Dawniej na Śląsku żywe były opowieści o różnych stworkach i duchach. Najbardziej znane śląskie straszki to beboki, utopce, podciepy i piecuchy. Niektóre z nich żyły sobie blisko siedzib ludzkich, czasem w chałupie ale prawie wcale nie były widoczne. Nie robiły ludziom większej szkody, choć potrafiły nabroić, spłatać figla czy nastraszyć! Szczególnie często przestrzegano dzieci przed bebokami. Były to istoty nocne, zamieszkiwały piwnice, szopki, chlewiki, rzadko odwiedzane strychy i inne miejsca, w których spokojnie mogły przeczekać dzień. Dzieci biegając i zaglądając „byle gdzie”, w różne miejsca, mogły zostać mocno nastraszone przez obudzonego znienacka beboka! Kiedy jednak traktowało się śląskie straszki dobrze i z należytym szacunkiem, potrafiły odpłacić się pomagając w różnych domowych sprawach i obowiązkach. Jeśli chcecie poznać opowieści o dawnych stworkach i strachach oraz dowiedzieć się jak można oswoić beboka zapraszamy na warsztaty. W trakcie spotkania uczestnicy będą mieli okazje posłuchać bajek i własnoręcznie przy użyciu różnych materiałów wykonać swojego zaprzyjaźnionego, „oswojonego” beboka.

Na początku był… węgiel. Opowieść o czarnym złocie
klasy I – VIII

Zajęcia odbywają się w otoczeniu obrazów artystów nieprofesjonalnych z Grupy Janowskiej. Uczestnicy zapoznają się z genezą powstania węgla kamiennego oraz jego znaczeniem w życiu codziennym i obyczajowości mieszkańców Górnego Śląska. Ponadto będą mogli zobaczyć skamieniałe części roślin z okresu karbonu, które staną się inspiracją do stworzeniu fantastycznego lasu. W części warsztatowej dzieci będą pracować w technice frotażu, poznając również pojęcie faktury i w twórczy sposób, przy użyciu węgla i farby, stworzą odbitki (liście paproci, skrzypu).


Dział Teatralno-Filmowy Oddział Muzeum Historii Katowic
ul. Kopernika 11, Katowice

  • Zajęcia realizowane są od wtorku do piątku w godzinach 10:00-15:00 (najpóźniejsza godzina rozpoczęcia lekcji to 14:00).
  • Cena zajęć: 10 zł/osoba.
  • Przewidywany czas zajęć to ok 1-1,5 godziny.
  • Limit osób na zajęciach 25 uczestników.
  • Wszystkie zajęcia wpisują się w podstawę programową.
  • Skontaktuj się z nami - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 32 745 17 28, 514 499 614.

Kostiumowa podróż dookoła świata – warsztaty kreatywnego słuchania
dzieci od 6 do 13 lat

W ramach warsztatów dzieci wysłuchają historii z dalekich stron i poznają sekrety mody ludów tam mieszkających. Na tej podstawie stworzą własnoręcznie kostiumy dla bohaterów usłyszanej opowieści. Mając postaci i fabułę, po powrocie z zajęć, będą mogli przekształcić to w spektakl teatralny. W ofercie dostępne są różne opowieści, dostosowane do wieku uczestników.

Poszukiwacze skarbu – gra terenowa
dzieci od 8 do 13 lat

W muzeum ukryto skarb. Żeby go znaleźć dzieci będą ze sobą współpracować i rozwiążą zagadki. Zabawa jest skonstruowana w ten sposób, by uczestnicy wnikliwie obejrzeli wystawę i jak najwięcej z niej zapamiętali, przyjrzeli się świadomie projektom kostiumów, a także przyswoili pojęcia z zakresu filmu i teatru. Po konsultacji grę mogą uzupełnić warsztaty plastyczne, traktowane jak osobne zajęcia

Kolorowe ptaki – zabawa z warsztatami plastycznymi
dzieci od 3 do 7 lat

Na naszej wystawie ukryło się mnóstwo ptaków wszelkich kształtów i kolorów. Zadaniem dzieci jest je znaleźć i złapać. Na wytrawnych łowców czeka nagroda – ukryty skarb! Zajęcia uzupełniają warsztaty ozdabiania ptasich masek.

Mały kostiumograf
przedszkole, klasy I- VIII, szkoły ponadpodstawowe, dorośli

Warsztaty zabierają dzieci w barwny świat kostiumów teatralnych i filmowych oraz otwierają przed nimi kreatywny świat nieograniczonej wyobraźni.
Mając do dyspozycji rozmaite materiały, tkaniny dekoracyjne i ozdoby, dzieci tworzą własne projekty kostiumów, a praca odbywa się w atmosferze swobody wyrażania pomysłów, nietypowego myślenia i oryginalnych rozwiązań. Dzięki temu mali artyści odkrywają w sobie uzdolnienia manualne i ujawniają swoją osobowość. Celem warsztatów jest rozwijanie zdolności i wyobraźni dzieci, kształtowanie poczucia estetyki i umiejętności samodzielnej wypowiedzi artystycznej.

Szalony Kapelusznik
przedszkole, klasy I- VIII, szkoły ponadpodstawowe, dorośli

Czym się różni melonik od gondoliera? Czy nakrycie głowy mówi nam coś więcej niż tylko jaka jest pogoda, oraz czy możliwe jest by królik zmieścił się w eleganckim cylindrze?
Szalony Kapelusznik to zajęcia rozwijające umiejętności motoryczne oraz kształtujące poczucie estetyki. Uczestnicy, na bazie przygotowanych materiałów i dekoracji, stworzą nakrycia głowy według własnego pomysłu. To zajęcia z pogranicza teatru, kostiumografii oraz mody. Celem warsztatów jest także sięganie do niekonwencjonalnych rozwiązań oraz dodawanie odwagi w przełamywaniu barier.

Maskarada
przedszkole, klasy I- VIII, szkoły ponadpodstawowe, dorośli

Po co Batmanowi maska? Dlaczego uczestnicy Karnawału w Wenecji zakrywają twarze, i co z tym wszystkim ma wspólnego teatr?
Podczas zajęć dzieci otrzymują szablony masek, które zmieniają i dekorują za pomocą kolorowych tkanin, koralików i koronek. Pomysłowość w bogatej kolorystyce, zdobieniu oraz skupienie na detalu owocuje powstaniem małych dzieł sztuki. Ważną częścią zajęć jest etap odkrywania kontekstów historycznych i kulturowych używania masek.