Informacje ogólne

Oferta warsztatowa, realizowana w Muzeum Historii Katowic, jest adresowana do dzieci i młodzieży. Zajęcia wprowadzają w świat sztuki i dziedzictwa regionalnego, łączą zdobywanie wiedzy z pasją tworzenia, rozwijają indywidualną kreatywność i integrują ją z pracą w grupie rówieśniczej.

Ważne informacje:

  • Zajęcia realizowane są od wtorku do piątku w godzinach 10:00-15:00 (najpóźniejsza godzina rozpoczęcia lekcji to 14:00).
  • Cena zajęć: 8zł/os.
  • Przewidywany czas zajęć to ok 1-1,5 godziny
  • Wszystkie zajęcia wpisują się w podstawę programową
  • Poszczególne zajęcia odbywają się w budynku głównym Muzeum i jego oddziałach. Informacje o miejscu realizacji zajęć znajdują się w opisach poniżej.

Skontaktuj się z nami:

  • Zajęcia w budynku głównym Muzeum i w Dziale Etnologii Miasta Oddziale Muzeum Historii Katowic, tel. 32 353 95 59, wew. 5, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Zajęcia w Dziale Teatralno-Filmowym Oddziale Muzeum Historii Katowic, tel. 32 745 17 28, 514 499 614, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oferta warsztatowa Muzeum Historii Katowic

Spotkanie ze sztuką na wnętrzach mieszczańskich. Witraż
(klasy IV-VIII)

Uczestnicy będą mogli obejrzeć oryginalne „obrazy samoświecące” – witraże, zdobiące kamienicę mieszczańską, odkryć tajniki warsztatu szklarskiego, dowiedzieć się do czego służyły kartony oraz jaka jest rola witraży w przestrzeni sakralnej i świeckiej. W drugiej części zajęć uczestnicy stworzą własne witraże.
Zajęcia odbywają się w siedzibie głównej Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9.

Spotkanie z portretem we wnętrzach mieszczańskich
(klasy IV – VIII)

Podczas zajęć uczestnicy mają wyjątkową okazję zapoznać się z malarstwem portretowym prezentującym klasę średnią, charakterystyczną dla kultury miejskiej Katowic przełomu XIX i XX w. Poznają rekwizyty , którymi otaczało się mieszczaństwo, akcentując tym samym swoją pozycję i status społeczny. Dowiedzą się o cechach typowych dla autoportretu i karykatury. W drugiej części zajęć uczestnicy w ciekawy i twórczy sposób mogą, dzięki aktywizującym wyobraźnię ćwiczeniom i zabawie, samodzielnie stworzyć portret lub karykaturę w technice suchych pasteli.
Zajęcia odbywają się w siedzibie głównej Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9.

Mosz godane?
(klasy I-IV)

Uczestnicy nauczą się wyrazów gwarowych podczas dynamicznych i kreatywnych zajęć - będą układać rozsypanki wyrazowe, dopasowywać hasło do obrazka, pracować ze słowniczkiem gwary śląskiej. Na koniec wymyślają i zaprojektują własną grę MEMO po śląsku.
Zajęcia odbywają się w Dziale Etnologii Miasta Oddziale Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu przy ul. Rymarskiej 4.

Fantastyczne zwierzęta Teofila Ociepki i jak je znaleźć
(klasy I-VI)

Zajęcia to doskonała okazja do spotkania z twórczością nieprofesjonalnego artysty z Grupy Janowskiej. Uczestnicy, na podstawie wybranych obrazów, zapoznają się z jego niepowtarzalną wizją świata i wypełniającą go specyficzną, fantastyczną fauną. W drugiej części warsztatów dzieci zainspirowane sztuką malarza spróbują odnaleźć i namalować kształty fantastycznych zwierząt na kartach wypełnionych plamami barwnymi. Powstały w ten sposób nietypowy zwierzyniec stanie się podstawą do wykreowania wymyślonych opowieści o nich i ich życiu.
Zajęcia odbywają się w Dziale Etnologii Miasta Oddziale Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu przy ul. Rymarskiej 4

Jak oswoić beboka i inne śląskie straszki czyli nie taki bebok straszny
(klasy I - VI )

Dawniej na Śląsku żywe były opowieści o różnych stworkach i duchach. Najbardziej znane śląskie straszki to beboki, utopce, podciepy i piecuchy. Niektóre z nich żyły sobie blisko siedzib ludzkich, czasem w chałupie ale prawie wcale nie były widoczne. Nie robiły ludziom większej szkody, choć potrafiły nabroić, spłatać figla czy nastraszyć! Szczególnie często przestrzegano dzieci przed bebokami. Były to istoty nocne, zamieszkiwały piwnice, szopki, chlewiki, rzadko odwiedzane strychy i inne miejsca, w których spokojnie mogły przeczekać dzień. Dzieci biegając i zaglądając „byle gdzie”, w różne miejsca, mogły zostać mocno nastraszone przez obudzonego znienacka beboka! Kiedy jednak traktowało się śląskie straszki dobrze i z należytym szacunkiem, potrafiły odpłacić się pomagając w różnych domowych sprawach i obowiązkach. Jeśli chcecie poznać opowieści o dawnych stworkach i strachach oraz dowiedzieć się jak można oswoić beboka zapraszamy na warsztaty. W trakcie spotkania uczestnicy będą mieli okazje posłuchać bajek i własnoręcznie przy użyciu różnych materiałów wykonać swojego zaprzyjaźnionego, „oswojonego” beboka.
Zajęcia odbywają się w Dziale Etnologii Miasta Oddziale Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu przy ul. Rymarskiej 4

Na początku był… węgiel. Opowieść o czarnym złocie
(klasy I – VIII)

Zajęcia odbywają się w otoczeniu obrazów artystów nieprofesjonalnych z Grupy Janowskiej. Uczestnicy zapoznają się z genezą powstania węgla kamiennego oraz jego znaczeniem w życiu codziennym i obyczajowości mieszkańców Górnego Śląska. Ponadto będą mogli zobaczyć skamieniałe części roślin z okresu karbonu, które staną się inspiracją do stworzeniu fantastycznego lasu. W części warsztatowej dzieci będą pracować w technice frotażu, poznając również pojęcie faktury i w twórczy sposób, przy użyciu węgla i farby, stworzą odbitki (liście paproci, skrzypu).
Zajęcia odbywają się w Dział Etnologii Miasta Oddziale Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu przy ul. Rymarskiej 4


CYKL „CZTERY PORY ROKU” - SEZONOWE ZAJĘCIA DLA MŁODSZYCH DZIECI

Andrzejkowe wróżenie (23-26 listopada 2021)
(klasy I-VI)

Po co są i komu służyły wróżby andrzejkowe? Skąd się wzięło lanie wosku? I co z tym wszystkim mają wspólnego buty? Na zajęciach zaprezentowane zostaną zwyczaje i tradycje charakterystyczne dla tego święta. Część obrzędów wykonamy razem z uczestnikami, zabierając ich w magicznych świat przepowiedni, wróżb i niespodzianek. W czasie zajęć dzieci poznają wystawę stałą „U nos w doma na Nikiszu..” i dowiedzą się o warunkach życia w familoku.
Zajęcia odbywają się w Dziale Etnologii Miasta Oddziale Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu przy ul. Rymarskiej 4

Dzień Górnika (1-2-3 grudnia 2021)
(przedszkola i klasy I-VI)

Dzień Górnika stanowi świetną okazję do zapoznania się z sekretami pracy w kopalni i górniczymi obyczajami. Dzieci dowiedzą się co to jest czako, kto nosi biały a kto zielony pióropusz, poznają postać świętej Barbary i zwyczaje towarzyszące obchodom jej święta. Dzieci odwiedzą również wystawę stałą „U nos w doma na Nikiszu”, gdzie dowiedzą się, jak dawniej żyli górnicy z rodzinami.
Zajęcia odbywają się w Dziale Etnologii Miasta Oddziale Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu przy ul. Rymarskiej 4

Coraz bliżej święta… (14-17 grudnia 2021)

W bożonarodzeniowej atmosferze opowiemy o świątecznych zwyczajach w polskich domach. Dlaczego stroimy choinkę? Po co nam jemioła i dla kogo zostawiamy wolne miejsce przy wigilijnym stole? Cofniemy się w przeszłość, by prześledzić skąd się wzięły i jak się zmieniały bożonarodzeniowe zwyczaje. Głównym punktem zajęć będą warsztaty zdobienia ozdób świątecznych z wykorzystaniem różnych technik i materiałów, guzików, koralików, tasiemek czy papieru samoprzylepnego.
Zajęcia odbywają się w Dziale Etnologii Miasta Oddziale Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu przy ul. Rymarskiej 4


Maskarada
(klasy I-VIII)

Po co Batmanowi maska? Dlaczego uczestnicy Karnawału w Wenecji zakrywają twarze, i co z tym wszystkim ma wspólnego teatr?
Podczas zajęć dzieci otrzymują szablony masek, które zmieniają i dekorują za pomocą kolorowych tkanin, koralików i koronek. Pomysłowość w bogatej kolorystyce, zdobieniu oraz skupienie na detalu owocuje powstaniem małych dzieł sztuki. Ważną częścią zajęć jest etap odkrywania kontekstów historycznych i kulturowych używania masek.
Zajęcia odbywają się w Dziale Teatralno-Filmowym Oddziale Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11.

Szalony Kapelusznik
(klasy I-VIII)

Czym się różni melonik od gondoliera? Czy nakrycie głowy mówi nam coś więcej niż tylko jaka jest pogoda, oraz czy możliwe jest by królik zmieścił się w eleganckim cylindrze?
Szalony Kapelusznik to zajęcia rozwijające umiejętności motoryczne oraz kształtujące poczucie estetyki. Uczestnicy, na bazie przygotowanych materiałów i dekoracji, stworzą nakrycia głowy według własnego pomysłu. To zajęcia z pogranicza teatru, kostiumografii oraz mody. Celem warsztatów jest także sięganie do niekonwencjonalnych rozwiązań oraz dodawanie odwagi w przełamywaniu barier.
Zajęcia odbywają się w Dziale Teatralno-Filmowym Oddziale Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11.

Mały kostiumograf
(klasy I-VIII)

Warsztaty zabierają dzieci w barwny świat kostiumów teatralnych i filmowych oraz otwierają przed nimi kreatywny świat nieograniczonej wyobraźni.
Mając do dyspozycji rozmaite materiały, tkaniny dekoracyjne i ozdoby, dzieci tworzą własne projekty kostiumów, a praca odbywa się w atmosferze swobody wyrażania pomysłów, nietypowego myślenia i oryginalnych rozwiązań. Dzięki temu mali artyści odkrywają w sobie uzdolnienia manualne i ujawniają swoją osobowość. Celem warsztatów jest rozwijanie zdolności i wyobraźni dzieci, kształtowanie poczucia estetyki i umiejętności samodzielnej wypowiedzi artystycznej.
Zajęcia odbywają się w Dziale Teatralno-Filmowym Oddziale Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11.