SILESIA PRESS CAFE. 95 lat Radia Katowice! Spotkanie z Anną Sekudewicz i Markiem Mierzwiakiem prowadzi Maria Trepińska

Kategoria
Spotkanie
Termin
8 grudnia 2022 18:00
Miejsce
Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic, ul. Kopernika 11
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wstęp wolny

„Silesia Press Cafe” prezentuje osiągnięcia zawodowe wybitnych, znanych i uznanych dziennikarzy związanych ze Śląskiem. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej, organizator jedynego w kraju regionalnego konkursu dziennikarskiego „Silesia Press”, czyli śląskich Pulitzerów.

Red. Maria Trepińska: dziennikarka zajmująca się problematyką ekonomiczną, od 2009 r. związana z „Forbesem”, komentatorka telewizyjna bieżących wydarzeń gospodarczych. Laureatka prestiżowej nagrody dziennikarskiej przyznanej przez Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku, uhonorowana nagrodą „Marka Śląskie” 2018 r. oraz Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji.

Anna Sekudewicz: absolwentka Filologii Romańskiej UJ, reportażystka radiowa związana z Polskim Radiem Katowice. Laureatka 60 nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych (najwięcej w historii PR KATOWICE). Przyznano jej m/in Złoty Mikrofon, dwukrotnie Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i TV, Nagrodę Prezydenta Katowice w dziedzinie Kultury, tytuł Reportażysty Roku w Polsce, Lux ex Silesia, Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji, nagrodę ZLP im. Witolda Hulewicza w Warszawie, medal Gloria Artis. Trzykrotnie nagradzana w najważniejszym światowym konkursie Prix Italia, dwa razy w finale tego konkursu, a w 2004 roku otrzymała nagrodę główną, czyli radiowego Oscara – Prix Italia. Przez 7 lat reprezentowała polską radiofonię w Komisji Reportażu Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Juror wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Audycje jej autorstwa znajdują się w zbiorach audio największej na świecie Biblioteki Narodowej Lincoln Center w Nowym Jorku.

 

Marek Mierzwiak: dziennikarz radiowy (ale nie tylko) od 1976 roku. Skończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, aby natychmiast rozpocząć pracę w Polskim Radiu Katowice. Aktywnie zaangażował się w powstanie „Solidarności” w radiu, za co został internowany w stanie wojennym na przeszło 7 miesięcy, a później zwolniony z pracy. Do rozgłośni powrócił w roku 1989, ale cały czas współpracował z prasą i wydawnictwami podziemnymi. Zatrudniony był wówczas w redakcji „Akwarium”.

Za swoje reportaże był wielokrotnie nagradzany, m.in. za reportaż Użyto broni” wspólnie z red. Anną Sekudewicz dostał nagrodę Special Mention na Międzynarodowym Konkursie Prix Italia.

Oprócz reportaży tworzy audycje publicystyczne i kulturalne. Nagrał ponad 120 odcinków „Ścieżek miłości”, w których pokazuje, jak miłość wpływa na twórczość wielkich ludzi – i odwrotnie – twórczość jest zaczynem miłości.
Odznaczony Krzyżnem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, Złotą Odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

 
 

Terminy

  • 8 grudnia 2022 18:00

Wspierane przez iCagenda

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26