Prelekcja „Czas stop: Katowice” realizowana w ramach akcji Lato z Kilarem. Prelekcję wygłosiła Angelika Szepiszczak – koordynatorka projektu „Wojciech Kilar – muzyk, kompozytor, katowiczanin”, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, pracownik MHK, badaczka dorobku Wojciecha Kilara.


Prelekcja "Wojciech Kilar. Między awangardą a Hollywood" połączona z projekcją filmu.
Prelekcję wygłosiła Violetta Rotter-Kozera - reżyser, dokumentalista, scenarzysta, publicysta, ilustrator muzyczny, pianista, kompozytor. Absolwentka Wydziału Teorii, Kompozycji i Dyrygentury Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykładowca Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Radia i Telewizji w Zakładzie Reżyserii Filmowo-Telewizyjnej oraz Akademii Muzycznej w Katowicach. Autorka filmów dokumentalnych, reportaży, widowisk telewizyjnych, koncertów, wydawca cyklicznego programu poświęconego kulturze na antenie TVP Katowice.
Wydarzenie odbyło się podczas akcji Lato z Kilarem.


Prelekcja „Czas start: Lwów” zrealizowana w ramach akcji Lato z Kilarem. Prelekcję wygłosił Antoni Wilgusiewicz - historyk, od urodzenia mieszkaniec Górnego Śląska z korzeniami kresowymi. Autor artykułów na temat Lwowa i Kresów, ze szczególnym uwzględnieniem związków lwowsko-śląskich. Inicjator umieszczenia tablicy pamiątkowej na domu rodzinnym Wojciecha Kilara we Lwowie. Prezes Klubu Miłośników Historii i Kultury Lwowa.


DR JACEK KUREK – historyk, animator kultury, redaktor wydawnictw naukowych w Muzeum w Chorzowie (m.in. „Zeszytów Chorzowskich”). Organizator i współorganizator konferencji naukowych oraz wystaw muzealnych. Zainteresowania badawcze skupia wokół historii kultury i dziejów Polski w XIX i XX w., dziejów Śląska oraz kultury rocka. Zwolennik interdyscyplinarnego podejścia do nauki. Wykłady prowadzi autorską metodą nauczania przez zachwyt, łącząc naukę i sztukę. Współtwórca „Gruby Bluesa” w Chorzowie. Autor audycji muzycznej „Noc nie bez końca” emitowanej na falach Radia eM. W 2019 r. otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Ostatnio opublikował m.in.: Dźwięki światłem opowiadane. Muzyczność malarstwa Marii Wollenberg-Kluza/Sounds narrated by light. Th musicality of the painting of Maria Wollenberg-Kluza (Warszawa 2018), Widok z okna (Kraków 2019), Mój Blues. Z Andrzejem Matysikiem rozmawia Jacek Kurek (Kraków 2020)
www.nocniebezkonca.pl


24.06.2021 w Dziale Teatralno-Filmowym odbył się pierwszy, po tak długiej przerwie, koncert z udziałem publiczności. W kameralnym gronie słuchaliśmy utworów, które zaśpiewała dla nas Anna Wolak, urocza, młoda, utalentowana wokalistka. Przy instrumencie towarzyszyła jej Agnieszka Robok.


Kolejna z „rozmów pandemicznych", nagrana w pustym salonie Działu Teatralno-Filmowego z cyklu „Co widać”. Gościem odcinka jest Marek Bebłot - fotograf, wydawca i redaktor naczelny dwumiesięcznika kulturalnego ArtPost.
Autor wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnik wystaw zbiorowych. Jednym z głównych tematów w jego twórczości artystycznej jest muzyka i jej twórcy. Był pomysłodawcą dwutomowego albumu „Penderecki” (wyd. BOSZ, 2004). Jest jego współautorem, tom II tego albumu nosi tytuł „Ogrody Lusławickie” i zawiera wyłącznie zdjęcia Marka Bebłota opisujące miejsce wyjątkowe dla Krzysztofa Pendereckiego jakim jest arboretum oraz fotografie Mistrza w jego otoczeniu.


Papier. Materiał wynaleziony niespełna dwa tysiące lat temu towarzyszył człowiekowi w najrozmaitszych sytuacjach. Dla Edwarda Dwurnika papier stał się tym, co dało mu totalną wolność artystycznego wyrazu. Na jednej z jego litografii widnieje nieco przetarty, niewyraźny i w dodatku widoczny w odbiciu lustrzanym napis. To jakby myśl uchwycona i zanotowana na kamieniu litograficznym: Zwariowałem na punkcie rysunku. 13 III 1969 r.

O wystawie opowiada kurator Łukasz Szostkiewicz


Oddział Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta zaprasza na wystawę „W żeńskości kryje się moc Boga. Malarstwo Erwina Sówki". Stanowi ona uzupełnienie dostępnej na Nikiszowcu wystawy stałej: „Wokół mistrzów Grupy Janowskiej", na której również można znaleźć niesamowite i zaskakujące swą wielowątkowością obrazy Erwina Sówki. O wystawie opowiada kurator Magdalena Toboła-Feliks.

W filmie wykorzystano fotografie Arkadiusza Goli
Kamera i montaż: Ireneusz Gajdosz


Oddział Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta zaprasza do oglądania wystawy „W żeńskości kryje się moc Boga. Malarstwo Erwina Sówki”.

Autor filmu: Ireneusz Gajdosz


Kolejna z „rozmów pandemicznych", nagrana w pustym salonie Działu Teatralno-Filmowego z cyklu „Co widać” Gościem odcinka jest Andrzej Dopierała - twórca, reżyser, scenograf i aktor autorskiego Teatru Bez Sceny w Katowicach. Przedstawienia Teatru Bez Sceny były dziesięciokrotnie nominowane do nagrody Złotych Masek i otrzymały ją pięciokrotnie. Cztery z nich to prapremiery polskie, dwie światowe. Kameralny teatr z widownią dla około 50 osób przy ul. 3 Maja 11 to unikatowa przestrzeń, która doskonale współgra z koncepcją repertuarową Teatru Bez Sceny, opartą na dobrej literaturze dramatycznej i rzemiośle aktorskim.


Kolejna z „rozmów pandemicznych", nagrana w pustym salonie Działu Teatralno-Filmowego z cyklu „Co widać”. Gościem odcinka jest Renata Bonczar – artystka malarka, rysowniczka, projektantka, autorka wystaw i wykładowczyni akademicka. Jej twórczość zalicza się do nurtu ekspresjonizmu abstrakcyjnego i abstrakcji iluzyjnej. Jej prace znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych.


Zapraszamy na nasz specjalny spacer ulicą Warszawską! Według pierwszego urbanistycznego planu Katowic z 1856 r. główną oś przyszłego miasta stanowić miały obecne ul. Warszawska i 3 Maja oraz dwa place – obecnie rynek i pl. Wolności. W 1865 r. król pruski, Wilhelm I, nadał Katowicom prawa miejskie. Przyspieszyło to znacznie ich rozwój. Tym samym zaczęło wzrastać znaczenie jednej z głównych ulic miasta. Dzisiejsza ulica Warszawska znana była jako ulica willowa. Swoją siedzibę przy niej również dwa najważniejsze dla Katowic urzędy – Rada Miejska i Starostwo Powiatowe. Z biegiem lat powstawało przy niej coraz więcej wszelkiego rodzaju punktów usługowych, restauracji, sklepów, banków i firm.

Opracowanie: Joanna Kałuska
Muzyka i montaż: Ireneusz Gajdosz


Kolejna z „rozmów pandemicznych”, nagrana w pustym salonie Działu Teatralno-Filmowego. Spotkanie z artystą fotografem, fotoreporterem, prezesem Zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF Arkadiuszem Ławrywiańcem


Kolejna z „rozmów pandemicznych”, nagrana w pustym salonie Działu Teatralno-Filmowego. Spotkanie z aktorem, reżyserem i równocześnie dyrektorem Teatru Śląskiego w Katowicach Robertem Talarczykiem


O pandemii i sztuce - rozmowa w pustym salonie Działu Teatralno-Filmowego z Romanem Kalarusem, malarzem, grafikiem i autorem plakatów.


Oto retrospektywa spotkań "Silesia Press Cafe" - cyklu, który Maria Trepińska tworzy w Dziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic od listopada 2018 roku. Spotkania oczywiście wrócą, jak tylko to będzie możliwe. A na razie - powspominajmy jak to wyglądało w tym roku :)


Spotkania Przyjaciół Barbary i Stanisława staramy się - mimo oczywistych przeszkód - kontynuować, w takiej formie, w jakiej jest to obecnie możliwe. Czyli znów proponujemy Państwu film, tym razem z zapisem przeprowadzonej niedawno rozmowy z Barbarą Ptak.


Naszą najnowszą wystawę "Dwurnik. Totalnie" zapowie jej kurator - Łukasz Szostkiewicz. Dzieła tego wybitnego, polskiego artysty będą dostępne we wszystkich naszych oddziałach już od 7 września tego roku! Realizacja filmu: Jakub Mann.


W oddziale Grafiki im. Pawła Stellera trwa teraz wystawa "Tajemniczy Batik Ágnes Nagy". Artystka opowiada w filmie o swoich inspiracjach, sztuce tworzenia batiku i o swoim spojrzeniu na świat. Wystawa potrwa do 14 sierpnia 2020 roku.


Spotkania Przyjaciół Barbary i Stanisława weszły już na stałe do kalendarza imprez Działu Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic. Cykl spotkań trwa od listopada 2012 r. i jest kontynuacją słynnych imprez śląskiej bohemy w mieszkaniu państwa Ptaków. Od początku przyciąga gości wyjątkową atmosferą miejsca, a każdemu spotkaniu towarzyszy muzyka, barwne opowieści, smaczne anegdoty i mnóstwo wspomnień z życia zawodowego i towarzyskiego artystów. Przed nami spotkanie w formule on-line, tym razem gościem specjalnym będzie śpiewaczka operowa i primadonna Opery Śląskiej – Joanna Kściuczyk-Jędrusik. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z artystką, przeplatanej niezwykłymi ariami z koncertów poprzednich edycji. Wspaniała Joanna Kściuczyk-Jędrusik, niezwykły talent, głos, urok...

Fragmenty koncertów pochodzą z archiwum Działu Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic:
27.11.2014 XIV Spotkanie Przyjaciół Barbary i Stanisława. Śpiewa: Joanna Kściuczyk-Jędrusik. Akompaniament: Dagmara Niedziela.
25.02.2016 XXII Spotkanie Przyjaciół Barbary i Stanisława. Śpiewa: Joanna Kściuczyk-Jędrusik. Akompaniament: Dagmara Niedziela.
23.06.2016 XXIV Spotkanie Przyjaciół Barbary i Stanisława. Śpiewa Joanna Kściuczyk-Jędrusik, Akompaniament: Dagmara Niedziela.
21.06.2018 XXXIV Spotkanie Przyjaciół Barbary i Stanisława. Śpiewa: Joanna Kściuczyk-Jędrusik. Akompaniament: Ewa Zug.

Przygotowanie materiałów i prowadzenie: M. Katarzyna Gliwa
Montaż filmu: Jakub Mann


Na wystawie Mulisensoryczne Mediacje 2020 mamy okazję przedstawić prace wybranych pedagogów i doktorantów Katedru Multimediów ASP. Dziś zobaczymy stereoskopową animację „Nebulla” zrealizowaną w technologii 3D przez dr. Marcina Nowrotka – film brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach animacji, gdzie zdobywał wyróżnienia i nagrody. Film „Nebulla” kończy naszą prezentację online. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia pozostałych ekspozycji w naszej siedzibie przy ul. Kopernika 11, wystawa jest czynna do 19 czerwca.

Pokaz części obrazów, które można zobaczyć w ramach wystawy czasowej "Tajemniczy Batik Ágnes Nagy", która mieści się w Oddziale Grafiki im. Pawła Stellera. Realizacja filmu: Jakub Mann.

Podczas tegorocznego dnia dziecka w oddziale MHk na Nikiszowcu prezentowano na filmach duże "dorosłe" obiekty muzealne oraz ich miniatury, które były robione specjalnie dla dzieci. Film zrealizował Ireneusz Gajdosz.

Podczas tegorocznego dnia dziecka w oddziale MHk na Nikiszowcu prezentowano na filmach duże "dorosłe" obiekty muzealne oraz ich miniatury, które były robione specjalnie dla dzieci. Film zrealizował Ireneusz Gajdosz.

Podczas tegorocznego dnia dziecka w oddziale MHk na Nikiszowcu prezentowano na filmach duże "dorosłe" obiekty muzealne oraz ich miniatury, które były robione specjalnie dla dzieci. Film zrealizował Ireneusz Gajdosz.

Pani Ewa Liszka, kierownik placówki, opowiada o dziale Grafiki im. Pawła Stellera, oddziale Muzeum Historii Katowic.

Prezentacja fotografii z poprzednich edycji „Nocy Muzeów” – rok 2013, 2014, 2015. Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic. Zdjęcia: Karolina Krzyżowska, Martyna Trybus, Sławomir Hola, Kasia Wieczorek, Maja Widawska. Muzyka: Marek Kalaman.

Filmowa wersja katalogu, który towarzyszył wystawie "Sztuka konserwacji". Wystawa miała miejsce od 14 maja do 2 października 2016 roku w Muzeum Historii Katowic. Otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne 2016 roku w kategorii wystawy. Kurator wystawy: Ewa Liszka, projekt plastyczny: Joanna Sowa,opracowanie redakcyjne: Elżbieta Giszter.

Retrospekcja spotkań z cyklu "Przyjaciele Barbary i Stanisława", które odbywają się w dziale Teatralno-Filmowym - oddziale Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11. Fragmenty koncertów w wykonaniu: Marii Meyer i Ewy Zug, Joanny Kściuczyk-Jedrusik i Dagmary Niedzieli, Bernadetty Stańczyk i Katarzyny Pudełko, Barbary Lubos i Adama Snopka, uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach.

Film został zrealizowany przez portal Kulturalny Śląsk. Opowiada o wystawie "W okupowanym mieście. Topografia Katowic w latach 1939-1945", która miała miejsce w Muzeum Historii Katowic od 4 września do 3 listopada 2013 roku.

Pani Katarzyna Gliwa opowiada o wystawach i wydarzeniach , które mają miejsce w dziale Teatralno-Filmowym, oddziale Muzeum Historii Katowic.
Są to: Wystawa Stała - "Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków"
Cykliczne wydarzenia, które mają miejsce w oddziale: "Przyjaciele Barbary i Stanisława" - o słynnych polskich wokalistach i aktorach
"Salon Sztuk" - spotkania z pisarzami, poetami i innymi twórcami
"Silesia Press Cafe" - cykl spotkań z dziennikarzami.


Pani Bożena Donnerstag opowiada o wystawach stałych Muzeum Historii Katowic, które można zwiedzać w oddziale na Nikiszowcu. Są to: "Woda i mydło najlepsze bielidło" "Wokół mistrzów Grupy Janowskiej" "U nos w doma na Nikiszu"


Spotkanie z kostiumografem i scenografem filmowym i teatralnym Barbarą Ptak, która 6 kwietnia 2020 ukończyła 90 lat. Realizacja, prowadzenie i montaż: Krzysztof Korwin-Piotrowski, zdjęcia: Mieczysław Chudzik.


Prelekcja o obrazie Stanisława Ignacego Witkiewicza "Mbret Laluś - Zogu". Pani Natalia Kruszyna opowiada o krótkiej historii jego powstania: o artyście ,o bohaterze portretu i o mieście w którym powstał - Katowicach. Film został nakręcony na wystawie stałej wnętrz mieszczańskich "Codzienność i odświętność" w Muzeum Historii Katowic.


Relacja z otwarcia wystawy "Katowice - muzyczna metropolia", która była wystawiona w budynku głównym Muzeum Historii Katowic od 8 grudnia 2016 roku do 20 maja 2017 roku.


Fragmenty przygotowania wystawy "Made in Katowice", która była wystawiona w budynku głównym Muzeum Historii Katowic od 17 czerwca do 2 listopada 2014 roku.


Fragmenty przygotowania wystawy "Broll i Urbanowicz - Niebezpieczne związki", która była wystawiona w budynku głównym Muzeum Historii Katowic od 9 kwietnia do 17 maja 2015 roku.