Sylwester Targosz-Szalonek - tenor, solista, dyrektor Śląskiego Festiwalu Operetki

red. Maria Trepińska - prowadząca spotkania w cyklu "Silesia Press Cafe"

prof. dr hab. Antoni Barciak - historyk, prof. emeritus Uniwersytetu Śląskiego

Jerzy Granowski - poeta, dziennikarz, grafik

Mgr Jan Drozd, dr Andrea Uváčikowá, MgA. Ol'ga Moravcová, doc. Marek Sibinsky, prof. Zbyněk Janáček

dr hab. Judyta Bernaś, prof. Mariusz Pałka, dr hab. Sybilla Skałuba

Ks. prał. dr Stanisław Puchała - były duszpasterz akademicki i proboszcz parafii archikatedralnej w Katowicach

red. Ewa Niewiadomska - Polskie Radio Katowice

Elżbieta Zacher - prezes stowarzyszenia "Razem dla Nikiszowca"

Tadeusz Sierny - Redaktor Naczelny Wydawnictwa Naukowego "ŚLĄSK"

Dr hab. Sylwester Fertacz - historyk, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Prof. dr hab. Władysław Szymański - rektor Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach

Iwona Szopa - p. o. Dyrektora Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Prof. Lech Krzyżanowski - Uniwersytet Śląski w Katowicach

Grzegorz Płonka - muzyk, publicysta, popularyzator śląskiej kultury

Ks. prał. dr Andrzej Suchoń - probosz parafii Mariackiej w Katowicach

Marcin Krupa - prezydent Katowic

Synowa, wnuczka i prawnuczki Pawła Stellera

Sylwester Targosz-Szalonek - tenor, solista, dyrektor Śląskiego Festiwalu Operetki

Kolejny, siódmy już odcinek z serii "Etnografki w sieci", tym razem o karnawale i zapustach! W sam raz na tłusty czwartek.
Scenariusz i prowadzenie: Agnieszka Fedorow-Skupień i Magdalena Toboła-Feliks
Kamera i montaż: Adam Turula

Tym razem nasze Etnografki wystąpią w okrojonym składzie. Magdalena Toboła-Feliks opowie dzisiaj o tym jak wyglądały święta Bożego Narodzenia na śląsku i jak przebiegały do nich przygotowania :)
Scenariusz i prowadzenie: Agnieszka Fedorow-Skupień i Magdalena Toboła-Feliks
Kamera i montaż: Jakub Mann
Akompaniament: Jagoda Skupień
Muzyka: Kai Engel - Holiday Gift

Agnieszka Fedorow-Skupień i Magdalena Toboła-Feliks, pracowniczki działu Etnologii Miasta, oddziału Muzeum Historii Katowic opowiedzą w tym odcinku o tym jak wyglądały zwyczaje związane ze śmiercią i pogrzebami na śląsku. Będzie też trochę strasznie... Wszak #etnologiajestdyscypliną Specjalne podziękowania dla Angeliki Szepiszczak za wykonanie utworu "Wyleciała dusza z ciała" :)
Scenariusz i prowadzenie: Agnieszka Fedorow-Skupień i Magdalena Toboła-Feliks
Kamera i montaż: Jakub Mann

Agnieszka Fedorow-Skupień i Magdalena Toboła-Feliks, pracowniczki działu Etnologii Miasta, oddziału Muzeum Historii Katowic opowiedzą w tym odcinku o tym jak wyglądały początku turystyki, zdobywanie gór i pokonywanie dziczy. Wszak #etnologiajestdyscypliną
Scenariusz i prowadzenie: Agnieszka Fedorow-Skupień i Magdalena Toboła-Felik
Kamera i montaż: Jakub Mann

Agnieszka Fedorow-Skupień i Magdalena Toboła-Feliks, pracowniczki działu Etnologii Miasta, oddziału Muzeum Historii Katowic opowiedzą w tym odcinku o tym jak wyglądało rzeczywistość uczniów w Katowickich szkołach z przeszłości. Czego się uczyli? Jakie mieli przybory i podręczniki?
Scenariusz i prowadzenie: Agnieszka Fedorow-Skupień i Magdalena Toboła-Felik
Kamera i montaż: Jakub Mann

Agnieszka Fedorow-Skupień i Magdalena Toboła-Feliks, pracowniczki działu Etnologii Miasta, oddziału Muzeum Historii Katowic opowiedzą w tym odcinku o prawdziwych koralach, lewych koralach, koszach, gadzinach... I wielu innych elementach śląskiej biżuterii.
Scenariusz i prowadzenie: Agnieszka Fedorow-Skupień i Magdalena Toboła-Felik
Kamera i montaż: Jakub Mann

Przedstawiamy nowy cykl filmów prezentujących zbiory Działu Etnologii Miasta na profilu YT muzeum. W poszczególnych odcinkach etnografki MHK pokażą i opowiedzą o wybranych, interesujących eksponatach, które na co dzień możemy zobaczyć na wystawach stałych w naszym Oddziale na Nikiszowcu i o takich, które znajdują się w muzealnych magazynach. Będzie to okazja do zapoznania się z historią osiedli robotniczych, przedstawienia ciekawych obiektów, a także szczegółów ich pochodzenia i powstania. W pierwszym odcinku zostanie przedstawiony temat... lalek. Czym tak naprawdę są i jak kreowała się ich historia w Polsce.
Scenariusz i prowadzenie: Magdalena Toboła-Feliks i Agnieszka Fedorów-Skupień
Kamera i montaż: Jakub Mann.

"Conchita, czyli tryumf bestii"
Gorąca Andaluzyjka Conchita, zmysłowa mniszka Alcoforado , czy lodowata i wyniosła Królowa Zimy? Którą z nich w oczach Witkacego była Asymetryczna Dama? A może to wszystko tylko maski skrywające jej prawdziwą naturę? Przedostatni odcinek opowieści Natalii Kruszyny o Witkacym i Asymetrycznej Damie w cyklu "Obrazki z wystawy... i magazynów"

Scenariusz i prowadzenie: Natalia Kruszyna
Kamera i montaż: Adam Turula


Portrety Witkacego mają w sobie tak wielką moc, że patrząc na nie mamy wrażenie kontaktu z przedstawianymi osobami, że nie możemy od nich oderwać wzroku, że niemal hipnotyzują nas swym nastrojem. Ich sekretem są często błyszczące, pełne życia oczy, na których artysta skupiał się, twórczo eksperymentując z fotografią, już na pocz. XX w. Aby móc odsłonić istotę, a nie tylko wygląd modela lub modelki, Witkacy wytwarzał w czasie sesji zniewalającą, pełną skupienia atmosferę. Efekty tych doświadczeń wykorzystywał w późniejszym malarstwie portretowym, o czym na przykładzie portretów Asymetrycznej Damy ze zbiorów MHK, opowiada Natalia Kruszyna w 10 odcinku pt. "Zagadka monady".

Scenariusz i prowadzenie: Natalia Kruszyna
Kamera i montaż: Adam Turula


„Nie jest Pani częścią tła” czyli odcinek dziewiąty opowieści o Witkacym i Asymetrycznej Damie to próba rozwikłania tajemnicy skomplikowanych uczuć, które połączyły artystę z jego modelką. Kustoszka witkacowskich zbiorów, Natalia Kruszyna, stara się zrozumieć dlaczego malarz przekreślił jeden z najpiękniejszych portretów Eugenii Wyszomirskiej zamaszystymi liniami, dlaczego narysował siebie jako ogromnego pająka i czy Eugenia, owinięta przezeń delikatnym tiulem jak siecią, czuła się jego ofiarą? Dlaczego Witkacy skarżył się żonie, że problem z kobietami zaczyna go niepokoić? O czyim romansie plotkowano w ówczesnej Polsce?

Scenariusz i prowadzenie: Natalia Kruszyna
Kamera i montaż: Adam Turula


Pani Natalia Kruszyna opowiada dzisiaj historię dwóch pięknych portretów Eugenii Wyszomirskiej, które powstały tej samej nocy. Na jednym z nich malarz napisał „Zrób Krysię jak Zosię” – czy miało to związek z pisaną właśnie wtedy, wiosną 1936 r. fascynującą książką pt. „Niemyte dusze”? Co to jest „fazdrugulstwo” i „gnypalstwo”? Albo „dżibol pajs”? Dlaczego artysta uważał, że kardynalną wadą Polaków jest „puszenie się”, choć kobiety „jako takie puszą się stosunkowo bardzo mało i to ich puszenie się wpływa niewiele na zatrucie ogólnej atmosfery moralnej”?

Scenariusz i prowadzenie: Natalia Kruszyna
Kamera i montaż: Adam Turula


Pani Natalia Kruszyna opowiada dzisiaj o dalszych losach związku Asymetrycznej Damy z Panem Stopką oraz o rozterkach Witkacego z tym związanych. Jedną z głównych ról odgrywa dzisiaj nie kto inny, a kokaina właśnie.

Scenariusz i prowadzenie: Natalia Kruszyna
Kamera i montaż: Jakub Mann
Oświetlenie: Sergiusz Brożek
Muzyka: www.bensound.com


Pani Natalia Kruszyna opowiada dzisiaj o tajemniczym związku Asymetrycznej Damy z niejakim Panem Stopką... Któremu Witkacy stworzył nawet kilka portretów. Pytanie czy go lubił?

Scenariusz i prowadzenie: Natalia Kruszyna
Kamera i montaż: Jakub Mann
Oświetlenie: Sergiusz Brożek
Muzyka: www.bensound.com


Pani Natalia Kruszyna opowiada dzisiaj o tym jak Witkacy świętował swoje 50. urodziny. Z kim je spędził i jaki portret (a może portrety) autorstwa Witkacego w tym czasie powstał.


Pani Natalia Kruszyna opowiada dzisiaj o tym jak Witkacy widział siebie i jak przedstawiał się na autoportretach. Oczywiście również na tym, który jest w kolekcji Muzeum Historii Katowic.


Pani Natalia Kruszyna opowiada dzisiaj o terminie "alcoforado" i o tym czym był dla Witkacego. Będzie też o nieszczęśliwej miłości, tęsknocie... i ciemnych tajemniczych nocach w Zakopanem.


Pani Natalia Kruszyna, specjalistka w dziedzinie sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza, "Witkacego", opowiada o tym jak zaczynał się romans artysty z jego muzą - Asymetryczną Damą, Eugenią Wyszomirską-Kuźnicką.


Pani Natalia Kruszyna, specjalistka w dziedzinie sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza, "Witkacego", opowie dzisiaj o tym jak poznał swoją muzę... Eugenię Wyszomirską-Kuźnicką. I co z tego wszystkiego wynikło dla nich i dla polskiej sztuki.


Pani Kinga Hołda opowiada o Muzeum Historii Katowic w języku migowym

Relacja z wystawy "Beksiński. Mroki podświadomości" przygotowana przez COMTV.pl na oficjalnym kanale Miasta Katowice

Wywiad z Dyrektorem Muzeum Historii Katowic, dr. Jackiem Sieblem, nakręcony w związku z otwarciem pierwszej części wystawy "Z Dziejów Katowic". Z kanału "Kulturalny Śląsk"

Film na temat wystawy "Urszula Broll. Andrzej Urbanowicz. Niebezpieczne związki" przygotowany przez "Kulturalny Śląsk.

Wywiad z Panią Ewą Liszką, kierowniczką Działu Grafiki, przeprowadzony i nakręcony przez Pana Jerzego Granowskiego przy okazji Nocy Muzeów 2015

Relacja z wystawy "W cieniu jednostki. Kult Stalina na Górnym Śląsku". Z kanału "Kulturalny Śląsk"

Pani Sabina Wawerla-Długosz opowiada o Muzeum Historii Katowic dla Telewizji Republika

Wystąpienie Pani Bożeny Donnerstag, kierowniczki Działu Etnologii Miasta na konferencji naukowej "Technika i nauka w Muzeum" w Bydgoszczy w 2019 roku. Temat referatu: "W maglu z kulturą! Koncepcja działalności Oddziału Muzeum Historii Katowic..."

Wystąpienie Pani dr. Agaty Muszyńskiej, kierowniczki Działu Naukowo-Oświatowego oraz Pana dr. Krzysztofa Hermana na konferencji naukowej "Technika i nauka w Muzeum" w Bydgoszczy w 2019 roku. Temat referatu: "Koncepcja wykorzystania turystycznego Szybu Poniatowski w Katowicach"

Reportaż z otwarcia Działu Etnologii Miasta - oddziału Muzeum Historii Katowic, usytuowanym na zabytkowym osiedlu Nikiszowiec, zrealizowany przez TawizjaHD

Reportaż z otwarcia wystawy dzieł Piotra Szmitke w Dziale Grafiki im. Pawła Stellera, zrealizowany przez TawizjaHD

Film zrealizowano dla stowarzyszenia Pełna Kultura we współpracy z kolektywem artystycznym Lufcik na Korbkę, projekt powstał w ramach mikrograntu.

Muzeum Kinematografii w Łodzi zrealizowało cykl rozmów z wybitnymi polskimi scenografami, dekoratorami wnętrz i kostiumografami, którzy dzielą się wspomnieniami, doświadczeniami i anegdotami z pracy twórczej.

Fragment piosenki Anny German w wykonaniu aktorki i wokalistki Beaty Deutschman, przy akompaniamencie Ewy Zug. Koncert na spotkaniu "Przyjaciele Barbary i Stanisława" - kwiecień 2018 r. Dział Teatralno-Filmowy - Oddział Muzeum Historii Katowic. Film pochodzi z kanału: Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Piosenka Katarzyny Gaertner ze słowami Ewy Rzemienieckiej i Aleksandra Wojciechowskiego; debiut Anny German w 1964 roku; Beata Deutschman - wokal, Ewa Zug - akompaniament. Koncert na spotkaniu "Przyjaciele Barbary i Stanisława" - kwiecień 2018 r. Dział Teatralno-Filmowy - Oddział Muzeum Historii Katowic. Film pochodzi z kanału: Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Noc Muzeów 2015 – „Urodziny miasta”. Świętowaliśmy te urodziny barwnie i pięknie, było mnóstwo balonów, uroczysty stół, no i laurka: „Katowicom – w 150 urodziny”, którą nasi goście tworzyli przez cały wieczór. We wnętrzu warsztaty malarskie Ireny Imańskiej na jej wystawie „Imiona malarstwa”, recitale uczniów Szkoły Muzycznej I i II st. im, S. Moniuszki, no i oczywiście spotkanie z Barbarą Ptak. Na koniec z balkonu zaśpiewały Hania Gąsior i Angelika Szepiszczak, akompaniowała im Basia Morawiec. Film zrealizował Wojciech Szwiec.

„Noc Muzeów 2013 - "Noc w krainie czarów". Cały wieczór towarzyszyła nam akcja teatralna w wykonaniu grupy teatralnej z III LO im. S. Batorego w Chorzowie. Na wystawie „Stara Gwardia celuloidu” odbyły się spotkania z twórcami filmu amatorskiego na Śląsku, a możliwość porozmawiania z Barbarą Ptak jak zwykle przyciągnęła tłumy. Film zrealizował Wojciech Szwiec.

Wernisaż pierwszej w Polsce wystawy "Smaki sławy Bogusława Kaczyńskiego”, poświęconej najwybitniejszemu popularyzatorowi muzyki w naszym kraju. Kurator: Krzysztof Korwin-Piotrowski. Organizator: Muzeum Historii Katowic, Oddział Teatralno-Filmowy. Mecenas: Fundacja "ORFEO" im. Bogusława Kaczyńskiego: Anna Habrewicz - Członek Zarządu, Barbara Kaczmarkiewicz - Dyrektor Zarządu, Zbigniew Napierała - Przewodniczący Rady. Partnerzy: Opera Śląska, Teatr Miejski w Gliwicach. Film pochodzi z kanału: Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Relacja TVP Katowice z otwarcia ekspozycji stałej p.t. „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków” z 19 listopada 2011 r. w Oddziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic. O premierze filmu "Oskarowe kostiumy Barbary Ptak" opowiada reżyser Krzysztof Korwin Piotrowski. Film pochodzi z kanału: 102hurricane.

Niezwykłe miejsca w województwie śląskim okiem kamery 360 stopni. Program Justyny Przybytek z Dziennika Zachodniego. O ekspozycji „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków” w oddziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11, opowiada M. Katarzyna Gliwa. Film pochodzi z kanału: Dziennik Zachodni.

Zapowiedź wywiadu Ilony Kanclerz z Barbarą Ptak. Wideo zrealizowane w Dziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic podczas wystawy „Barbara Ptak – Świat utkany z kolorów” z okazji jubileuszu 5-lecia Oddziału Teatralno-Filmowego. Film pochodzi z kanału: dlaCiebietv.

01 Śląski Festiwal Operetki 2018 Koncert Kameralny "Operetka, bajka dla dorosłych" , Muzeum Historii Katowic - Dział Teatralno-Filmowy. Wykonawcy: Aleksandra Okrasa - sopran, Sylwester Targosz-Szalonek - tenor, Kameraliści Orkiestry im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg. Film pochodzi z kanału: il divo tenore.

Zakończenie wystawy „Śląska szkoła plakatu. Profesorowie i uczniowie katowickiej uczelni artystycznej (1947–2000)”. Kuratorem wystawy była Ewelina Krzeszowska. Wystawa odbyła się w Muzeum Historii Katowic 4.12.2013 - 16.02.2014. Film pochodzi z kanału Wojtek Szwiec.

Otwarcie wystawy „Śląska szkoła plakatu. Profesorowie i uczniowie katowickiej uczelni artystycznej (1947–2000)”. Kuratorem wystawy jest Ewelina Krzeszowska. Wystawa odbyła się w Muzeum Historii Katowic 4.12.2013 - 16.02.2014. Film pochodzi z kanału Wojtek Szwiec.

Spotkanie z Krzysztofem Dydo towarzyszyło wystawie „Śląska szkoła plakatu. Profesorowie i uczniowie katowickiej uczelni artystycznej (1947–2000)”. Kuratorem wystawy jest Ewelina Krzeszowska. Wystawa odbyła się w Muzeum Historii Katowic 4.12.2013 - 16.02.2014. Film pochodzi z kanału Wojtek Szwiec.

Film prezentuje wypowiedzi trzech wybitnych twórców plakatu związanych w różnych okresach z katowicką uczelnią artystyczną. W niezwykle barwny i interesujący sposób opowiadają oni o katowickim środowisku plastycznym, a także o swojej twórczości. Film towarzyszy wystawie Eweliny Krzeszowskiej, zorganizowanej w Muzeum Historii Katowic pt.: „Śląska szkoła plakatu. Profesorowie i uczniowie katowickiej uczelni artystycznej (1947–2000)”. Występują: prof. Tadeusz Grabowski, prof. Roman Kalarus, dr Monika Starowicz. Reżyseria: Ewelina Krzeszowska Realizacja Wojciech Szwiec Ad Astra produkcja filmowa. Film pochodzi z kanału Wojtek Szwiec.

Film z wystawy malarstwa Renaty Bonczar "Pola możliwości", która odbyła się w Dziale Teatralno-Filmowym we wrześniu 2013 r. Była to wystawa małych form, obrazów olejnych z kolekcji artystki. Tekst Renaty Bonczar czyta M. Katarzyna Gliwa. Film pochodzi z kanału Kulturalny Śląsk.

U Barbary i Stanisława Ptaków. Film pochodzi z kanału Kulturalny Śląsk

Wspomnienie z wernisażu wystawy "Sceniczne kreacje - kostium", która odbyła się w Dziale Teatralno-Filmowym w czerwcu 2018 r. Projekty wielkich twórców, niezwykłe pomysły, wysmakowana elegancja i spotkanie wybitnych osobowości. Na wystawie zaprezentowano projekty kostiumów: Zofia de Ines, Barbara Ptak, Kazimierz Wiśniak, Dorota Roqueplo, Wiesław Lange, Ali Bunsch i inni. Film pochodzi z kanału Echa Kultury.

Kolejna z „rozmów pandemicznych", nagrana w pustym salonie Działu Teatralno-Filmowego z cyklu „Co widać” Gościem odcinka jest Andrzej Dopierała - twórca, reżyser, scenograf i aktor autorskiego Teatru Bez Sceny w Katowicach. Przedstawienia Teatru Bez Sceny były dziesięciokrotnie nominowane do nagrody Złotych Masek i otrzymały ją pięciokrotnie. Cztery z nich to prapremiery polskie, dwie światowe. Kameralny teatr z widownią dla około 50 osób przy ul. 3 Maja 11 to unikatowa przestrzeń, która doskonale współgra z koncepcją repertuarową Teatru Bez Sceny, opartą na dobrej literaturze dramatycznej i rzemiośle aktorskim.


Co widać w malarstwie. Rozmowa z Renatą Bonczar


Zapraszamy na nasz specjalny spacer ulicą Warszawską! Według pierwszego urbanistycznego planu Katowic z 1856 r. główną oś przyszłego miasta stanowić miały obecne ul. Warszawska i 3 Maja oraz dwa place – obecnie rynek i pl. Wolności. W 1865 r. król pruski, Wilhelm I, nadał Katowicom prawa miejskie. Przyspieszyło to znacznie ich rozwój. Tym samym zaczęło wzrastać znaczenie jednej z głównych ulic miasta. Dzisiejsza ulica Warszawska znana była jako ulica willowa. Swoją siedzibę przy niej również dwa najważniejsze dla Katowic urzędy – Rada Miejska i Starostwo Powiatowe. Z biegiem lat powstawało przy niej coraz więcej wszelkiego rodzaju punktów usługowych, restauracji, sklepów, banków i firm.

Opracowanie: Joanna Kałuska
Muzyka i montaż: Ireneusz Gajdosz


Kolejna z „rozmów pandemicznych”, nagrana w pustym salonie Działu Teatralno-Filmowego. Spotkanie z artystą fotografem, fotoreporterem, prezesem Zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF Arkadiuszem Ławrywiańcem


Kolejna z „rozmów pandemicznych”, nagrana w pustym salonie Działu Teatralno-Filmowego. Spotkanie z aktorem, reżyserem i równocześnie dyrektorem Teatru Śląskiego w Katowicach Robertem Talarczykiem


O pandemii i sztuce - rozmowa w pustym salonie Działu Teatralno-Filmowego z Romanem Kalarusem, malarzem, grafikiem i autorem plakatów.


Oto retrospektywa spotkań "Silesia Press Cafe" - cyklu, który Maria Trepińska tworzy w Dziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic od listopada 2018 roku. Spotkania oczywiście wrócą, jak tylko to będzie możliwe. A na razie - powspominajmy jak to wyglądało w tym roku :)


Spotkania Przyjaciół Barbary i Stanisława staramy się - mimo oczywistych przeszkód - kontynuować, w takiej formie, w jakiej jest to obecnie możliwe. Czyli znów proponujemy Państwu film, tym razem z zapisem przeprowadzonej niedawno rozmowy z Barbarą Ptak.


Naszą najnowszą wystawę "Dwurnik. Totalnie" zapowie jej kurator - Łukasz Szostkiewicz. Dzieła tego wybitnego, polskiego artysty będą dostępne we wszystkich naszych oddziałach już od 7 września tego roku! Realizacja filmu: Jakub Mann.


W oddziale Grafiki im. Pawła Stellera trwa teraz wystawa "Tajemniczy Batik Ágnes Nagy". Artystka opowiada w filmie o swoich inspiracjach, sztuce tworzenia batiku i o swoim spojrzeniu na świat. Wystawa potrwa do 14 sierpnia 2020 roku.


Spotkania Przyjaciół Barbary i Stanisława weszły już na stałe do kalendarza imprez Działu Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic. Cykl spotkań trwa od listopada 2012 r. i jest kontynuacją słynnych imprez śląskiej bohemy w mieszkaniu państwa Ptaków. Od początku przyciąga gości wyjątkową atmosferą miejsca, a każdemu spotkaniu towarzyszy muzyka, barwne opowieści, smaczne anegdoty i mnóstwo wspomnień z życia zawodowego i towarzyskiego artystów. Przed nami spotkanie w formule on-line, tym razem gościem specjalnym będzie śpiewaczka operowa i primadonna Opery Śląskiej – Joanna Kściuczyk-Jędrusik. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z artystką, przeplatanej niezwykłymi ariami z koncertów poprzednich edycji. Wspaniała Joanna Kściuczyk-Jędrusik, niezwykły talent, głos, urok...

Fragmenty koncertów pochodzą z archiwum Działu Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic:
27.11.2014 XIV Spotkanie Przyjaciół Barbary i Stanisława. Śpiewa: Joanna Kściuczyk-Jędrusik. Akompaniament: Dagmara Niedziela.
25.02.2016 XXII Spotkanie Przyjaciół Barbary i Stanisława. Śpiewa: Joanna Kściuczyk-Jędrusik. Akompaniament: Dagmara Niedziela.
23.06.2016 XXIV Spotkanie Przyjaciół Barbary i Stanisława. Śpiewa Joanna Kściuczyk-Jędrusik, Akompaniament: Dagmara Niedziela.
21.06.2018 XXXIV Spotkanie Przyjaciół Barbary i Stanisława. Śpiewa: Joanna Kściuczyk-Jędrusik. Akompaniament: Ewa Zug.

Przygotowanie materiałów i prowadzenie: M. Katarzyna Gliwa
Montaż filmu: Jakub Mann


Na wystawie Mulisensoryczne Mediacje 2020 mamy okazję przedstawić prace wybranych pedagogów i doktorantów Katedru Multimediów ASP. Dziś zobaczymy stereoskopową animację „Nebulla” zrealizowaną w technologii 3D przez dr. Marcina Nowrotka – film brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach animacji, gdzie zdobywał wyróżnienia i nagrody. Film „Nebulla” kończy naszą prezentację online. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia pozostałych ekspozycji w naszej siedzibie przy ul. Kopernika 11, wystawa jest czynna do 19 czerwca.

Pokaz części obrazów, które można zobaczyć w ramach wystawy czasowej "Tajemniczy Batik Ágnes Nagy", która mieści się w Oddziale Grafiki im. Pawła Stellera. Realizacja filmu: Jakub Mann.

Podczas tegorocznego dnia dziecka w oddziale MHk na Nikiszowcu prezentowano na filmach duże "dorosłe" obiekty muzealne oraz ich miniatury, które były robione specjalnie dla dzieci. Film zrealizował Ireneusz Gajdosz.

Podczas tegorocznego dnia dziecka w oddziale MHk na Nikiszowcu prezentowano na filmach duże "dorosłe" obiekty muzealne oraz ich miniatury, które były robione specjalnie dla dzieci. Film zrealizował Ireneusz Gajdosz.

Podczas tegorocznego dnia dziecka w oddziale MHk na Nikiszowcu prezentowano na filmach duże "dorosłe" obiekty muzealne oraz ich miniatury, które były robione specjalnie dla dzieci. Film zrealizował Ireneusz Gajdosz.

Pani Ewa Liszka, kierownik placówki, opowiada o dziale Grafiki im. Pawła Stellera, oddziale Muzeum Historii Katowic.

Prezentacja fotografii z poprzednich edycji „Nocy Muzeów” – rok 2013, 2014, 2015. Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic. Zdjęcia: Karolina Krzyżowska, Martyna Trybus, Sławomir Hola, Kasia Wieczorek, Maja Widawska. Muzyka: Marek Kalaman.

Filmowa wersja katalogu, który towarzyszył wystawie "Sztuka konserwacji". Wystawa miała miejsce od 14 maja do 2 października 2016 roku w Muzeum Historii Katowic. Otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne 2016 roku w kategorii wystawy. Kurator wystawy: Ewa Liszka, projekt plastyczny: Joanna Sowa,opracowanie redakcyjne: Elżbieta Giszter.

Retrospekcja spotkań z cyklu "Przyjaciele Barbary i Stanisława", które odbywają się w dziale Teatralno-Filmowym - oddziale Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11. Fragmenty koncertów w wykonaniu: Marii Meyer i Ewy Zug, Joanny Kściuczyk-Jedrusik i Dagmary Niedzieli, Bernadetty Stańczyk i Katarzyny Pudełko, Barbary Lubos i Adama Snopka, uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach.

Film został zrealizowany przez portal Kulturalny Śląsk. Opowiada o wystawie "W okupowanym mieście. Topografia Katowic w latach 1939-1945", która miała miejsce w Muzeum Historii Katowic od 4 września do 3 listopada 2013 roku.

Pani Katarzyna Gliwa opowiada o wystawach i wydarzeniach , które mają miejsce w dziale Teatralno-Filmowym, oddziale Muzeum Historii Katowic.
Są to: Wystawa Stała - "Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków"
Cykliczne wydarzenia, które mają miejsce w oddziale: "Przyjaciele Barbary i Stanisława" - o słynnych polskich wokalistach i aktorach
"Salon Sztuk" - spotkania z pisarzami, poetami i innymi twórcami
"Silesia Press Cafe" - cykl spotkań z dziennikarzami.


Pani Bożena Donnerstag opowiada o wystawach stałych Muzeum Historii Katowic, które można zwiedzać w oddziale na Nikiszowcu. Są to: "Woda i mydło najlepsze bielidło" "Wokół mistrzów Grupy Janowskiej" "U nos w doma na Nikiszu"


Spotkanie z kostiumografem i scenografem filmowym i teatralnym Barbarą Ptak, która 6 kwietnia 2020 ukończyła 90 lat. Realizacja, prowadzenie i montaż: Krzysztof Korwin-Piotrowski, zdjęcia: Mieczysław Chudzik.


Prelekcja o obrazie Stanisława Ignacego Witkiewicza "Mbret Laluś - Zogu". Pani Natalia Kruszyna opowiada o krótkiej historii jego powstania: o artyście ,o bohaterze portretu i o mieście w którym powstał - Katowicach. Film został nakręcony na wystawie stałej wnętrz mieszczańskich "Codzienność i odświętność" w Muzeum Historii Katowic.


Relacja z otwarcia wystawy "Katowice - muzyczna metropolia", która była wystawiona w budynku głównym Muzeum Historii Katowic od 8 grudnia 2016 roku do 20 maja 2017 roku.


Fragmenty przygotowania wystawy "Made in Katowice", która była wystawiona w budynku głównym Muzeum Historii Katowic od 17 czerwca do 2 listopada 2014 roku.


Fragmenty przygotowania wystawy "Broll i Urbanowicz - Niebezpieczne związki", która była wystawiona w budynku głównym Muzeum Historii Katowic od 9 kwietnia do 17 maja 2015 roku.