"Melancholia rzeczy dokonanych"
Epilog opowieści o Witkacym i Asymetrycznej Damie czyli o Melancholii rzeczy dokonanych. Natalia Kruszyna opowiada o pięciu ostatnich, znanych nam, portretach modelki oraz o trudnym, depresyjnym czasie w życiu artysty, który jedynie w twórczości i pracy mógł znaleźć wytchnienie. W filmie jak zwykle pojawiają się cytaty z osobistych, a nawet intymnych listów Witkacego, portrety innych osób oraz odniesienia do filozofii i historii sztuki. Do niezwykle ciekawych efektów prowadzi porównanie portretu Eugenii z 25 marca 1938 r. z miedziorytem Albrechta Durera pt. Melancholia z 1514 r. Dowiedzą się Państwo także, jak to się stało, że wspaniała, witkacowska kolekcja 26 portretów jednej modelki trafiła do naszego muzeum i co jej zawdzięczamy.


"Conchita, czyli tryumf bestii"
Gorąca Andaluzyjka Conchita, zmysłowa mniszka Alcoforado , czy lodowata i wyniosła Królowa Zimy? Którą z nich w oczach Witkacego była Asymetryczna Dama? A może to wszystko tylko maski skrywające jej prawdziwą naturę? Przedostatni odcinek opowieści Natalii Kruszyny o Witkacym i Asymetrycznej Damie w cyklu "Obrazki z wystawy... i magazynów"

Scenariusz i prowadzenie: Natalia Kruszyna
Kamera i montaż: Adam Turula


Portrety Witkacego mają w sobie tak wielką moc, że patrząc na nie mamy wrażenie kontaktu z przedstawianymi osobami, że nie możemy od nich oderwać wzroku, że niemal hipnotyzują nas swym nastrojem. Ich sekretem są często błyszczące, pełne życia oczy, na których artysta skupiał się, twórczo eksperymentując z fotografią, już na pocz. XX w. Aby móc odsłonić istotę, a nie tylko wygląd modela lub modelki, Witkacy wytwarzał w czasie sesji zniewalającą, pełną skupienia atmosferę. Efekty tych doświadczeń wykorzystywał w późniejszym malarstwie portretowym, o czym na przykładzie portretów Asymetrycznej Damy ze zbiorów MHK, opowiada Natalia Kruszyna w 10 odcinku pt. "Zagadka monady".

Scenariusz i prowadzenie: Natalia Kruszyna
Kamera i montaż: Adam Turula


„Nie jest Pani częścią tła” czyli odcinek dziewiąty opowieści o Witkacym i Asymetrycznej Damie to próba rozwikłania tajemnicy skomplikowanych uczuć, które połączyły artystę z jego modelką. Kustoszka witkacowskich zbiorów, Natalia Kruszyna, stara się zrozumieć dlaczego malarz przekreślił jeden z najpiękniejszych portretów Eugenii Wyszomirskiej zamaszystymi liniami, dlaczego narysował siebie jako ogromnego pająka i czy Eugenia, owinięta przezeń delikatnym tiulem jak siecią, czuła się jego ofiarą? Dlaczego Witkacy skarżył się żonie, że problem z kobietami zaczyna go niepokoić? O czyim romansie plotkowano w ówczesnej Polsce?

Scenariusz i prowadzenie: Natalia Kruszyna
Kamera i montaż: Adam Turula


Pani Natalia Kruszyna opowiada dzisiaj historię dwóch pięknych portretów Eugenii Wyszomirskiej, które powstały tej samej nocy. Na jednym z nich malarz napisał „Zrób Krysię jak Zosię” – czy miało to związek z pisaną właśnie wtedy, wiosną 1936 r. fascynującą książką pt. „Niemyte dusze”? Co to jest „fazdrugulstwo” i „gnypalstwo”? Albo „dżibol pajs”? Dlaczego artysta uważał, że kardynalną wadą Polaków jest „puszenie się”, choć kobiety „jako takie puszą się stosunkowo bardzo mało i to ich puszenie się wpływa niewiele na zatrucie ogólnej atmosfery moralnej”?

Scenariusz i prowadzenie: Natalia Kruszyna
Kamera i montaż: Adam Turula


Pani Natalia Kruszyna opowiada dzisiaj o dalszych losach związku Asymetrycznej Damy z Panem Stopką oraz o rozterkach Witkacego z tym związanych. Jedną z głównych ról odgrywa dzisiaj nie kto inny, a kokaina właśnie.

Scenariusz i prowadzenie: Natalia Kruszyna
Kamera i montaż: Jakub Mann
Oświetlenie: Sergiusz Brożek
Muzyka: www.bensound.com


Pani Natalia Kruszyna opowiada dzisiaj o tajemniczym związku Asymetrycznej Damy z niejakim Panem Stopką... Któremu Witkacy stworzył nawet kilka portretów. Pytanie czy go lubił?

Scenariusz i prowadzenie: Natalia Kruszyna
Kamera i montaż: Jakub Mann
Oświetlenie: Sergiusz Brożek
Muzyka: www.bensound.com


Pani Natalia Kruszyna opowiada dzisiaj o tym jak Witkacy świętował swoje 50. urodziny. Z kim je spędził i jaki portret (a może portrety) autorstwa Witkacego w tym czasie powstał.


Pani Natalia Kruszyna opowiada dzisiaj o tym jak Witkacy widział siebie i jak przedstawiał się na autoportretach. Oczywiście również na tym, który jest w kolekcji Muzeum Historii Katowic.


Pani Natalia Kruszyna opowiada dzisiaj o terminie "alcoforado" i o tym czym był dla Witkacego. Będzie też o nieszczęśliwej miłości, tęsknocie... i ciemnych tajemniczych nocach w Zakopanem.


Pani Natalia Kruszyna, specjalistka w dziedzinie sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza, "Witkacego", opowiada o tym jak zaczynał się romans artysty z jego muzą - Asymetryczną Damą, Eugenią Wyszomirską-Kuźnicką.


Pani Natalia Kruszyna, specjalistka w dziedzinie sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza, "Witkacego", opowie dzisiaj o tym jak poznał swoją muzę... Eugenię Wyszomirską-Kuźnicką. I co z tego wszystkiego wynikło dla nich i dla polskiej sztuki.


Witkacy i kobiety...nienasycenie w Muzeum Historii Katowic

Dział Etnologi Miasta Oddział Muzeum Historii Katowic na Nikiszowcu był gospodarzem "Muzealnego Pożegnania Karnawału".

Otwarcie wystawy Michała Cieślaka poświęconej Marszałkowi Konstantemu Wolnemu w Muzeum Historii Katowic 7.11.2012 r.

Wystawa stała "Woda i mydło najlepsze bielidło" w Dziale Etnologii Miasta Oddziale Muzeum Historii Katowic na Nikiszowcu. Eksponaty mieszczą się w miejscu, gdzie kiedyś funkcjonowała pralnia, z której korzystali mieszkańcy Nikisza.

Wystawa stała Muzeum Historii Katowic "Z dziejów Katowic". Z kuratorem wystawy, panią Joanną Tofilską rozmawia red. Jerzy Granowski.

Dokumentacja katowickiej dzielnicy Nikiszowiec opracowana przez Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Realizację projektu wspierała pani Joanna Tofilska - historyk i muzealnik, specjalizująca się w historii Górnego Śląska, kierownik Działu Historii Muzeum Historii Katowic.

Projekt „Serce Nikiszowca". Rewitalizacja budynku budynku dawnej pralni z maglem w zabytkowym osiedlu robotniczym, w dzielnicy Katowic - Nikiszowiec, przy ul. Rymarskiej 4. W wyniku realizacji projektu został uruchomiony Oddział Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta. Jest on jednym z ośrodków stanowiących swoisty punkt pierwszego kontaktu z górnośląskim dziedzictwem kulturowym.

Barbara Ptak opowiada o tworzeniu kostiumów teatralnych i filmowych, inspiracjach i przygotowaniach do projektowania, a także współpracy z reżyserami.

Śląsk bez tajemnic: Nikiszowiec
Wideo wycieczka po pięknym Nikiszowcu, m.in. do Działu Etnologii Miasta Oddziału Muzeum Historii Katowic przy ul. Rymarskiej 4, gdzie znajdują się trzy ekspozycje stałe: "U nos w doma na Nikiszu", "Woda i mydło najlepsze bielidło", "Wokół mistrzów Grupy Janowskiej".

Spotkanie promujące publikację Muzeum Historii Katowic pt. "Patronowie katowickich ulic i placów".
11.06.2013

Rozmowa przy kawie to motyw przewodni cyklu spotkań „Silesia Press Cafe”. Inicjatywa wybitnej śląskiej dziennikarki Marii Trepińskiej, ma na celu przybliżanie ludziom wybitnych, znanych i uznanych postaci dziennikarzy związanych z województwem śląskim. Inauguracja cyklu odbyła się w siedzibie Muzeum Historii Katowic.
TVP3 Katowice 20.11.2018

W Muzeum Historii Katowic wernisaż wyjątkowej wystawy „Fotokadry 60-lecia”. Wydarzenie związane z 60. rocznicą rozpoczęcia nadawania sygnału przez Telewizję Katowice. Wystawa pokazuje uwiecznione na fotografiach kilkadziesiąt lat historii katowickiego ośrodka.
TVP3 Katowice 02.12.2017

Goście programu: Maria Katarzyna Gliwa - kierownik działu teatralno-filmowego Muzeum Historii Katowic i Michał Tramer - kurator wystawy "Lalka-forma-figura" w Muzeum Historii Katowic.
TVP3 04.07.2015

150 zagadek z okazji 150-lecia Katowic. Goście programu: Joanna Tofilska i Joanna Popanda - Muzeum Historii Katowic
TVP3 06.06.2015

Odcinek poświęcony osiedlu robotniczemu Nikiszowiec w Katowicach.
Pomniki Historii to filmy przygotowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z TVP Kultura.

Pani Kinga Hołda opowiada o Muzeum Historii Katowic w języku migowym

Relacja z wystawy "Beksiński. Mroki podświadomości" przygotowana przez COMTV.pl na oficjalnym kanale Miasta Katowice

Wywiad z Dyrektorem Muzeum Historii Katowic, dr. Jackiem Sieblem, nakręcony w związku z otwarciem pierwszej części wystawy "Z Dziejów Katowic". Z kanału "Kulturalny Śląsk"

Film na temat wystawy "Urszula Broll. Andrzej Urbanowicz. Niebezpieczne związki" przygotowany przez "Kulturalny Śląsk.

Wywiad z Panią Ewą Liszką, kierowniczką Działu Grafiki, przeprowadzony i nakręcony przez Pana Jerzego Granowskiego przy okazji Nocy Muzeów 2015

Relacja z wystawy "W cieniu jednostki. Kult Stalina na Górnym Śląsku". Z kanału "Kulturalny Śląsk"

Pani Sabina Wawerla-Długosz opowiada o Muzeum Historii Katowic dla Telewizji Republika

Wystąpienie Pani Bożeny Donnerstag, kierowniczki Działu Etnologii Miasta na konferencji naukowej "Technika i nauka w Muzeum" w Bydgoszczy w 2019 roku. Temat referatu: "W maglu z kulturą! Koncepcja działalności Oddziału Muzeum Historii Katowic..."

Wystąpienie Pani dr. Agaty Muszyńskiej, kierowniczki Działu Naukowo-Oświatowego oraz Pana dr. Krzysztofa Hermana na konferencji naukowej "Technika i nauka w Muzeum" w Bydgoszczy w 2019 roku. Temat referatu: "Koncepcja wykorzystania turystycznego Szybu Poniatowski w Katowicach"

Reportaż z otwarcia Działu Etnologii Miasta - oddziału Muzeum Historii Katowic, usytuowanym na zabytkowym osiedlu Nikiszowiec, zrealizowany przez TawizjaHD

Reportaż z otwarcia wystawy dzieł Piotra Szmitke w Dziale Grafiki im. Pawła Stellera, zrealizowany przez TawizjaHD

Film zrealizowano dla stowarzyszenia Pełna Kultura we współpracy z kolektywem artystycznym Lufcik na Korbkę, projekt powstał w ramach mikrograntu.

Muzeum Kinematografii w Łodzi zrealizowało cykl rozmów z wybitnymi polskimi scenografami, dekoratorami wnętrz i kostiumografami, którzy dzielą się wspomnieniami, doświadczeniami i anegdotami z pracy twórczej.

Fragment piosenki Anny German w wykonaniu aktorki i wokalistki Beaty Deutschman, przy akompaniamencie Ewy Zug. Koncert na spotkaniu "Przyjaciele Barbary i Stanisława" - kwiecień 2018 r. Dział Teatralno-Filmowy - Oddział Muzeum Historii Katowic. Film pochodzi z kanału: Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Piosenka Katarzyny Gaertner ze słowami Ewy Rzemienieckiej i Aleksandra Wojciechowskiego; debiut Anny German w 1964 roku; Beata Deutschman - wokal, Ewa Zug - akompaniament. Koncert na spotkaniu "Przyjaciele Barbary i Stanisława" - kwiecień 2018 r. Dział Teatralno-Filmowy - Oddział Muzeum Historii Katowic. Film pochodzi z kanału: Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Noc Muzeów 2015 – „Urodziny miasta”. Świętowaliśmy te urodziny barwnie i pięknie, było mnóstwo balonów, uroczysty stół, no i laurka: „Katowicom – w 150 urodziny”, którą nasi goście tworzyli przez cały wieczór. We wnętrzu warsztaty malarskie Ireny Imańskiej na jej wystawie „Imiona malarstwa”, recitale uczniów Szkoły Muzycznej I i II st. im, S. Moniuszki, no i oczywiście spotkanie z Barbarą Ptak. Na koniec z balkonu zaśpiewały Hania Gąsior i Angelika Szepiszczak, akompaniowała im Basia Morawiec. Film zrealizował Wojciech Szwiec.

„Noc Muzeów 2013 - "Noc w krainie czarów". Cały wieczór towarzyszyła nam akcja teatralna w wykonaniu grupy teatralnej z III LO im. S. Batorego w Chorzowie. Na wystawie „Stara Gwardia celuloidu” odbyły się spotkania z twórcami filmu amatorskiego na Śląsku, a możliwość porozmawiania z Barbarą Ptak jak zwykle przyciągnęła tłumy. Film zrealizował Wojciech Szwiec.

Wernisaż pierwszej w Polsce wystawy "Smaki sławy Bogusława Kaczyńskiego”, poświęconej najwybitniejszemu popularyzatorowi muzyki w naszym kraju. Kurator: Krzysztof Korwin-Piotrowski. Organizator: Muzeum Historii Katowic, Oddział Teatralno-Filmowy. Mecenas: Fundacja "ORFEO" im. Bogusława Kaczyńskiego: Anna Habrewicz - Członek Zarządu, Barbara Kaczmarkiewicz - Dyrektor Zarządu, Zbigniew Napierała - Przewodniczący Rady. Partnerzy: Opera Śląska, Teatr Miejski w Gliwicach. Film pochodzi z kanału: Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Relacja TVP Katowice z otwarcia ekspozycji stałej p.t. „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków” z 19 listopada 2011 r. w Oddziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic. O premierze filmu "Oskarowe kostiumy Barbary Ptak" opowiada reżyser Krzysztof Korwin Piotrowski. Film pochodzi z kanału: 102hurricane.

Niezwykłe miejsca w województwie śląskim okiem kamery 360 stopni. Program Justyny Przybytek z Dziennika Zachodniego. O ekspozycji „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków” w oddziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11, opowiada M. Katarzyna Gliwa. Film pochodzi z kanału: Dziennik Zachodni.

Zapowiedź wywiadu Ilony Kanclerz z Barbarą Ptak. Wideo zrealizowane w Dziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic podczas wystawy „Barbara Ptak – Świat utkany z kolorów” z okazji jubileuszu 5-lecia Oddziału Teatralno-Filmowego. Film pochodzi z kanału: dlaCiebietv.

01 Śląski Festiwal Operetki 2018 Koncert Kameralny "Operetka, bajka dla dorosłych" , Muzeum Historii Katowic - Dział Teatralno-Filmowy. Wykonawcy: Aleksandra Okrasa - sopran, Sylwester Targosz-Szalonek - tenor, Kameraliści Orkiestry im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg. Film pochodzi z kanału: il divo tenore.

Zakończenie wystawy „Śląska szkoła plakatu. Profesorowie i uczniowie katowickiej uczelni artystycznej (1947–2000)”. Kuratorem wystawy była Ewelina Krzeszowska. Wystawa odbyła się w Muzeum Historii Katowic 4.12.2013 - 16.02.2014. Film pochodzi z kanału Wojtek Szwiec.

Otwarcie wystawy „Śląska szkoła plakatu. Profesorowie i uczniowie katowickiej uczelni artystycznej (1947–2000)”. Kuratorem wystawy jest Ewelina Krzeszowska. Wystawa odbyła się w Muzeum Historii Katowic 4.12.2013 - 16.02.2014. Film pochodzi z kanału Wojtek Szwiec.

Spotkanie z Krzysztofem Dydo towarzyszyło wystawie „Śląska szkoła plakatu. Profesorowie i uczniowie katowickiej uczelni artystycznej (1947–2000)”. Kuratorem wystawy jest Ewelina Krzeszowska. Wystawa odbyła się w Muzeum Historii Katowic 4.12.2013 - 16.02.2014. Film pochodzi z kanału Wojtek Szwiec.

Film prezentuje wypowiedzi trzech wybitnych twórców plakatu związanych w różnych okresach z katowicką uczelnią artystyczną. W niezwykle barwny i interesujący sposób opowiadają oni o katowickim środowisku plastycznym, a także o swojej twórczości. Film towarzyszy wystawie Eweliny Krzeszowskiej, zorganizowanej w Muzeum Historii Katowic pt.: „Śląska szkoła plakatu. Profesorowie i uczniowie katowickiej uczelni artystycznej (1947–2000)”. Występują: prof. Tadeusz Grabowski, prof. Roman Kalarus, dr Monika Starowicz. Reżyseria: Ewelina Krzeszowska Realizacja Wojciech Szwiec Ad Astra produkcja filmowa. Film pochodzi z kanału Wojtek Szwiec.

Film z wystawy malarstwa Renaty Bonczar "Pola możliwości", która odbyła się w Dziale Teatralno-Filmowym we wrześniu 2013 r. Była to wystawa małych form, obrazów olejnych z kolekcji artystki. Tekst Renaty Bonczar czyta M. Katarzyna Gliwa. Film pochodzi z kanału Kulturalny Śląsk.

U Barbary i Stanisława Ptaków. Film pochodzi z kanału Kulturalny Śląsk

Wspomnienie z wernisażu wystawy "Sceniczne kreacje - kostium", która odbyła się w Dziale Teatralno-Filmowym w czerwcu 2018 r. Projekty wielkich twórców, niezwykłe pomysły, wysmakowana elegancja i spotkanie wybitnych osobowości. Na wystawie zaprezentowano projekty kostiumów: Zofia de Ines, Barbara Ptak, Kazimierz Wiśniak, Dorota Roqueplo, Wiesław Lange, Ali Bunsch i inni. Film pochodzi z kanału Echa Kultury.

DR JACEK KUREK – historyk, animator kultury, redaktor wydawnictw naukowych w Muzeum w Chorzowie (m.in. „Zeszytów Chorzowskich”). Organizator i współorganizator konferencji naukowych oraz wystaw muzealnych. Zainteresowania badawcze skupia wokół historii kultury i dziejów Polski w XIX i XX w., dziejów Śląska oraz kultury rocka. Zwolennik interdyscyplinarnego podejścia do nauki. Wykłady prowadzi autorską metodą nauczania przez zachwyt, łącząc naukę i sztukę. Współtwórca „Gruby Bluesa” w Chorzowie. Autor audycji muzycznej „Noc nie bez końca” emitowanej na falach Radia eM. W 2019 r. otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Ostatnio opublikował m.in.: Dźwięki światłem opowiadane. Muzyczność malarstwa Marii Wollenberg-Kluza/Sounds narrated by light. Th musicality of the painting of Maria Wollenberg-Kluza (Warszawa 2018), Widok z okna (Kraków 2019), Mój Blues. Z Andrzejem Matysikiem rozmawia Jacek Kurek (Kraków 2020)
www.nocniebezkonca.pl


24.06.2021 w Dziale Teatralno-Filmowym odbył się pierwszy, po tak długiej przerwie, koncert z udziałem publiczności. W kameralnym gronie słuchaliśmy utworów, które zaśpiewała dla nas Anna Wolak, urocza, młoda, utalentowana wokalistka. Przy instrumencie towarzyszyła jej Agnieszka Robok.


Kolejna z „rozmów pandemicznych", nagrana w pustym salonie Działu Teatralno-Filmowego z cyklu „Co widać”. Gościem odcinka jest Marek Bebłot - fotograf, wydawca i redaktor naczelny dwumiesięcznika kulturalnego ArtPost.
Autor wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnik wystaw zbiorowych. Jednym z głównych tematów w jego twórczości artystycznej jest muzyka i jej twórcy. Był pomysłodawcą dwutomowego albumu „Penderecki” (wyd. BOSZ, 2004). Jest jego współautorem, tom II tego albumu nosi tytuł „Ogrody Lusławickie” i zawiera wyłącznie zdjęcia Marka Bebłota opisujące miejsce wyjątkowe dla Krzysztofa Pendereckiego jakim jest arboretum oraz fotografie Mistrza w jego otoczeniu.


Papier. Materiał wynaleziony niespełna dwa tysiące lat temu towarzyszył człowiekowi w najrozmaitszych sytuacjach. Dla Edwarda Dwurnika papier stał się tym, co dało mu totalną wolność artystycznego wyrazu. Na jednej z jego litografii widnieje nieco przetarty, niewyraźny i w dodatku widoczny w odbiciu lustrzanym napis. To jakby myśl uchwycona i zanotowana na kamieniu litograficznym: Zwariowałem na punkcie rysunku. 13 III 1969 r.

O wystawie opowiada kurator Łukasz Szostkiewicz


Oddział Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta zaprasza na wystawę „W żeńskości kryje się moc Boga. Malarstwo Erwina Sówki". Stanowi ona uzupełnienie dostępnej na Nikiszowcu wystawy stałej: „Wokół mistrzów Grupy Janowskiej", na której również można znaleźć niesamowite i zaskakujące swą wielowątkowością obrazy Erwina Sówki. O wystawie opowiada kurator Magdalena Toboła-Feliks.

W filmie wykorzystano fotografie Arkadiusza Goli
Kamera i montaż: Ireneusz Gajdosz


Oddział Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta zaprasza do oglądania wystawy „W żeńskości kryje się moc Boga. Malarstwo Erwina Sówki”.

Autor filmu: Ireneusz Gajdosz


Kolejna z „rozmów pandemicznych", nagrana w pustym salonie Działu Teatralno-Filmowego z cyklu „Co widać” Gościem odcinka jest Andrzej Dopierała - twórca, reżyser, scenograf i aktor autorskiego Teatru Bez Sceny w Katowicach. Przedstawienia Teatru Bez Sceny były dziesięciokrotnie nominowane do nagrody Złotych Masek i otrzymały ją pięciokrotnie. Cztery z nich to prapremiery polskie, dwie światowe. Kameralny teatr z widownią dla około 50 osób przy ul. 3 Maja 11 to unikatowa przestrzeń, która doskonale współgra z koncepcją repertuarową Teatru Bez Sceny, opartą na dobrej literaturze dramatycznej i rzemiośle aktorskim.


Kolejna z „rozmów pandemicznych", nagrana w pustym salonie Działu Teatralno-Filmowego z cyklu „Co widać”. Gościem odcinka jest Renata Bonczar – artystka malarka, rysowniczka, projektantka, autorka wystaw i wykładowczyni akademicka. Jej twórczość zalicza się do nurtu ekspresjonizmu abstrakcyjnego i abstrakcji iluzyjnej. Jej prace znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych.


Zapraszamy na nasz specjalny spacer ulicą Warszawską! Według pierwszego urbanistycznego planu Katowic z 1856 r. główną oś przyszłego miasta stanowić miały obecne ul. Warszawska i 3 Maja oraz dwa place – obecnie rynek i pl. Wolności. W 1865 r. król pruski, Wilhelm I, nadał Katowicom prawa miejskie. Przyspieszyło to znacznie ich rozwój. Tym samym zaczęło wzrastać znaczenie jednej z głównych ulic miasta. Dzisiejsza ulica Warszawska znana była jako ulica willowa. Swoją siedzibę przy niej również dwa najważniejsze dla Katowic urzędy – Rada Miejska i Starostwo Powiatowe. Z biegiem lat powstawało przy niej coraz więcej wszelkiego rodzaju punktów usługowych, restauracji, sklepów, banków i firm.

Opracowanie: Joanna Kałuska
Muzyka i montaż: Ireneusz Gajdosz


Kolejna z „rozmów pandemicznych”, nagrana w pustym salonie Działu Teatralno-Filmowego. Spotkanie z artystą fotografem, fotoreporterem, prezesem Zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF Arkadiuszem Ławrywiańcem


Kolejna z „rozmów pandemicznych”, nagrana w pustym salonie Działu Teatralno-Filmowego. Spotkanie z aktorem, reżyserem i równocześnie dyrektorem Teatru Śląskiego w Katowicach Robertem Talarczykiem


O pandemii i sztuce - rozmowa w pustym salonie Działu Teatralno-Filmowego z Romanem Kalarusem, malarzem, grafikiem i autorem plakatów.


Oto retrospektywa spotkań "Silesia Press Cafe" - cyklu, który Maria Trepińska tworzy w Dziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic od listopada 2018 roku. Spotkania oczywiście wrócą, jak tylko to będzie możliwe. A na razie - powspominajmy jak to wyglądało w tym roku :)


Spotkania Przyjaciół Barbary i Stanisława staramy się - mimo oczywistych przeszkód - kontynuować, w takiej formie, w jakiej jest to obecnie możliwe. Czyli znów proponujemy Państwu film, tym razem z zapisem przeprowadzonej niedawno rozmowy z Barbarą Ptak.


Naszą najnowszą wystawę "Dwurnik. Totalnie" zapowie jej kurator - Łukasz Szostkiewicz. Dzieła tego wybitnego, polskiego artysty będą dostępne we wszystkich naszych oddziałach już od 7 września tego roku! Realizacja filmu: Jakub Mann.


W oddziale Grafiki im. Pawła Stellera trwa teraz wystawa "Tajemniczy Batik Ágnes Nagy". Artystka opowiada w filmie o swoich inspiracjach, sztuce tworzenia batiku i o swoim spojrzeniu na świat. Wystawa potrwa do 14 sierpnia 2020 roku.


Spotkania Przyjaciół Barbary i Stanisława weszły już na stałe do kalendarza imprez Działu Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic. Cykl spotkań trwa od listopada 2012 r. i jest kontynuacją słynnych imprez śląskiej bohemy w mieszkaniu państwa Ptaków. Od początku przyciąga gości wyjątkową atmosferą miejsca, a każdemu spotkaniu towarzyszy muzyka, barwne opowieści, smaczne anegdoty i mnóstwo wspomnień z życia zawodowego i towarzyskiego artystów. Przed nami spotkanie w formule on-line, tym razem gościem specjalnym będzie śpiewaczka operowa i primadonna Opery Śląskiej – Joanna Kściuczyk-Jędrusik. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z artystką, przeplatanej niezwykłymi ariami z koncertów poprzednich edycji. Wspaniała Joanna Kściuczyk-Jędrusik, niezwykły talent, głos, urok...

Fragmenty koncertów pochodzą z archiwum Działu Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic:
27.11.2014 XIV Spotkanie Przyjaciół Barbary i Stanisława. Śpiewa: Joanna Kściuczyk-Jędrusik. Akompaniament: Dagmara Niedziela.
25.02.2016 XXII Spotkanie Przyjaciół Barbary i Stanisława. Śpiewa: Joanna Kściuczyk-Jędrusik. Akompaniament: Dagmara Niedziela.
23.06.2016 XXIV Spotkanie Przyjaciół Barbary i Stanisława. Śpiewa Joanna Kściuczyk-Jędrusik, Akompaniament: Dagmara Niedziela.
21.06.2018 XXXIV Spotkanie Przyjaciół Barbary i Stanisława. Śpiewa: Joanna Kściuczyk-Jędrusik. Akompaniament: Ewa Zug.

Przygotowanie materiałów i prowadzenie: M. Katarzyna Gliwa
Montaż filmu: Jakub Mann


Na wystawie Mulisensoryczne Mediacje 2020 mamy okazję przedstawić prace wybranych pedagogów i doktorantów Katedru Multimediów ASP. Dziś zobaczymy stereoskopową animację „Nebulla” zrealizowaną w technologii 3D przez dr. Marcina Nowrotka – film brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach animacji, gdzie zdobywał wyróżnienia i nagrody. Film „Nebulla” kończy naszą prezentację online. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia pozostałych ekspozycji w naszej siedzibie przy ul. Kopernika 11, wystawa jest czynna do 19 czerwca.

Pokaz części obrazów, które można zobaczyć w ramach wystawy czasowej "Tajemniczy Batik Ágnes Nagy", która mieści się w Oddziale Grafiki im. Pawła Stellera. Realizacja filmu: Jakub Mann.

Podczas tegorocznego dnia dziecka w oddziale MHk na Nikiszowcu prezentowano na filmach duże "dorosłe" obiekty muzealne oraz ich miniatury, które były robione specjalnie dla dzieci. Film zrealizował Ireneusz Gajdosz.

Podczas tegorocznego dnia dziecka w oddziale MHk na Nikiszowcu prezentowano na filmach duże "dorosłe" obiekty muzealne oraz ich miniatury, które były robione specjalnie dla dzieci. Film zrealizował Ireneusz Gajdosz.

Podczas tegorocznego dnia dziecka w oddziale MHk na Nikiszowcu prezentowano na filmach duże "dorosłe" obiekty muzealne oraz ich miniatury, które były robione specjalnie dla dzieci. Film zrealizował Ireneusz Gajdosz.

Pani Ewa Liszka, kierownik placówki, opowiada o dziale Grafiki im. Pawła Stellera, oddziale Muzeum Historii Katowic.

Prezentacja fotografii z poprzednich edycji „Nocy Muzeów” – rok 2013, 2014, 2015. Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic. Zdjęcia: Karolina Krzyżowska, Martyna Trybus, Sławomir Hola, Kasia Wieczorek, Maja Widawska. Muzyka: Marek Kalaman.

Filmowa wersja katalogu, który towarzyszył wystawie "Sztuka konserwacji". Wystawa miała miejsce od 14 maja do 2 października 2016 roku w Muzeum Historii Katowic. Otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne 2016 roku w kategorii wystawy. Kurator wystawy: Ewa Liszka, projekt plastyczny: Joanna Sowa,opracowanie redakcyjne: Elżbieta Giszter.

Retrospekcja spotkań z cyklu "Przyjaciele Barbary i Stanisława", które odbywają się w dziale Teatralno-Filmowym - oddziale Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11. Fragmenty koncertów w wykonaniu: Marii Meyer i Ewy Zug, Joanny Kściuczyk-Jedrusik i Dagmary Niedzieli, Bernadetty Stańczyk i Katarzyny Pudełko, Barbary Lubos i Adama Snopka, uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach.

Film został zrealizowany przez portal Kulturalny Śląsk. Opowiada o wystawie "W okupowanym mieście. Topografia Katowic w latach 1939-1945", która miała miejsce w Muzeum Historii Katowic od 4 września do 3 listopada 2013 roku.

Pani Katarzyna Gliwa opowiada o wystawach i wydarzeniach , które mają miejsce w dziale Teatralno-Filmowym, oddziale Muzeum Historii Katowic.
Są to: Wystawa Stała - "Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków"
Cykliczne wydarzenia, które mają miejsce w oddziale: "Przyjaciele Barbary i Stanisława" - o słynnych polskich wokalistach i aktorach
"Salon Sztuk" - spotkania z pisarzami, poetami i innymi twórcami
"Silesia Press Cafe" - cykl spotkań z dziennikarzami.


Pani Bożena Donnerstag opowiada o wystawach stałych Muzeum Historii Katowic, które można zwiedzać w oddziale na Nikiszowcu. Są to: "Woda i mydło najlepsze bielidło" "Wokół mistrzów Grupy Janowskiej" "U nos w doma na Nikiszu"


Spotkanie z kostiumografem i scenografem filmowym i teatralnym Barbarą Ptak, która 6 kwietnia 2020 ukończyła 90 lat. Realizacja, prowadzenie i montaż: Krzysztof Korwin-Piotrowski, zdjęcia: Mieczysław Chudzik.


Prelekcja o obrazie Stanisława Ignacego Witkiewicza "Mbret Laluś - Zogu". Pani Natalia Kruszyna opowiada o krótkiej historii jego powstania: o artyście ,o bohaterze portretu i o mieście w którym powstał - Katowicach. Film został nakręcony na wystawie stałej wnętrz mieszczańskich "Codzienność i odświętność" w Muzeum Historii Katowic.


Relacja z otwarcia wystawy "Katowice - muzyczna metropolia", która była wystawiona w budynku głównym Muzeum Historii Katowic od 8 grudnia 2016 roku do 20 maja 2017 roku.


Fragmenty przygotowania wystawy "Made in Katowice", która była wystawiona w budynku głównym Muzeum Historii Katowic od 17 czerwca do 2 listopada 2014 roku.


Fragmenty przygotowania wystawy "Broll i Urbanowicz - Niebezpieczne związki", która była wystawiona w budynku głównym Muzeum Historii Katowic od 9 kwietnia do 17 maja 2015 roku.