„Gruss aus Kattowitz”. Album pocztówek ze zbiorów MHK

autor: Jadwiga Lipońska-Sajdak, Zofia Szota

wydawnictwo: Muzeum Historii Katowic, 2008

stron: 156

cena: 84 zł 40 zł


Zamówienia prosimy kierować do Działu Edukacji i Promocji tel. 32 2561810, 32 2090021 wew. 126; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Publikacje można zakupić również w budynku głównym przy ul. Szafranka 9.


Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne 2008 r. w kategorii "publikacje"

II wydanie, wzbogacone płytą CD

Album przedstawiający miasto na dawnej pocztówce stał się rzeczą tak banalną i powszechną, że aż zniechęcającą do wydania. Jednak Katowice, ubogie w pejzaże i wizerunki malarskie z racji swego krótkiego istnienia miejskiego, nie mają alternatywy. Niewielki zbiór zdjęć z drugiej połowy XIX wieku, znajdujący się w Bibliotece Śląskiej i Muzeum Historii Katowic, nie daje wyobrażenia o błyskawicznie rozwijającej się miejscowości, która prawa miejskie otrzymała dopiero w 1865 roku.
Do albumu wybrano zestaw pocztówek ilustrujących historię ulic najstarszej części miasta. Z żalem zrezygnowano z licznych przedstawień dzielnic włączonych do Katowic później, jak: Bogucice, Dąb, Ligota, Szopienice (Autorki planują poświęcić im odrębną publikację).Album zawiera również obszerną część poświęconą historii karty pocztowej, technikom wydawniczym oraz wydawcom pocztówek.

Wersja niemiecka.