Projekcja filmu „OSKAROWE KOSTIUMY BARBARY PTAK”. Goście honorowi: Ewa Niewiadomska i Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Kategoria
Pokaz filmu
Date
21 marca 2024 18:00
Miejsce
Oddział Teatralno-Filmowy, ul. M. Kopernika 11
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wstęp wolny

Barwny, dynamiczny, pełen cennych wypowiedzi ludzi kina i teatru film o jednej z najciekawszych postaci świata polskiej kultury. Barbara Ptak stworzyła kostiumy do setek filmów i przedstawień. Cztery spośród nich doczekały się nominacji do Oscara. W dokumencie znalazły się fragmenty wyróżnionych filmów m.in. „Faraona”, „Ziemi obiecanej”, „Nocy i dni”.
Odważna i bezkompromisowa, czasem szalona, zachwycała pomysłami największych reżyserów: Andrzeja Wajdę, Kazimierza Kutza, Jerzego Kawalerowicza, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego. Znakomici polscy aktorzy do dziś wspominają swoje role wykreowane w kostiumach Barbary Ptak. Wypowiedzi wielu z nich znalazły się w filmie.

Ewa Niewiadomska: dziennikarka Polskiego Radia Katowice, gdzie prowadzi Redakcję Kultury. Każdy dzień rozpoczyna od przeglądania kulturalnych zaproszeń. Większość z nich prezentuje w "Mocy Kultury" o 9.30. W niedzielę pozytywne nastroje kreuje wraz z artystami w programie "Pozytywka". Jest laureatką Nagrody Prezydenta Katowic w dziedzinie kultury 2010. Jej audycje dokumentalne i wywiady wielokrotnie nagradzane były w konkursie „Silesia Press” i Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek. Za szczególnie ważne uważa audycje: „Zbudowani z dźwięków” o historii NOSPR oraz „Perły Barbary” o wybitnej autorce kostiumów teatralnych i filmowych Barbarze Ptak. Współpracuje z Programem 2 Polskiego Radia i „Gazetą Wyborczą”, z którą stworzyła między innymi multimedialny reportaż „Jak z nut” o NOSPR. Jest współautorką książki o nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach „Dotknąć muzyki” oraz autorką wielu tekstów prasowych o orkiestrze oraz o życiu kulturalnym na Śląsku. Współtworzyła też wraz z Krzysztofem Korwinem-Piotrowskim scenariusz filmu dokumentalnego „Oskarowe kostiumy Barbary Ptak”.

Krzysztof Korwin-Piotrowski: dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie,  scenarzysta , reżyser i producent telewizyjny i teatralny, wykładowca na Wydziale  „ Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz, teatrolog, menedżer kultury, kurator wystaw, komentator muzyczny i konferansjer. Kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego 2001 -2016 , koordynator projektu operowego w Teatrze Wielkim w Łodzi 2016-2019, pracownik Oddziału Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic 2018-2019, dziennikarz i reżyser w Telewizji Katowice od 1992, laureat wielu nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz medalu „ Zasłużony Kulturze - Gloria Artis", przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Reżyser i twórca scenariusza filmu „Oskarowe kostiumy Barbary Ptak”.

 
 

Terminy

  • 21 marca 2024 18:00

Wspierane przez iCagenda

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
5
6
7
8
12
14
15
16
19
21
22
24
26
28
29