August Emil Fieldorf "Nil"

Budynek główny
21 III 2013 - 3 V 2013

 

Generał brygady August Emil Fieldorf „Nil” – żołnierz I Brygady Legionów Polskich, dowódca 51. pp Strzelców Kresowych z Brzeżan, pierwszy emisariusz Naczelnego Wodza i rządu RP na uchodźstwie, inspektor Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej, następnie Armii Krajowej, szef Kierownictwa Dywersji Kedywu KG AK, komendant antysowieckiej organizacji NIE i zastępca gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” – ostatniego dowódcy Armii Krajowej.

Postać generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w miarę upływu lat od jego śmierci, a mija już rok sześćdziesiąty, cieszy się w coraz szerszym kręgu społecznym estymą. Patrząc z odległej już perspektywy, ale przez pryzmat otaczającej rzeczywistości, na jego dokonania jako legionisty, oficera WP, a w czasie okupacji podziemnej Armii Krajowej, na jego głęboki patriotyzm, wierność wyznawanym ideałom, trzeźwą ocenę powojennej sytuacji politycznej z głęboką wiarą, że nadejdzie czas, gdy Polska wyzwoli się spod sowieckiego jarzma, zobaczymy człowiek nieprzeciętnego. Jego przymioty charakteru, jak odwaga i niezłomność, przy bezinteresowności i poświęceniu Ojczyźnie, życzliwości i troskliwości okazywanej ludziom, z którymi zetknął go los, odbierane są z coraz większym uznaniem. W sowieckich łagrach czy ubeckim więzieniu potrafił wznieść się ponad własne cierpienie i doznawane poniżenia. „Nie znosił moralizowania, ale był głęboko moralny. Nie tolerował obłudy i frazesów na temat dobra, ale nikomu nie dał się ubiec w niesieniu pomocy słabszym. Tam, gdzie się załamywano, szedł z dobrym słowem, a gdzie padano, podtrzymywał i dosłownie dźwigał” – to słowa Jana Hoppego, współtowarzysza katorżniczej pracy w lasach syberyjskich. W więzieniu nie pozwalał współwięźniom na okazywanie względów należnych jego stopniowi generalskiemu. Traktował wszystkich przyjaźnie, a słabszych opiekuńczo i to bez względu na narodowość, wyznanie czy osobiste poglądy, a dzielił los więźnia nie tylko z patriotami z szeregów Armii Krajowej czy z innych organizacji niepodległościowych, ale i z nazistami, Ukraińcami, Żydami oraz ze skazanymi za przestępstwa pospolite.

Pięćdziesiąta piąta rocznica śmierci gen. „Nila”, przypadająca w 2008 r., stała się okazją do zaprezentowania poświęconej mu retrospektywnej wystawy (ze zbiorów Marii Fieldorf i Leszka Zachuty) w miastach i regionach, z którymi związał go kiedyś żołnierski los.
W 2013 r. mamy przyjemność zaprosić Państwa na obejrzenie tej wystawy w Muzeum Historii Katowic.

Leszek Zachuta