Dział Teatralno-Filmowy
16 III - 8 V 2016
Ekspozycja kontynuuje cykl wystaw INNY TEATR, którego przesłaniem jest prezentacja twórców form teatru innych niż konwencjonalne, tworzących własne metody twórcze, eksplorujących i rozszerzających pojęcie teatru, inspirujących, specyficznych. Cykl otwarła impresja na temat Jerzego Grotowskiego – reżysera, teoretyka teatru, pedagoga, twórcy metody aktorskiej, jednego z najwybitniejszych reformatorów teatru XX wieku. Impresja – nie sposób bowiem zgromadzić w jednym miejscu i w jednym czasie nawet części dokonań wybitnego twórcy. Mam nadzieję, że ekspozycja poświęcona Tadeuszowi Kantorowi przybliży – lub przypomni – postać tego niezwykłego, wielkiego Artysty Teatru.
Tadeusz Kantor – artysta totalny, Demiurg, Wielki Awangardzista – w tekście do spektaklu Dziś są moje urodziny napisał:
„Moje życie,
jego losy,
identyfikowały się z moim dziełem.
Dziełem sztuki.
Spełniały się w moim dziele.
Znajdowały w nim swoje rozwiązanie.
Moim domem było i jest moje dzieło.
Obraz, spektakl, teatr, scena.”
Premiera tego spektaklu była grana już po śmierci artysty. Na scenie stało puste krzesło. ŚMIERĆ, przywoływana, eksplorowana przez twórcę starannie, dokładnie i wielokrotnie, stała się nagle przeraźliwie realna... Zachowałam ten obraz jako jedną z moich klisz pamięci. Dziś, kiedy go odtwarzam, za każdym razem odczuwam emocje, jakie towarzyszyły mi przy oglądaniu spektaklu. Na chwilę znów staję się młodą, naiwną studentką, pełną marzeń i nadziei, wpatrzoną w scenę, odczuwającą cudowny dreszcz emocji i świadomą bycia świadkiem niezwykłego wydarzenia.
Wielu znawców teatru analizowało twórczość Tadeusza Kantora. Poddano ją niezliczonym opisom i interpretacjom. Wydano niezwykle obfity zbiór jego pism teoretycznych, manifestów, komentarzy, partytur. Mimo to wciąż pojawiają się następne ciekawe książki i artykuły, kolejne interpretacje, przemyślenia.
Ogrom tych zdań mądrych i ważnych wywołuje we mnie bezradność, wiem, że nie napiszę niczego nowego. Nie chcę powtarzać czyichś słów tylko dlatego, że nie znajduję własnych. A te nie przychodzą, ponieważ nie potrafię nabrać dystansu i odsunąć subiektywne emocje, jakie wywołuje we mnie sztuka Kantora.
Wolę zachęcić do powrotu i poznania świata Tadeusza Kantora. Jego twórczość – uznawana przez wielu za trudną, awangardową, może niezrozumiałą – w istocie wymaga tylko zaangażowania intelektualnego i emocjonalnego, zatrzymania się na chwilę i wniknięcia w to, co tworzył. Realnego odczucia siły, myśli i pasji, które wkładał w swoją sztukę. Zabiegani, zalewani zewsząd przeróżnymi bardziej lub mniej potrzebnymi informacjami, próbując nadążyć za rozwojem techniki, jaką sami stwarzamy, może potrzebujemy chwili, by się zatrzymać i wsłuchać we własne wspomnienia? W końcu nadejdzie przecież taki moment, że tylko one nam pozostaną…
Katarzyna Gliwa
kurator wystawy
![]() |
![]() |
![]() |
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE (wstęp wolny)
22 marca godz. 14.00
Marian Kantor-Mirski, ojciec Tadeusza Kantora – historycznie i teatralnie
Wykład Urszuli Rzewiczok i M. Katarzyny Gliwy
5 kwietnia godz. 17.00
Oprowadzanie i rozmowa o wystawie
Prowadzenie: M. Katarzyna Gliwa
12 kwietnia godz. 14.00 i 17.00
„Niech sczezną artyści” – zapis prób do spektaklu
Prezentowany i omawiany przez autora Tomisława Piotra Wasilewicza
19 kwietnia godz. 14.00
Ostatni spektakl: „Dziś są moje urodziny”. Granice
Wykład ilustrowany fragmentami rejestracji video ostatnich prób spektaklu Teatru Cricot 2.
Prowadzenie: Bogdan Renczyński
26 kwietnia godz. 17.00
Oprowadzanie i rozmowa o wystawie
Prowadzenie: M. Katarzyna Gliwa