Wiejskie korzenie, miejski szyk

Dział Etnologii Miasta. Nikiszowiec
16 V - 31 XII 2015

 

Wiejskie korzenie, miejski szyk. O tym, jak Francek z Podlesia górnikiem na Nikiszu został

Historia nasza ma swój początek
W dawnym Podlesiu nad Mleczną rzeką
Do Nikiszowca prowadzi wątek
Drogą spokojną i niedaleką

…tak rozpoczyna się krótka opowieść towarzysząca wystawie czasowej Wiejskie korzenie, miejski szyk. O tym, jak Francek z Podlesia górnikiem na Nikiszu został. Poznajemy głównego bohatera, Francka Wieczorka, mieszkańca przedwojennego Podlesia. Za radą brata przenosi się on do Katowic, by rozpocząć pracę u swojego wujka – szewca. Tam spotyka Dorkę Matuszkównę z Nikiszowca. Młodzi zakochują się w sobie, biorą ślub, Francek zostaje górnikiem.

Cała ekspozycja – losy głównego bohatera – opisana jest wierszem, narracja przypomina nieco bajkę, opowieść o trzech braciach, z których jeden wyruszył w świat w poszukiwaniu szczęścia.

Czy taka historia mogła zdarzyć się naprawdę? Czy tak mogły wyglądać losy rolników, którzy z podkatowickich wsi przybywali do pracy w przemyśle? Prosta opowieść o fikcyjnych bohaterach – Dorce i Francku, o założeniu przez nich rodziny i zamieszkaniu na osiedlu robotniczym, o życiu według ustalonego rytmu – przypomina bardzo historię wielu górniczych familii. Z różnych miejsc przybywali młodzi chłopcy do hut i kopalń, poznawali życie wśród familoków i w wielkim mieście. Pracowali, bawili się, poznawali dziewczęta, by w końcu ustatkować się, zamieszkać „na swoim” i dożyć spokojnej starości w otoczeniu dzieci i wnuków.

Nasz bohater, Francek Wieczorek, znalazł swoją wielką miłość w Katowicach, a zamieszkał w Nikiszowcu. Jego żona, Dorka, zapewne prała i maglowała w budynku przy ul. Rymarskiej, gdzie dziś mieści się Oddział Muzeum Historii Katowic. Chcieliśmy, aby historia zatoczyła koło, by swoje zakończenie miała właśnie tutaj – na Nikiszowcu.

Zapraszamy zatem do domu Francka w Podlesiu, do warsztatu szewskiego wujka Marnioka, na Nikisz do Dorki Matuszkówny, na spotkanie z katowicką bajką nie-bajką.

Kuratorki wystawy: Bożena Donnerstag, Justyna Jarosz

Imprezy towarzyszące ekspozycji

  
27 maja, g. 17.00 Przystanek Nikiszowiec. Prowadzenie - Bożena Donnerstag, Justyna Jarosz
30 maja, g. 12.30

Przed Dniem Dziecka warsztaty i pokaz:

I - wiejskie doświaczenia Francka,
II - miejskie eksperymenty Dorki.

Prowadzenia - Doświadczalnia. Zapisy tel. (32)353 95 59 w.5

20 czerwca, g. 12.00 Kuratorskie oprowadzanie po wystawie - Bożena Donnerstag
5 września, g. 12.00 Kuratorskie oprowadzanie po wystawie dla dzieci - Bożena Donnerstag,
Justyna Jarosz
9 września, g. 16.30 Warsztaty: Robimy kukiełki - Dorkę i Francka. Prowadzenie - Luna Art.
Zapisy tel. (32)353 95 59 w.5
16 września, g. 17.00 Wykład: Od wsi do miasta Katowic - dr Jacek Siebel
23 września, g. 16.30 Warsztaty poetyckie dla piszących do szuflady: Dalsze losy Francka i Dorki. Prowadzenie - Bożena Donnerstag, Michał Musioł.

Lekcja muzealna: Stare i nowe. AGD w domu Francka i Dorki kontra AGD w naszych domach. Prowadzenie Justyna Jarosz. Zapisy tel. (32)353 95 59 w.4

Konkurs facebookowy: Katowice oczami Dorki i Francka - przez cały czas trwania wystawy.