90-lecie Automobilklubu śląskiego

Budynek główny

 

Automobilklub Śląski to stowarzyszenie rozwijające się już od 90 lat. Z czasem stał się instytucją zaufania publicznego. Statutowa działalność klubu obejmuje m.in. sport motorowy, turystykę – w tym caravaning oraz tzw. turystykę nawigacyjną niepełnosprawnych – a także zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Szkolimy sędziów sportowych i sędziów zabezpieczenia imprez. Wykwalifikowani instruktorzy Automobiklubu prowadzą szkolenia w zakresie ratownictwa drogowego. Organizowane są również liczne imprezy sportowe, zloty turystyczne i pokazy pojazdów zabytkowych tak popularne wśród sporej grupy ich właścicieli. Z myślą o nich na terenie Skansenu Górniczego „Królowa Luiza” w Zabrzu powstało Muzeum Pojazdów Zabytkowych, do którego serdecznie zapraszamy. Można tam posłuchać wykładu o historii motoryzacji „ilustrowanego” poszczególnymi eksponatami z wystawy.

Sztandarową imprezą Automobilklubu Śląskiego jest organizowany od 1951 r. Rajd Wisły. Przez lata miał on różny charakter. Początkowo był rajdem turystycznym, stopniowo jednak przekształcił się w sportową imprezę, w której trakcie rywalizowały między sobą coraz to nowsze modele samochodów. W ostatnich dwudziestu latach stanowił rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Europy, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Rajdowego Samochodowego Pucharu PZM, zmienionego z czasem w Puchar Polski. Rajd Wisły cieszy się uznaniem nie tylko wśród kibiców, ale i kilku już pokoleń zawodników, którzy zawsze licznie biorą w nim udział.

Dążeniem obecnych władz Automobilklubu Śląskiego jest szerzenie wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego, a także promowanie sportu i turystyki wśród dzieci i młodzieży.

LOGO tif rgb beztlaLogo90lat sepia