Miniatury intymne

Dział Teatralno-Filmowy
16 V - 30 VIII 2019

Adres.Godziny otwarcia

 

Dlaczego kolaż? To samo przyszło, nie wiem dlaczego. To jest zabawa…
Gotowe materiały są cudowne! No i też szkoda wyrzucać. Jest tak wiele pism, gazet... i tam jest pełno pięknych zdjęć, które są bardzo inspirujące. Patrzę sobie na zdjęcie i od razu widzę tam coś! Biorę mazak i rysuję. To jest piękna zabawa i trochę też terapia, autoterapia. Rysuję na tych zdjęciach, cudzych, coś doklejam – i tworzę swoje rzeczy.
W czasach kiedy wszystko dostajemy gotowe, wytłumaczone, opisane, to ja gadam do ludzi tymi moimi kolażami. Obraz musi gadać. To jest mój język. Jestem człowiekiem od obrazków i obrazami ludziom opowiadam, nie słowem.
Kolaż to jest całkowity twórczy relaks. Bo robię to dla nikogo – dla siebie, po prostu robię sobie takie rzeczy, które sprawiają mi przyjemność, wyciszają mnie, jestem weselszy, odprężony, mam swój świat. Relaks, zabawa…, ale oczywiście każdy twórca chce, by to co robi, trafiało do odbiorcy, więc ja się cieszę, jak ludzie, którzy to kupują czy dostają, mają z tego radość.
Plakat muszę wymyśleć – treść, temat, potem długo szukam formy… A kolaż to jest co innego. To on mną rządzi, a ja się poddaję – tu coś dokleję, tam dodam…, to mną kieruje. Potem czasem sam zastanawiam się, co to jest? Ale o to w tym chodzi. Poddaję się temu.

/z wypowiedzi artysty/

 

Opowiada nam on [Kalarus] jakąś idylliczną baśń w psychodelicznych barwach. Przemieszcza się swobodnie po bezmiarze wyobraźni, gdzie nie ma rzeczy niemożliwych. Nasączył ten świat pierwiastkiem erotyzmu, któremu nadał wymiar kosmiczny. Uroda tego świata to jednak nie tylko hedonistyczne rozpasanie, ale także manifestacja nieposkromionej energii i artystycznej wolności.

Mariusz Knorowski

Wszystkie jego prace wynurzają się z przestrzeni już zastanej, z wysypiska popkultury, na które składają się reklamowo-medialne ikony, symbole i znaki. Cała Sztuka polega, dosłownie i w przenośni, na podniesieniu. Wyjęciu z opalizującego śmietniska elementów szczególnie energetycznych, a następnie takiej ich modulacji, zestawieniu i syntezie, która pozwoli na Sztukę właśnie.

Maciej M. Szczawiński


Stworzył rozpoznawalny styl plakatu syntetycznego, przekornego, z olbrzymim ładunkiem radości, erotyki, koloru, o charakterystycznym kroju liter i wielości elementów. Jego plakaty wyróżnia nieokiełznana fantazja, zaskakujące porównania i skojarzenia, barwne kontrasty. Stały się one wyrafinowaną, frapującą rozmową artysty z widzem, intelektualną przygodą. Chwalą urodę i uroki życia. Szczególne miejsce zajmuje w nich kobieta oraz tematyka ekologiczna.

Zbigniew Makowski

 

Roman Kalarus urodził się w 1951 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach, dyplom uzyskał w 1976 roku. Obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prowadzi autorską pracownię plakatu na Wydziale Projektowym. Uprawia plakat, drzeworyt, collage, rysunek, malarstwo i projektowanie autorskie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach na plakat i grafikę, w tym 2 razy Grand Prix na Biennale Plakatu Polskiego w 1995 i 2001 roku, 1 nagrody na Festiwalu Plakatu w Krakowie w 2001, brązowego medalu na Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie (Czechy) w 1990 i Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia) w 2003 roku. Należy do czołówki polskich twórców plakatu. Wystawiał swoje prace na najważniejszych pokazach plakatu i grafiki w kraju i za granicą, między innymi w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Rzeszowie (Polska), w Lahti i Helsinkach w Finlandii, Toyamie i Ogaki w Japonii, w Paryżu, Chaumont, Rouen, Grenoble we Francji, w Chicago, Waszyngtonie, Colorado, Ames w USA, w Kolonii, Düsseldorfie, Berlinie, Heilbronn i Essen w Niemczech, w Winterthur, Fribourgu i Zurichu w Szwajcarii, w Wenecji, Mediolanie i Cremonie we Włoszech, w Sofii i Warnie w Bułgarii, w Brnie i Pradze w Czechach, w Bratysławie i Trnavie w Słowacji, w Sevilli w Hiszpanii, Lubljanie w Słowenii, Mous i Brukseli w Belgii, w Ballart w Australii, w Budapeszcie i Pecsu na Węgrzech, w Kijowie na Ukrainie i Moskwie w Rosji, poza tym w Indiach, Iranie, Chinach i Meksyku. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w wielu prestiżowych galeriach w kraju i za granicą. Prowadził warsztaty twórcze dla studentów. Jest współautorem i współrealizatorem (wspólnie z Joanną Piech) malowideł sakralnych w kościele błogosławionej Karoliny Kózkówny w Tychach oraz w kościele Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności w Katowicach. Ponadto projektuje wnętrza kościołów i klubów muzycznych oraz scenografie teatralne.

 

Wydarzenia towarzyszące:

23 maja (godz. 17.00)
„Kolaże Kalarusa”. Oprowadzanie po wystawie, rozmowa z artystą (wstęp wolny)