„Parę słów o wybranych projektach” – spotkanie na wystawie

Kategoria
Prelekcja
Termin
22 lipca 2021 18:00
Miejsce
Oddział Teatralno-Filmowy, ul. Kopernika 11
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W Galerii pod 11 przez cały lipiec można oglądać kilka wybranych projektów Ewy Starowieyskiej. Są to prace powstałe w latach 60-70tych, stworzone do sztuk reżyserowanych przez Konrada Swinarskiego: „Pluskwa” wg. W. Majakowskiego, „Anioł zstąpił do Babilonu” i „Frank V” F. Durrenmatta oraz „Wozzeck” wg. A. Berga. Projekty zachwycają kunsztem rysunku, dbałością o każdy szczegół, a także subtelnym ukazaniem charakteru postaci – poprzez gest, posturę, wyraz twarzy. O tym i o innych ciekawostkach związanych z osobą artystki opowie Państwu podczas spotkania Katarzyna Gliwa.

Ewa Starowieyska urodziła się 2 grudnia 1930 roku w Katowicach. Studiowała scenografię w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w zawodzie debiutowała w 1959 roku. Współpracowała z Konradem Swinarskim, a następnie przez wiele lat z Erwinem Axerem, tworząc scenografię do spektakli wystawianych w teatrach polskich i poza granicami kraju. Przygotowywała ponadto dekoracje do przedstawień m.in. Zygmunta Hübnera, Andrzeja Łapickiego, Ludwika Rene, Andrzeja Wajdy, Jerzego Kreczmara, Aleksandra Bardiniego oraz Jerzego Jarockiego.

Scenografie Starowieyskiej często miały charakter malarski, artystka eksperymentowała też z kolorem i fakturą, czego przykładem była oparta na kolorze, skomponowana z gobelinów dekoracja do Marii Stuart. „Zaczęłam właściwie od rzeczy bardzo malarskich – wspominała scenografka w jednym z wywiadów dla pisma Teatr. – Później zainteresowałam się przestrzenią, potem jeszcze zajęła mnie zabawa z architekturą...".

Związana była także ze scenami operowymi. Stworzyła m.in. scenografię do widowisk w reżyserii Ryszarda Peryta – Czarnej maski Krzysztofa Pendereckiego w poznańskim Teatrze Wielkim, Mojżesza Gioacchino Rossiniego i Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego w Operze Narodowej. Pracowała również dla Teatru Telewizji i parokrotnie filmu, tworząc m.in.. kostiumy do Popiołów Andrzeja Wajdy.

Otrzymała wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, nagrodę miasta Poznania, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2000 oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008).
(wg Deon.pl)

 
 

Terminy

  • 22 lipca 2021 18:00
  • 20 lipca 2021 17:00

Wspierane przez iCagenda