Info
„𝗦𝗶𝗹𝗲𝘀𝗶𝗮 𝗣𝗿𝗲𝘀𝘀 𝗖𝗮𝗳𝗲” prezentuje osiągnięcia zawodowe wybitnych, znanych i uznanych dziennikarzy związanych ze Śląskiem. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Mediów Regionalnych SILESIA, organizator jedynego w kraju regionalnego konkursu dziennikarskiego „Silesia Press”, czyli śląskich Pulitzerów. 𝗥𝗲𝗱. 𝗠𝗮𝗿𝗶𝗮 𝗧𝗿𝗲𝗽𝗶𝗻́𝘀𝗸𝗮: dziennikarka zajmująca się problematyką ekonomiczną, od 2009 r. związana z „Forbesem”, komentatorka telewizyjna bieżących wydarzeń gospodarczych. Laureatka prestiżowej nagrody dziennikarskiej przyznanej przez Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku, uhonorowana nagrodą „Marka Śląskie” 2018 r. oraz Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji. 🗨️☕💬🗨️☕💬🗨️☕ 𝗠𝗮𝗴𝗱𝗮𝗹𝗲𝗻𝗮 𝗡𝗼𝘄𝗮𝗰𝗸𝗮-𝗚𝗼𝗶𝗸: (ur.1973) dziennikarka, wydawczyni oraz była rzeczniczka prasowa instytucji kultury. Obecnie pełni funkcję redaktora, wydawcy oraz zastępcy kierownika redakcji Dziennika Zachodniego. Absolwentka filologii polskiej i podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Śląskim. Karierę dziennikarską rozpoczęła od pracy w gazecie samorządowej "Aktualności Będzińskie". Współpracowała z "Wiadomościami Zagłębia" i katowickim oddziałem "Gazety Wyborczej".
W 2003 roku swoją drogę zawodową związała z redakcją „Dziennika Zachodniego". W strukturach gazety pracowała m.in. jako reporterka regionalna (zagłębiowska i śląska). Od lutego 2021 roku oficjalnie objęła stanowisko wydawczyni, odpowiadając za treści ukazujące się w serwisie. Do jej kluczowych obowiązków należy koordynowanie pracy dziennikarzy w regionach. Przez niemal trzy lata (od września 2018 roku do początku 2021 roku) pracowała poza czynnym dziennikarstwem newsowym, sprawując funkcję rzeczniczki prasowej Opery Śląskiej. W 2021 wróciła do Dziennika Zachodniego.
W swojej pracy redakcyjnej i publicystycznej koncentruje się przede wszystkim wokół tematów społeczno-kulturalnych oraz tożsamości regionalnej. Do jej głównych obszarów zainteresowań należą: teatr, sztuka widowiskowa oraz opera, literatura, historia, tradycje oraz współczesne inicjatywy kulturalne na Górnym Śląsku. Od 2025 roku jest w kapitule Nagród Teatralnych Złote Maski.
Została m.in. laureatką prestiżowej nagrody dziennikarskiej Silesia Press za 2025 rok. Jej teksty ukazują się regularnie na łamach Dziennika Zachodniego oraz są dystrybuowane w ogólnopolskich serwisach koncernu Polska Press, takich jak Portal i.pl czy Nasze Miasto.
Odegrała kluczową rolę w nagłośnieniu historii Rutki Laskier – czternastoletniej Żydówki z Będzina, autorki słynnego pamiętnika z czasów Holokaustu. Pracując dla „Dziennika Zachodniego" oraz lokalnych serwisów Nasze Miasto, prowadziła śledztwa dziennikarskie, które pozwoliły światu poznać szczegóły życia i tragicznej śmierci Rutki Laskier.
Fanka brytyjskiej rodziny królewskiej, historii sztuki, a ostatnio także architektury - jako współautorka cyklu Archidea. W cyklu prezentuje pracownie, projekty i prywatne domy architektów z naszego regionu, ostatnio także śląskie hotele. Lokalna patriotka, uwielbiająca Bytom (w którym mieszka) i Będzin (w którym mieszkała). Jestem dowodem na to, że miłość między Śląskiem i Zagłębiem jest możliwa.