Twarze, sylwetki, pejzaże. Ociepka, Wróbel, Gawlik, Sówka

autor: Halina Gerlich

wydawnictwo: Muzeum Historii Katowic, 2010

stron: 140

cena: 42 zł 10 zł


Sprzedaż wysyłkowa z doliczeniem kosztów przesyłki bądź sprzedaż przedpłacona (przelew za publikacje) z możliwością odbioru książek w środy (11.00 – 15.00). Zamówienia należy składać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Fenomenem artystycznym, nie tylko w skali polskiej, a nawet europejskiej, jest Grupa Janowska, skupiająca twórców nieelitarnych, „górniczą bohemę artystowską”. Zwłaszcza w przeszłości skupiała ona wybitnych twórców. Czterech spośród nich urosło do rangi mistrzów. A są to: Teofil Ociepka (1891‒1978), Paweł Wróbel (1913‒1984), Ewald Gawlik (1919–1994) oraz Erwin Sówka (urodzony w 1936 roku). To Górnoślązacy zanurzeni w swojej regionalnej tradycji, a także wyraziciele treści uniwersalnych.
Z niezwykłym zainteresowaniem śląscy artyści, twórcy prawdziwi i wybitni ‒ zwani jednak „nieprofesjonalnymi ‒ obserwują różne aspekty funkcjonowania człowieka uwikłanego w uniwersalny byt codzienności i świętowania, ale też w szczególne lokalne i regionalne formy. W albumie, prezentującym wiele kolorowych ilustracji, Halina Gerlich w obszernym tekście omawia obrazy wybranych twórców ukazujące ludzkie twarze, sylwetki i pejzaże.