Pozdrowienia z Katowic „Gruss aus Kattowitz”. Album pocztówek ze zbiorów MHK

autor: Jadwiga Lipońska-Sajdak, Zofia Szota

wydawnictwo: Muzeum Historii Katowic, 2008

stron: 156

cena: 84 zł 10 zł


Sprzedaż wysyłkowa z doliczeniem kosztów przesyłki bądź sprzedaż przedpłacona (przelew za publikacje) z możliwością odbioru książek w środy (11.00 – 15.00). Zamówienia należy składać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


II wydanie, wzbogacone płytą CD

Album przedstawiający miasto na dawnej pocztówce stał się rzeczą tak banalną i powszechną, że aż zniechęcającą do wydania. Jednak Katowice, ubogie w pejzaże i wizerunki malarskie z racji swego krótkiego istnienia miejskiego, nie mają alternatywy. Niewielki zbiór zdjęć z drugiej połowy XIX wieku, znajdujący się w Bibliotece Śląskiej i Muzeum Historii Katowic, nie daje wyobrażenia o błyskawicznie rozwijającej się miejscowości, która prawa miejskie otrzymała dopiero w 1865 roku.
Do albumu wybrano zestaw pocztówek ilustrujących historię ulic najstarszej części miasta. Z żalem zrezygnowano z licznych przedstawień dzielnic włączonych do Katowic później, jak: Bogucice, Dąb, Ligota, Szopienice (Autorki planują poświęcić im odrębną publikację).Album zawiera również obszerną część poświęconą historii karty pocztowej, technikom wydawniczym oraz wydawcom pocztówek.