Za progiem miejskiego domu w Katowicach w XIX i XX wieku

autor: Jadwiga Lipońska-Sajdak, Maria Krysiak

wydawnictwo: Muzeum Historii Katowic, 2010

stron: 118

cena: 40 zł 20 zł


Zamówienia prosimy kierować do Działu Edukacji i Promocji tel. 32 2561810, 32 2090021 wew. 126; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Publikacje można zakupić również w budynku głównym przy ul. Szafranka 9.


Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza, zatytułowana Miasto Katowice – jego mieszkańcy i ich mieszkania, napisana przez Jadwigę Lipońską-Sajdak, to krótki rys historyczny powstawania siedzib mieszkalnych w Katowicach, ze szczególnym uwzględnieniem lokali mieszczańskich. Autorka opisuje siedziby znanych katowiczan na podstawie wspomnień i dokumentów. Część druga: Kamienica mieszczańska ‒ jej geneza, funkcja i styl życia mieszkańców, napisana przez Marię Krysiak, umożliwia poznanie standardów architektonicznych kamienic czynszowych, które były symbolem klasy średniej, odzwierciedlającym jej zamożność i status społeczny, a także styl życia, gust i smak oraz wartości, jakim hołdowała.
Maria Krysiak jest autorką stałej wystawy wnętrz mieszczańskich będącej wizytówką MHK, co znajduje odzwierciedlenie w bogato ilustrowanym materiale publikacji.
Staranne opracowanie graficzne, wykorzystanie starych zdjęć, pocztówek i druków oraz fotografii z ekspozycji podnosi walory książki, którą polecamy miłośnikom historii i starych przedmiotów.