Pałam chęcią rysowania jej Asymetrji. Witkacy

autor: wybór, adaptacja, interpretacja tekstów

wydawnictwo: Muzeum Historii Katowic, 2003

stron: 66 + płyta CD

cena: nakład wyczerpany


Zamówienia prosimy kierować do Działu Edukacji i Promocji tel. 32 2561810, 32 2090021 wew. 126; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


To prezentacja jednej z najciekawszych kolekcji znajdujących się w Muzeum Historii Katowic ‒ 26 pastelowych portretów, jednego autora i jednej modelki, namalowanych w ciągu zaledwie 6 lat (1933‒1938). Ich twórcą był kontrowersyjny artysta, wybitny malarz, teoretyk sztuki, dramaturg, powieściopisarz, filozof Stanisław Ignacy Witkiewicz. Jego Muzą została Eugenia Wyszomirska-Kuźnicka, zwana przez niego „Asymetryczną Damą” ze względu na nieregularne rysy twarzy.
W albumie reprodukcji tych portretów Natalia Kruszyna przybliżyła związek „Asymetrycznej Damy” i Witkacego oraz w przystępny sposób omówiła kolekcję. Album został wzbogacony płytą CD zawierającą: muzykę Bogdana Mizerskiego inspirowaną portretami „Asymetrycznej Damy”, a także przesyłane do Eugenii Wyszomirskiej-Kuźnickiej listy Witkacego, fragmenty jego dramatów i pism publicystycznych oraz jej wspomnienia z nim związane w interpretacji Natalii Kruszyny.