Przechadzki historyczne po Katowicach

autor: Jadwiga Lipońska-Sajdak, Ewa Rosiek-Buszko

wydawnictwo: Muzeum Historii Katowic, 2003

stron: 98

cena: nakład wyczerpany


Zamówienia prosimy kierować do Działu Edukacji i Promocji tel. 32 2561810, 32 2090021 wew. 126; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Jadwiga Lipońska-Sajdak, autorka tekstu, zaprasza Czytelników na niespieszny spacer po stolicy Górnego Śląska. Autorka oprowadza po mieście, każąc się zatrzymać aż w 44 różnych jego punktach. Poszczególne obiekty, powstałe w XIX i XX wieku, „sportretowane akwarelami Ewy Rosiek-Buszko, wychodzą z anonimowości i odzyskują „twarz”, a towarzyszące im teksty to gawędy, po lekturze których katowickie ulice, domy, budynki użyteczności publicznej czy kościoły ukazują się w nowym świetle.
Wydawnictwo, o charakterze albumowym, ma przybliżyć nie tylko mieszkańcom miasta miejsca, które mijają na co dzień (nie zdając sobie sprawy z ich dziejów i genezy, nie znając ich twórców), ale również ułatwić zwiedzanie Katowic rodakom oraz obcokrajowcom.
Publikacja wydana w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Wyczerpano nakład w wersji polskiej i angielskiej.