Patronowie katowickich ulic i placów
autor: praca zbiorowa
wydawnictwo: Muzeum Historii Katowic, 2013
stron: 408
cena: nakład wyczerpany
Zamówienia prosimy kierować do Działu Edukacji i Promocji tel. 32 2561810, 32 2090021 wew. 126; e-mail:
Od Wydawcy
Oddajemy do rąk Czytelników nowy – poprawiony i rozszerzony – leksykon pt. Patronowie katowickich ulic i placów. Przeznaczony jest przede wszystkim dla uczniów szkół oraz każdego, kto interesuje się życiem i działalnością patrona ulicy, na której mieszka. Nazwa Patronowie katowickich ulic i placów obejmuje również ronda, trasy, skwery i parki.
Publikacja zawiera ponad 400 biogramów oraz haseł opisujących organizacje i instytucje występujące w nawach katowickich ulic, (np. PCK, NSZZ „Solidarność”). Poszerzyliśmy nasze wydawnictwo o bohaterów zbiorowych, patronujących naszym ulicom, np. Bohaterów Monte Casino Uwzględniliśmy również nazwy tych ulic i placów pochodzące od miast, które nawiązały kontakty partnerskie z Katowicami.
Pragnęliśmy zamieścić informacje o wszystkich osobach, których nazwiska znajdują się na tabliczkach z nazwami katowicki ulic i placów. Dlatego włączyłiśmy do leksykonu również życiorysy osób zasłużonych, dla narodu choć wiadomości o nich podane są w encyklopediach i podręcznikach. Na kartach tej książki Czytelnicy znajdą również informacje o ludziach, którzy położyli zasługi dla rozwoju Górnego Śląska.
Wśród patronów znalazły się także osoby wnoszące trwały wkład w życie swojej lokalnej społeczności. Ich nazwisk nie znajdziemy w opracowaniach historycznych. Wspomnienie o nich przetrwało jedynie w ludzkiej pamięci, rodzinnych lub archiwalnych dokumentach. Dlatego o tych osobach wiemy niewiele. Niejednokrotnie są to tylko jednozdaniowe informacje. Zdecydowaliśmy się jednak zamieścić je, aby tyle ocalić od zapomnienia.
Na kilku tabliczkach z nazwami ulic zostały przeinaczone nazwiska ich patronów. Jest ul. Bolesława Czerwińskiego, powinna być ul. Bolesława Czerwieńskiego: jest ul. Gabriela Hałubki, powinna być ul. Gabriela Hołubki jest ul. Tomasza Kotlarza powinna być ul. Tomasza Kotlorza, jest ul. Franciszka Lubeckiego-Druckiego, powinna być ul. Franciszka Druckiego- Lubeckiego.
Składamy w tym miejscu podziękowania wszystkim instytucjom i osobom prywatnym, które udostępniły nam materiały i służyły pomocą w zebraniu danych o opisywanych postaciach.
Niestety, nie udało nam się uzyskać żadnych informacji o następujących osobach: Józefie Płosze, Władysławie Sobocińskim i Jakubie Szojdzie, Jakubie Grzyśce. Nieznana jest również postać Macieja Ledóchowskiego Może tutaj chodzić o prymasa Polski Mieczysława Ledóchowskiego.
Pod biogramami podane zostały podane numery i daty uchwał nadającym nazwy poszczególnym ulicom i placom, jeśli udało się je ustalić. Znajdujące się w tych zapisach skróty oznaczają RMK – Rada Miasta Katowice, Prezydium MRN – Miejskiej Rady Narodowej.
Lista biogramów zamieszczona w niniejszym opracowaniu sporządzona została na podstawie wykazu nazw ulic i placów Wydziału Geodezji Urzędu Miejskiego w Katowicach z 3 marca 2012 r. wraz z późniejszymi zmianami
Urszula Rzewiczok