Gwiazdka z koralików

 

W dzień Wigilii tradycyjnie ubieramy nasze świąteczne drzewko.

Dawniej powszechne było wieszanie u powały podłaniczka, czubka drzewka choinkowego lub całej choinki szczytem do dołu. Zwyczaj ten ma źródło przedchrześcijańskie, związane z kultem zielonego drzewa – życiodajnej siły, zdrowia, szczęścia i urodzaju. Zielone drzewko jest symbolem życia wiecznego a jego igły chroniły domowników przed chorobami i złem. W oczekiwaniu na Zbawiciela który przyniesie życie wieczne, symbolizowały zwycięstwo nad śmiercią, zwycięstwo jasności nad mrokiem.

Drzewka stojące pojawiło się wg źródeł w Alzacji, XVI w., w XVII w. gdzieniegdzie na Śląsku, przede wszystkim w rodzinach magnackich i szlacheckich. W XIX w. choinka zaczyna być popularna głównie w miastach.

Podłaźniczka a później choinka, ubierana w okresie bożonarodzeniowym, ma związek z wiarą w obfitość plonów i zapewnieniem urodzaju. Ozdabiano je suszonymi owocami, orzechami, ozdobami ze słomy. Ozdoby choinkowe robiono również z papieru, dawano też pierniki, słodkości, jabłka, świeczki itp. Później pojawiły się szklane bombki.

Mamy dziś dla was propozycje wykonania własnych ozdób świątecznych - gwiazdek z koralików, które pozwolą nam urozmaicić i upiększyć nasze drzewko. Można nimi obdarować również bliskie nam osoby, nic tak bowiem nie cieszy jak własnoręcznie wykonane upominki.

Co nam będzie potrzebne:

  • Różnego rodzaju i wielkości koraliki
  • Żyłka ,nitka lub drucik (gwiazdki wykonane na druciku są bardziej sztywne !)
  • Schemat który jest do pobrania na naszej stronie.

Miłej zabawy!