Ubieranki, przebieranki – na ludowo!
Potrzebujesz: drukarki, nożyczek oraz czegoś do kolorowania (kredki, mazaki, farbki itp.)
- Najpierw wydrukuj lalkę oraz ubranka.
- Przeczytaj tekst, który znajduje się poniżej – jeśli chcesz, poproś kogoś starszego, żeby Ci pomógł, zwłaszcza z trudniejszymi wyrazami.
- Następnie wydrukuj lub po prostu przejrzyj dalsze obrazki, pokazujące kolejne etapy ubierania lali. Na ostatnim obrazku znajdziesz nazwy poszczególnych części garderoby.
- Wytnij i pokoloruj ubranka – tak jak na ilustracjach lub według własnej fantazji. Pamiętaj, żeby wyciąć je razem z papierowymi zakładkami, które pozwolą Ci je założyć na lalę.
- Wytnij lalę i ubierz ją zachowując właściwą kolejność.
Kolejność ubierania się była następująca: najpierw ubierano koszule z krótkim rękawem sięgającą pod kolana, następnie zakładano tzw. kiecki spodnie: watówkę, kartonkę, szewiotkę, moryrok (ich nazwy pochodziły zazwyczaj od nazw materiałów, z których były wykonane). Wielość kiecek spodnich zapewniała kobiecie obfity kształt, który był niezwykle pożądany, świadczył bowiem o tym, że była ona dobrą kandydatka na żonę. Potem wkładano kieckę na lajbiku (plisowaną spódnicę zszytą ze stanikiem) i białą, płócienną bluzkę z bufiastymi rękawami do łokcia zakończonymi koronkowymi krezami - tzw. kabotek. Cechą charakterystyczną rozbarskiego stroju kobiecego był czerwony wierzcheń (rodzaj samodzielnego stanika nawiązującego do gorsetu krakowskiego). Jego ozdobę stanowiły obszycia z szerokiej, układanej w fałdki kwiecistej, żakardowej wstążki przyszytej wokół dekoltu. W talii przewiązywano fartuch, po czym zakładano resztę dodatków: wstążki (szlajfy) i korale. Nakryciem głowy dziewczynek i dziewcząt był zielony mirtowy wieniec lub galanda – wieniec wykonany ze sztucznych kwiatów i świecidełek.
Możesz też pobrać wszystkie obrazki w formie archiwum ZIP