Materiały edukacyjne

 

ubieranki

Ubieranki, przebieranki – na ludowo!

Czy wiesz, jak dawniej ubierały się śląskie panny? Czym był kabotek a czym galanda? Przeczytaj krótki opis, a następnie wydrukuj i pokoloruj ubranka, w które ubierzesz swoją papierową lalę. Zabawa dla dzieci w każdym wieku. Jeśli dzieci pozwolą, pobawić się mogą również dorośli.

 

teatr_lalkowy

Zabawa w teatr lalkowy!

Jednym z naszych oddziałów terenowych jest Dział Teatralno-Filmowy, gdzie możecie zwiedzić mieszkanie projektantki kostiumów i aktora – Barbary i Stanisława Ptaków. Dzieci przychodzą tam jednak nie tylko oglądać piękne stroje, ale też bawić się w teatr i projektować własne elementy garderoby aktora. My zaś proponujemy samodzielne stworzenie szczególnego aktora – marionetki i przeniesienie teatru do domu!

 


domowy_kostiumograf

Domowy kostiumograf

Zapraszamy na warsztaty plastyczne Domowy kostiumograf, gdzie otwieramy barwny świat kostiumów teatralnych w formule online! Wybraliśmy 10 różnych projektów Barbary Ptak, które posłużą jako modele do wykonania prac.

 

okno_na_swiat

Kolorowe okno na świat

Podczas spaceru po budynku Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9, uwagę zwracają oryginalne „obrazy samoświecące” - witraże, zdobiących okna na klatce schodowej kamienicy mieszczańskiej. Zostały one przeniesione do naszej siedziby głównej z willi właściciela zakładów tłuszczowych w Szopienicach w 1984r. Proponujemy Wam samodzielne przygotowanie tego małego dzieła sztuki na podstawie szablonu, który odzwierciedla motyw kwiatowy zastosowany w naszych witrażach.

 


hazok

„HAZOK Z TASZYNTUCHA” czyli zając z chusteczki do nosa

Dzisiejsze zabawki kompletnie różnią się od tych, którymi dzieci bawiły się jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wyobrażacie sobie, że mnóstwo radości sprawić mogła zwykła chusteczka, w prosty sposób przeobrażona w zajączka? Zobaczcie, jak to zrobić!

 

pudelko_z_pocztowek

Pudełko z pocztówek

Któż z nas nie kupił choć raz kartki pocztowej z jakimś urzekającym widokiem, jako pamiątki z podróży? Pocztówki przedstawiające dawne Katowice znajdziecie także w naszych sklepikach. Zobaczcie, jak przeobrazić je w praktyczne pudełko!

 


przewodnik_rodzinny

Rodzinny przewodnik

Rodzinny przewodnik po Muzeum Historii Katowic „Muzealne Eksponaty - nie tylko dla Mamy i Taty!” to cała masa zadań i zagadek. Z pewnością najlepiej poradzą sobie z nimi mali goście, którzy mieli okazję zwiedzić nasze wystawy, ale w wielu przypadkach odpowiedzi znajdziecie również w Internecie.