Witkacy i kobiety...nienasycenie w Muzeum Historii Katowic

Dział Etnologi Miasta Oddział Muzeum Historii Katowic na Nikiszowcu był gospodarzem "Muzealnego Pożegnania Karnawału".

Otwarcie wystawy Michała Cieślaka poświęconej Marszałkowi Konstantemu Wolnemu w Muzeum Historii Katowic 7.11.2012 r.

Wystawa stała "Woda i mydło najlepsze bielidło" w Dziale Etnologii Miasta Oddziale Muzeum Historii Katowic na Nikiszowcu. Eksponaty mieszczą się w miejscu, gdzie kiedyś funkcjonowała pralnia, z której korzystali mieszkańcy Nikisza.

Wystawa stała Muzeum Historii Katowic "Z dziejów Katowic". Z kuratorem wystawy, panią Joanną Tofilską rozmawia red. Jerzy Granowski.

Dokumentacja katowickiej dzielnicy Nikiszowiec opracowana przez Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Realizację projektu wspierała pani Joanna Tofilska - historyk i muzealnik, specjalizująca się w historii Górnego Śląska, kierownik Działu Historii Muzeum Historii Katowic.

Projekt „Serce Nikiszowca". Rewitalizacja budynku budynku dawnej pralni z maglem w zabytkowym osiedlu robotniczym, w dzielnicy Katowic - Nikiszowiec, przy ul. Rymarskiej 4. W wyniku realizacji projektu został uruchomiony Oddział Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta. Jest on jednym z ośrodków stanowiących swoisty punkt pierwszego kontaktu z górnośląskim dziedzictwem kulturowym.

Barbara Ptak opowiada o tworzeniu kostiumów teatralnych i filmowych, inspiracjach i przygotowaniach do projektowania, a także współpracy z reżyserami.

Śląsk bez tajemnic: Nikiszowiec
Wideo wycieczka po pięknym Nikiszowcu, m.in. do Działu Etnologii Miasta Oddziału Muzeum Historii Katowic przy ul. Rymarskiej 4, gdzie znajdują się trzy ekspozycje stałe: "U nos w doma na Nikiszu", "Woda i mydło najlepsze bielidło", "Wokół mistrzów Grupy Janowskiej".

Spotkanie promujące publikację Muzeum Historii Katowic pt. "Patronowie katowickich ulic i placów".
11.06.2013

Rozmowa przy kawie to motyw przewodni cyklu spotkań „Silesia Press Cafe”. Inicjatywa wybitnej śląskiej dziennikarki Marii Trepińskiej, ma na celu przybliżanie ludziom wybitnych, znanych i uznanych postaci dziennikarzy związanych z województwem śląskim. Inauguracja cyklu odbyła się w siedzibie Muzeum Historii Katowic.
TVP3 Katowice 20.11.2018

W Muzeum Historii Katowic wernisaż wyjątkowej wystawy „Fotokadry 60-lecia”. Wydarzenie związane z 60. rocznicą rozpoczęcia nadawania sygnału przez Telewizję Katowice. Wystawa pokazuje uwiecznione na fotografiach kilkadziesiąt lat historii katowickiego ośrodka.
TVP3 Katowice 02.12.2017

Goście programu: Maria Katarzyna Gliwa - kierownik działu teatralno-filmowego Muzeum Historii Katowic i Michał Tramer - kurator wystawy "Lalka-forma-figura" w Muzeum Historii Katowic.
TVP3 04.07.2015

150 zagadek z okazji 150-lecia Katowic. Goście programu: Joanna Tofilska i Joanna Popanda - Muzeum Historii Katowic
TVP3 06.06.2015

Odcinek poświęcony osiedlu robotniczemu Nikiszowiec w Katowicach.
Pomniki Historii to filmy przygotowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z TVP Kultura.

Pani Kinga Hołda opowiada o Muzeum Historii Katowic w języku migowym

Relacja z wystawy "Beksiński. Mroki podświadomości" przygotowana przez COMTV.pl na oficjalnym kanale Miasta Katowice

Wywiad z Dyrektorem Muzeum Historii Katowic, dr. Jackiem Sieblem, nakręcony w związku z otwarciem pierwszej części wystawy "Z Dziejów Katowic". Z kanału "Kulturalny Śląsk"

Film na temat wystawy "Urszula Broll. Andrzej Urbanowicz. Niebezpieczne związki" przygotowany przez "Kulturalny Śląsk.

Wywiad z Panią Ewą Liszką, kierowniczką Działu Grafiki, przeprowadzony i nakręcony przez Pana Jerzego Granowskiego przy okazji Nocy Muzeów 2015

Relacja z wystawy "W cieniu jednostki. Kult Stalina na Górnym Śląsku". Z kanału "Kulturalny Śląsk"

Pani Sabina Wawerla-Długosz opowiada o Muzeum Historii Katowic dla Telewizji Republika

Wystąpienie Pani Bożeny Donnerstag, kierowniczki Działu Etnologii Miasta na konferencji naukowej "Technika i nauka w Muzeum" w Bydgoszczy w 2019 roku. Temat referatu: "W maglu z kulturą! Koncepcja działalności Oddziału Muzeum Historii Katowic..."

Wystąpienie Pani dr. Agaty Muszyńskiej, kierowniczki Działu Naukowo-Oświatowego oraz Pana dr. Krzysztofa Hermana na konferencji naukowej "Technika i nauka w Muzeum" w Bydgoszczy w 2019 roku. Temat referatu: "Koncepcja wykorzystania turystycznego Szybu Poniatowski w Katowicach"

Reportaż z otwarcia Działu Etnologii Miasta - oddziału Muzeum Historii Katowic, usytuowanym na zabytkowym osiedlu Nikiszowiec, zrealizowany przez TawizjaHD

Reportaż z otwarcia wystawy dzieł Piotra Szmitke w Dziale Grafiki im. Pawła Stellera, zrealizowany przez TawizjaHD

Film zrealizowano dla stowarzyszenia Pełna Kultura we współpracy z kolektywem artystycznym Lufcik na Korbkę, projekt powstał w ramach mikrograntu.

Muzeum Kinematografii w Łodzi zrealizowało cykl rozmów z wybitnymi polskimi scenografami, dekoratorami wnętrz i kostiumografami, którzy dzielą się wspomnieniami, doświadczeniami i anegdotami z pracy twórczej.

Fragment piosenki Anny German w wykonaniu aktorki i wokalistki Beaty Deutschman, przy akompaniamencie Ewy Zug. Koncert na spotkaniu "Przyjaciele Barbary i Stanisława" - kwiecień 2018 r. Dział Teatralno-Filmowy - Oddział Muzeum Historii Katowic. Film pochodzi z kanału: Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Piosenka Katarzyny Gaertner ze słowami Ewy Rzemienieckiej i Aleksandra Wojciechowskiego; debiut Anny German w 1964 roku; Beata Deutschman - wokal, Ewa Zug - akompaniament. Koncert na spotkaniu "Przyjaciele Barbary i Stanisława" - kwiecień 2018 r. Dział Teatralno-Filmowy - Oddział Muzeum Historii Katowic. Film pochodzi z kanału: Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Noc Muzeów 2015 – „Urodziny miasta”. Świętowaliśmy te urodziny barwnie i pięknie, było mnóstwo balonów, uroczysty stół, no i laurka: „Katowicom – w 150 urodziny”, którą nasi goście tworzyli przez cały wieczór. We wnętrzu warsztaty malarskie Ireny Imańskiej na jej wystawie „Imiona malarstwa”, recitale uczniów Szkoły Muzycznej I i II st. im, S. Moniuszki, no i oczywiście spotkanie z Barbarą Ptak. Na koniec z balkonu zaśpiewały Hania Gąsior i Angelika Szepiszczak, akompaniowała im Basia Morawiec. Film zrealizował Wojciech Szwiec.

„Noc Muzeów 2013 - "Noc w krainie czarów". Cały wieczór towarzyszyła nam akcja teatralna w wykonaniu grupy teatralnej z III LO im. S. Batorego w Chorzowie. Na wystawie „Stara Gwardia celuloidu” odbyły się spotkania z twórcami filmu amatorskiego na Śląsku, a możliwość porozmawiania z Barbarą Ptak jak zwykle przyciągnęła tłumy. Film zrealizował Wojciech Szwiec.

Wernisaż pierwszej w Polsce wystawy "Smaki sławy Bogusława Kaczyńskiego”, poświęconej najwybitniejszemu popularyzatorowi muzyki w naszym kraju. Kurator: Krzysztof Korwin-Piotrowski. Organizator: Muzeum Historii Katowic, Oddział Teatralno-Filmowy. Mecenas: Fundacja "ORFEO" im. Bogusława Kaczyńskiego: Anna Habrewicz - Członek Zarządu, Barbara Kaczmarkiewicz - Dyrektor Zarządu, Zbigniew Napierała - Przewodniczący Rady. Partnerzy: Opera Śląska, Teatr Miejski w Gliwicach. Film pochodzi z kanału: Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Relacja TVP Katowice z otwarcia ekspozycji stałej p.t. „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków” z 19 listopada 2011 r. w Oddziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic. O premierze filmu "Oskarowe kostiumy Barbary Ptak" opowiada reżyser Krzysztof Korwin Piotrowski. Film pochodzi z kanału: 102hurricane.

Niezwykłe miejsca w województwie śląskim okiem kamery 360 stopni. Program Justyny Przybytek z Dziennika Zachodniego. O ekspozycji „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków” w oddziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11, opowiada M. Katarzyna Gliwa. Film pochodzi z kanału: Dziennik Zachodni.

Zapowiedź wywiadu Ilony Kanclerz z Barbarą Ptak. Wideo zrealizowane w Dziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic podczas wystawy „Barbara Ptak – Świat utkany z kolorów” z okazji jubileuszu 5-lecia Oddziału Teatralno-Filmowego. Film pochodzi z kanału: dlaCiebietv.

01 Śląski Festiwal Operetki 2018 Koncert Kameralny "Operetka, bajka dla dorosłych" , Muzeum Historii Katowic - Dział Teatralno-Filmowy. Wykonawcy: Aleksandra Okrasa - sopran, Sylwester Targosz-Szalonek - tenor, Kameraliści Orkiestry im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg. Film pochodzi z kanału: il divo tenore.

Zakończenie wystawy „Śląska szkoła plakatu. Profesorowie i uczniowie katowickiej uczelni artystycznej (1947–2000)”. Kuratorem wystawy była Ewelina Krzeszowska. Wystawa odbyła się w Muzeum Historii Katowic 4.12.2013 - 16.02.2014. Film pochodzi z kanału Wojtek Szwiec.

Otwarcie wystawy „Śląska szkoła plakatu. Profesorowie i uczniowie katowickiej uczelni artystycznej (1947–2000)”. Kuratorem wystawy jest Ewelina Krzeszowska. Wystawa odbyła się w Muzeum Historii Katowic 4.12.2013 - 16.02.2014. Film pochodzi z kanału Wojtek Szwiec.

Spotkanie z Krzysztofem Dydo towarzyszyło wystawie „Śląska szkoła plakatu. Profesorowie i uczniowie katowickiej uczelni artystycznej (1947–2000)”. Kuratorem wystawy jest Ewelina Krzeszowska. Wystawa odbyła się w Muzeum Historii Katowic 4.12.2013 - 16.02.2014. Film pochodzi z kanału Wojtek Szwiec.

Film prezentuje wypowiedzi trzech wybitnych twórców plakatu związanych w różnych okresach z katowicką uczelnią artystyczną. W niezwykle barwny i interesujący sposób opowiadają oni o katowickim środowisku plastycznym, a także o swojej twórczości. Film towarzyszy wystawie Eweliny Krzeszowskiej, zorganizowanej w Muzeum Historii Katowic pt.: „Śląska szkoła plakatu. Profesorowie i uczniowie katowickiej uczelni artystycznej (1947–2000)”. Występują: prof. Tadeusz Grabowski, prof. Roman Kalarus, dr Monika Starowicz. Reżyseria: Ewelina Krzeszowska Realizacja Wojciech Szwiec Ad Astra produkcja filmowa. Film pochodzi z kanału Wojtek Szwiec.

Film z wystawy malarstwa Renaty Bonczar "Pola możliwości", która odbyła się w Dziale Teatralno-Filmowym we wrześniu 2013 r. Była to wystawa małych form, obrazów olejnych z kolekcji artystki. Tekst Renaty Bonczar czyta M. Katarzyna Gliwa. Film pochodzi z kanału Kulturalny Śląsk.

U Barbary i Stanisława Ptaków. Film pochodzi z kanału Kulturalny Śląsk

Wspomnienie z wernisażu wystawy "Sceniczne kreacje - kostium", która odbyła się w Dziale Teatralno-Filmowym w czerwcu 2018 r. Projekty wielkich twórców, niezwykłe pomysły, wysmakowana elegancja i spotkanie wybitnych osobowości. Na wystawie zaprezentowano projekty kostiumów: Zofia de Ines, Barbara Ptak, Kazimierz Wiśniak, Dorota Roqueplo, Wiesław Lange, Ali Bunsch i inni. Film pochodzi z kanału Echa Kultury.