OAZA zob. ►Raj
OBELISK, miejsce upamiętnione na ►Placu ks. Józefa Londzina; powstał w 56. rocznicę napaści hitlerowskiej na Polskę (1 IX 1995) z inicjatywy Stowarzyszenia Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę; na kamiennym obelisku umieszczono pamiątkową tablicę poświęconą mieszkańcom Górnego Śląska i Zagłębia pomordowanym, prześladowanym, więzionym i deportowanym do pracy niewolniczej przez hitlerowców. Pierwotnie obelisk stał przy wejściu do ►Domu Kultury Huty Baildon; przeniesiony w 2000.
OBELISK Z TABLICĄ, na ►Placu ks. Józefa Londzina, miejsce pamięci odsłonięte we wrześniu 1995 roku; ustanowione przez Stowarzyszenie Polaków ku czci mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia zamordowanych, prześladowanych, więzionych i deportowanych do pracy niewolniczej przez III Rzeszę.
katowice.uw.gov.pl
OBERSCHLESISCHE KLEINBAHN, spółka komunikacyjno-budowlana; działająca w latach 1899–1924, właściciel linii tramwajowej Bytom– Świętochłowice–Wielkie Hajduki–Katowice–Mysłowice, przecinającej Załęże, pierwszą zrealizowaną inwestycję tej firmy.
K. Soida, Z. Danyluk, P. Nadolski: Tramwaje górnośląskie, T. 1, Tramwaje katowickie do 1945 roku. Rybnik 2010; K. Soida, Z. Danyluk, P. Nadolski: Tramwaje górnośląskie. T. 2, Tramwaje katowickie po 1945 roku. Rybnik 2012.
OBNIŻENIE RAWY, jednostka geomorfologiczna powstała w XIX w. w wyniku eksploatacji górniczej terenu w rejonie centrum Katowic i obniżenia się dna koryta rzeki Rawy w jej środkowym odcinku (najniżej położony punkt – 262 m n.p.m. w Załężu); głęboko wcięte, do 100 m, utwory karbońskie; stanowi dno doliny wraz z terasą plejstoceńską; w przeszłości (przed regulacją rzeki) stwarzało poważne zagrożenie powodziowe i epidemiologiczne.
D. Absalon: S. Czaja, A. T. Jankowski: Środowisko geograficzne. W: Katowice. Środowisko, dzieje, kultura, język i społeczeństwo. T. 1. A. Barciak, E. Chojecka, S. Fertacz (red.). Katowice, 2012,
OBÓZ JENIECKI W KOPALNI KLEOFAS, utworzony w 1918 roku według projektu Emila i Georga ►Zillmannów; po zakończeniu I wojny światowej prawdopodobnie nie był już używany.
AUM, zesp. 4, sygn. 41.
OBOZY PRACY, funkcjonowały w l. l945–1949 (1957); więźniami byli: żołnierze niemieccy, funkcjonariusze SS i SA, ludność cywilna (w tym z Załęża), Węgrzy pochodzenia niemieckiego, młodzież polska (m.in. aktywiści harcerscy oraz młodzieżowych organizacji katolickich i niepodległościowych). W Załężu funkcjonowały: ►obóz pracy Huty Baildon, ►obóz pracy w Elektrowni kopalni „Kleofas”, ►obóz pracy w Fabryce Maszyn Górniczych MOJ, ►obóz pracy kopalni „Kleofas”, ►obóz pracy dla niepokornych przy ul. F. Bocheńskiego, a w Załęskiej Hałdzie ►obóz pracy kopalni „Wujek”.
A. Steuer: Obozy jenieckie na terenie Katowic po drugiej wojnie światowej. „Studia Śląskie” 2000, T. 59.
OBÓZ PRACY KOPALNI „KLEOFAS” w Załężu, pierwszy w obrębie Katowic, na terenie 6270 m³ wytypowanym w IV 1945 przy ►Szybie Wschodnim (droga Załęże – Załęska Hałda). Składał się z 10 drewnianych baraków pobytu więźniów, wspólnego bloku dla wartowni, kuchni i magazynów oraz kuźni, piekarni, stolarni, warsztatów szewskiego i fryzjerskiego, łaźni, kantyny, baraku sanitarnego, 3 ubikacji; otoczony był drutem kolczastym i podwójnie oświetlony. W VI 1945 przebywało w obozie 115 osób, a w IX 1945 – 322, maksymalnie do ok. 450 osób; w 1947 były one wykorzystywane w ►obozie pracy Elektrowni kopalni „Kleofas” i w ►Majątku Ziemskim Załęże (w tym 2 kobiety do przygotowania posiłków). Zmarło 30 osób (pochowani na ►cmentarzu w Załężu, cmentarzu katolickim przy ul. Francuskiej w Katowicach, cmentarzu św. Franciszka w Zabrzu). Od 21 IX 1949 przeniesiony do sypialni zbiorczej na ►Buglowiźnie i stołówki kopalnianej. Rozwiązany 9 XII 1949.
APK, zesp. Centralny Zarząd Przemysłu Węglowego, sygn. 515; R. Kaczmarek, K. Miroszewski: Obozy odosobnienia w przemysłowej części województwa śląskiego. „Studia Śląskie” 2000, T. 59; K. Miroszewski: Obozy pracy przymusowej na terenie Katowickiego i Chorzowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego 1945–1950. Katowice 2002; A. Steuer: Obozy jenieckie na terenie Katowic po drugiej wojnie światowej. „Studia Śląskie” 2000, T. 59.
OBÓZ PRACY KOPALNI „WUJEK” w Załęskiej Hałdzie, utworzony w VII 1945 w miejscu niemieckiego obozu jenieckiego funkcjonującego w czasie II wojny światowej. Na terenie w formie nieregularnego czworoboku mieściło się: 7 bloków więźniarskich, izba chorych, gabinet lekarski, ambulatorium, przebieralnia, pralnia, odwszalnia, WC, umywalnia, warsztat szewski, fryzjer, kostnica, świetlica, wartownia, kuchnia, biura oraz boisko. W VIII 1945 przebywało w obozie 269 więźniów, 31 XII 1945 – 792, w 1948 – do 787, w 1949 – do 660; obsługę duszpasterską sprawował kapelan z ►kościoła p.w. św. Cyryla i Metodego w Załęskiej Hałdzie. Po likwidacji obozu w 1949 baraki przekazano junakom z „Służby Polsce”.
K. Miroszewski: Obozy pracy przymusowej na terenie Katowickiego i Chorzowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego 1945–1950. Katowice 2002.
OBÓZ PRACY W ELEKTROWNI KOPALNI „KLEOFAS” w Załężu, niewielkie miejsce odosobnienia; w 1947 przebywało w nim 5 wykwalifikowanych robotników z obozu zapasowego w Brynowie.
R. Kaczmarek, K. Miroszewski: Obozy odosobnienia w przemysłowej części województwa śląskiego. „Studia Śląskie” 2000, T. 59; A. Steuer: Obozy jenieckie na terenie Katowic po drugiej wojnie światowej. „Studia Śląskie” 2000, T. 59.
OBÓZ PRACY W FABRYCE MASZYN GÓRNICZYCH MOJ w Załężu, uruchomiony 7 XI 1945; umieszczony na II piętrze zakładu; zatrudniał 38 kwalifikowanych rzemieślników z obozu zapasowego w Brynowie. W 1946 w trudnych warunkach (zapluskwienie) przebywało w nim od 53 do 63 osób; 53 osoby pracowały przy likwidacji obozu.
R. Kaczmarek, K. Miroszewski: Obozy odosobnienia w przemysłowej części województwa śląskiego. „Studia Śląskie” 2000, T. 59; A. Steuer: Obozy jenieckie na terenie Katowic po drugiej wojnie światowej. „Studia Śląskie” 2000, T. 59.
OBÓZ ZJEDNOCZENIA NARODOWEGO, jedno z prorządowych ugrupowań sanacyjnych końca II RP; jego placówka w Załężu powstała 30 września 1937 roku; prezes: Franciszek ►Długiewicz, zastępca: dr Józef ►Głuch, sekretarz: Leopold ►Jesionek, skarbnik: Paweł Szynol.
„Polska Zachodnia” 1937, nr 272, 278.
OBRAZ NARODZENIE CHRYSTUSA, umieszczony w ołtarzu głównym ►kościoła p.w. św. Józefa w Załężu. Namalowany przez Juliana Waldowskiego z Wrocławia ok. 1900; dar Józefa Smolina – młynarza z Katowic.
AKAD, zesp. Akta Lokalne, sygn. Al. 2517; G. Grzegorek: Parafie i kościoły Katowic. Katowice 2014.
OBRAZ OFIAROWANIE CHRYSTUSA W ŚWIĄTYNI, umieszczony w ołtarzu głównym (obraz boczny) ►kościoła p.w. św. Józefa w Załężu. Namalowany na powierzchni metalowej przez Juliana Waldowskiego z Wrocławia ok. 1900; fundatorzy: Antoni i Klara Duda.
AKAD, zesp. Akta Lokalne, sygn. Al. 2517; G. Grzegorek: Parafie i kościoły Katowic. Katowice 2014.
OBRAZ św. BARBARY, pierwotnie umieszczony w cechowni szybu ►Wschodniego Kopalni Węgla Kamiennego ►Kleofas, olejny na desce (lub płótnie naklejonym na deskę), w części górnej zakończony łukowato, oprawiony w profilowaną ramę w kolorze złotym. Święta Barbara przedstawiona w granatowych szerokich szatach przewiązanych szarfą, na ramiona ma zarzucony brązowy płaszcz, w ręku trzyma liść palmy (znak męczeństwa). Z prawej strony w tle widoczny fragment wieży. Brak sygnowania. Obraz jest własnością Muzeum Historii Katowic; 10 IV 2008 został przekazany w depozyt ►parafii św. Józefa w Załężu.
MHK, nr inw. MW/E/1078.
OBROCKI POTOK, ciek wodny (obecnie nieistniejący); źródła w okolicy skrzyżowania ulic przy ►Katowickich Halach Targowych; przepływał przez staw kopalniany, skręcał w kierunku pn.-wsch. do ►ul. Gliwickiej (w miejscu przepompowni), uchodził do Rawy w okolicy ►Łuczki.
OBROKI, folwark, zał. w XVIII w. ok. 400 m na zachód od ►przysiółka Obroki, od którego wziął nazwę; związany z ►dworem załęskim; wymieniany jako folwark w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich (1886). Folwark zajmował się hodowlą owiec (dominialna owczarnia) – w 1799 hodowano 450 owiec, a w l. 30. XIX w. ok. 900 merynosów. Na pocz. XX w. tereny zaadaptowane pod patronalne budownictwo mieszkaniowe (►Osiedle kopalni „Kleofas”).
R. Borowy: Wczoraj – dziś – jutro... kopalni „Katowice-Kleofas”. Historia węglem pisana. Katowice 1997; L. Szaraniec Osady i osiedla Katowic. Katowice 2010.
OBROKI, osiedle w północno-zachodniej części Katowic (graniczy z ►Osiedlem Witosa, Chorzowem, Załężem). W l. 60. XIX w. zapisane jako Vorwerk Oberoky z kilkoma zabudowaniami chłopskimi i folwarcznymi (zanikającymi w 2. dekadzie XX w.); na przełomie XIX–XX w. teren eksploatacji górniczej (szyby: ►Recke, ►Walter, ►Frankenberg), jego rozwój był związany z działalnością sąsiadującej ►kopalni „Kleofas”. Na mapie z 1903 widoczna dominacja zabudowań przemysłowych (na mapie z 1916 rozszerzonych wzdłuż współczesnej ►ul. Dulęby); w l. 20. XX w. ulokowano tam zwałowisko żużla (100 tys. miału). W okresie międzywojennym, wg Leona Boberskiego, przysiółek odbudowywany i rekultywowany, m.in. budowa kortów Klubu Tenisowego ►Racket, plan budowy kościoła p.w. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, od 1937 kolonia z pierwszymi budynkami mieszkalnymi, w 1939 teren walk pomiędzy samoobroną powstańczą i oddziałami Freikorpsu (obrona kopalni „Kleofas”). W l. 1966–1969 wybudowano: Wytwórnię Wyrobów Kulinarnych Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Gastronomicznego, osiedlowe bloki mieszkalne, ►Zasadniczą Szkołę Górniczą Kopalni „Kleofas” z internatem, 2 hotele robotnicze, ►Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, sklepy, w tym ►Arged, część terenów przeznaczono na ogródki działkowe. Obecnie na terenie osiedla swoje siedziby mają: ►XV Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Pileckiego, ►Gonar sp. z o.o., ►Śląski Rynek Hurtowy, Miejskie Gospodarstwo Odpadów Komunalnych, hurtownia nabiału Milko, Stacja Kontroli Pojazdów, ogródki działkowe, hurtownie artykułów spożywczych.
AUM, zesp. 5, sygn. 450, 3801, 3822–3824; zesp. 1, sygn 1658.
OBROKI (Chausse nach Kochlowitz, Cleophasgrubbe, Rewolucjonistów), główna ulica historycznego osiedla Obroki w Załężu, o układzie równoleżnikowym, dł. 1,7 km, jedna z dróg łącząca Katowice z Chorzowem-Batorym. W rejonie skrzyżowania z ►ul. H. Dulęby zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa o wysokości do czwartej kondygnacji (4 budynki mieszkaniowe wielorodzinne z zespołem garaży, w tym 3 tzw. familoki. Urząd Miasta przeznaczył tereny przyległe bezpośrednio do ulicy do nasadzeń drzew i krzewów ozdobnych oraz zagospodarowania terenu urządzeniami małej architektury jako terenów odpoczynku w zieleni. Przy ulicy znajdują się zabytkowe obiekty, objęte ochroną konserwatorską: budynki mieszkalne wraz z zielenią przydomową (pod nr. 90, 90a, 90b, 90c) wzniesione w l. 1922−1923 w stylu historyzmu ceglanego dla urzędników kopalnianych; dawne zabudowania ►kopalni „Kleofas”: budynek dawnej straży pożarnej, budynek dawnej stajni, budynek dawnej stacji ratownictwa górniczego, budynek dawnej elektrowni (z 1893), budynek ciepłowni (z 1895), budynek nadszybia szybu ►Fortuna III, budynek maszynowni szybu ►Fortuna I (z końca XIX wieku). Przy ulicy swoją siedzibę mają: wypożyczalnia samochodów, przedsiębiorstwa i firmy handlowo-usługowe, hurtownie, banki, ►Śląski Rynek Hurtowy OBROKI Sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Okręgowy Urząd Górniczy, Spółka Restrukturyzacji Kopalń (oddział Kopalnia Węgla Kamiennego „Katowice-Kleofas”), ►Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących nr 5 im. rtm. Witolda Pileckiego, KS ►06 Kleofas Katowice.
OBROKI, nazwa topograficzna stawów (od jednego do trzech) położonych blisko siebie; usytuowanych na północ od ►kopalni „Kleofas” i na wschód. od ►Drogi Polnej, przez które przepływa potok ►Rów Kleofas. W 1933 na terenie stawów zorganizowano obchody Święta Morza.
AUM, zesp. 4, sygn 33; „Goniec Śląski ” 1933, nr 145.
OBYWATELSKA, nazwa restauracji prowadzonej przez Leona ►Kobica, przy ul. Wojciechowskiego 86 (zob. ul. ►Gliwicka); lokal wyborczy podczas wyborów do Rady Miasta Katowice (1926); siedziba m.in. ►Związku Obrony Kresów Zachodnich w Załężu.
„Polska Zachodnia” 1926, nr 217.
OCEAN, zakład przemysłu spożywczego, fabryka konserw rybnych i suszarnia oraz wędzarnia śledzi (wys. 4 m) przy ul. Wojciechowskiego 78 (ob. ►ul. Gliwicka) w Załężu; powstała w 1929; właścicielem początkowo był Ludwik Piechura, od 1933 Rudolf Piechura. W 1929 zakład wyprodukował: 8 tys. szt. puszek 4-litrowych śledzi zwijanych, 5 tys. szt. puszek 2-litrowych moskalików, 3 tys. skrzynek po 2,5 kg śledzi (piklingów), 360 beczek śledzi wędzonych; zatrudniał 3 pracowników. Należał do Związku Przemysłu Przetwórczego Świeżych Śledzi spółka z o.o. W okresie okupacji nieczynny.
APK, zesp. Urząd Wojewódzki Śląski Wydział Przemysłu i Handlu, sygn. 2990; AUM Katowice, zesp. 1, sygn. 2415; Skorowidz branż przemysłu, handlu, finansów, rzemiosła i zawodów wyzwolonych. Województwo śląskie: 1929/30. [Katowice 1930].
OCHOTNICZA KOLUMNA SANITARNA ZAŁĘŻE, organizacja paramilitarna podległa ►Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi w Załężu, założona w 1920 roku; 100 członków (1933) działacze: dr Józef ►Głuch (prezes), Antoni Kadłubek, Adolf Reimann; jubileusz 10-lecia organizacja świętowała w lokalach ►Spyry i Świtały w lipcu 1930 roku.
APK, zesp. Dyrekcja Policji Katowic, sygn. 71; „Górnoślązak” 1930, nr 166.
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA ZAŁĘŻE (Freiwillige Feuervehr Spritzverband), zał. 23 V 1887; do 1924 funkcjonowała jako struktura gminna, do 1922 z nominowanym przez władze gminne komendantem (m.in. Przirembel), działała na podstawie statutu z 1898 i 26 VII 1910 (3 głosy przedstawicieli gminy i 1 głos z okręgu urzędowego w Załężu). W 1924 przekształcona w OSP z własną kolumna ratowniczą, wyposażona w powozy konne; brała udział w akcjach charytatywnych, członkowie utworzyli własną orkiestrę. W 1928 była organizator Zjazdu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnej (m.in. z inicjatywy ►Franciszka Długiewicza. W 1933 zarząd tworzyli: ►Stefan Mielczarski, Andrzej Rzezik, ►Wincenty Karuga, ►Georg Bombelka, Karol Smuda, ►Ludwik Przystolik, ►Wawrzyniec Widuch.
APK, zesp. Giesche SA, Kopalnia „Kleofas”, sygn. 572; „Gazeta Robotnicza” 1926, nr 161; „Górnoślązak” 1928, nr 20; „Polska Zachodnia” 1933, nr 87.
OCHRONKA DOMU ZGROMADZENIA ZAKONNEGO JADWIŻANEK, zał. 1899 jako instytucja prywatno-publiczna z Radą Opiekuńczą, subwencjonowana przez Urząd Wojewódzki Śląski w Katowicach; od 30 X 1899 funkcjonowała w Ośrodku Dobroczynnym przy ul. Wojciechowskiego (ob. ►ul. Gliwicka) 39, otaczając opieką 40 dzieci. Od l. 20. XX w. prowadziła 2 placówki (przy ►Szkole Podstawowej nr 20 i przy Zakładzie ss. Jadwiżanek), zajęcia – 30 godz. tygodniowo (gry i zabawy, ćwiczenia na przyborach szkolnych) – odbywały się w 2 izbach o łącznej pow. 97 m². W 1935 z zajęć korzystało 165 dzieci. W l. 30 XX w. siostry objęły opieką przedszkole (Przedszkole nr 26); opiekunkami do 1939 były: s. Eligia Gertruda Pietzka, Józefa Spytkówna. W 1945 do przedszkola uczęszczało 70 dzieci, a opiekunkami w l. 1945–1956 były: Halina Kalinowska i Henryka Październa. Pod koniec istnienia funkcjonowało p.n. Przystań dla dzieci; w 1956 zlikwidowane.
AKAD, zesp. 77, sygn 3; B. Czaplicki: Ksiądz Ludwik Skowronek (1859–1934) i jego dzieła. Katowice 2016; Sto lat służby sióstr św. Jadwigi, kościoła ubogich w Katowicach-Załężu (1899–1999). Katowice-Bogucice 1999; H. Domagała: Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi Prowincja Katowicka w latach 1945–1989. Lublin 2014; J. Prażmowski: Szkolnictwo województwa śląskiego. Katowice 1936.
ODDZIAŁ MŁODZIEŻY POWSTAŃCZEJ NA KOLONII IM. IGNACEGO MOŚCICKIEGO, powstał 17 XI 1933 z inicjatywy ►Pawła Jacka. W 1933 liczył 19 członków, w 1934 – 19, a w 1935 skupiał już 115 członków. Dysponował własną świetlicą i boiskiem lekkoatletycznym przy szybie ►Schwarzenfeld; prowadził założony w 1933 zespół teatralny. W 1934 działały sekcje sportowe: szachowa, piłki nożnej, lekkoatletyczna, tenisa stołowego. Pierwszym prezesem był A. Knopp.
A. Steuer: Kolonia imienia Ignacego Mościckiego w Katowicach-Załężu (1927–1939). W: „Kronika Katowic”. T. 8. Katowice 1999, s. 102–118; „Polska Zachodnia” 1933, nr 139.
ODDZIAŁ MŁODZIEŻY POWSTAŃCZEJ ZAŁĘŻE, organizacja młodzieżowa, zał. 21 XI 1933 (m.in. ►Stanisław Cebulski). W 1934 skupiał 12–30 członków, a w 1935 – 45. Prowadził sekcje: lekkoatletyczną (w 1938 mistrzami OMP w województwie śląskim byli: Paduła w biegu na 200 m i Wylecioł w biegach na 400 m i 800 m), koszykówki, tenisa stołowego (w poł. l. 30. XX w. należała do najlepszych na terenie Katowic); muzyczną i teatralną. Funkcję prezesa pełnili: ►Ryszard Szefer, Teodor Lis; wiceprezesa – Paweł Ciasnocha (1936), kierownikiem sportu był Edward Raszyk, a komendantem Paweł Brychcy. Delegatem Związku Powstańców Śląskich do tej jednostki był inspektor ►Stanisław Koźma.
APK, zesp. Śląski Instytut Naukowy, sygn. 3/1; Sprawozdanie roczne z działalności Organizacji Młodzieży Powstańczej za rok 1933. Katowice 1934; Sprawozdanie roczne z działalności Organizacji Młodzieży Powstańczej za rok 1934. Katowice 1935; „Polska Zachodnia” 1936, nr 13.
ODPUST PARAFIALNY W ZAŁĘŻU; uroczystość kościelna; pierwotnie w święto patrona (19 marca); połączona z dniem wolnym od zajęć w szkołach gminy; po przyłączeniu do Polski przesunięty na trzecią niedzielę po Wielkanocy (nazywaną niedzielą opieki św. Józefa); od 1957 roku, po ustanowieniu uroczystości św. Józefa Robotnika, w dniu 1 maja; w święto organizowano procesje, a po nich miejsce miała część rozrywkowa: karuzele (wł. Konstanty Orlich), stragany na ►Placu targowym, do końca lat 40. XX w. przy ul. Ludwika Labusa (zob. ul. ►Żelazna).
AUM, zesp 1/, sygn.2375.
OGNISKO MŁODZIEŻY W ZAŁĘŻU (od 30 I 1932 Świetlica nr 4), struktura magistratu katowickiego z siedzibą w ►Azylu Miejskim. W 1927 skupiało 157 członków w 2 oddziałach młodszej i starszej młodzieży męskiej, w 1932 – 68 członków. Dysponowało własną świetlicą z odbiornikiem radiowym, bilardem, grami towarzyskimi; prowadziło czytelnię czasopism, bibliotekę i pracownię introligatorską, sekcje: szachową, lekkoatletyczną i palanta, orkiestrę piszczałkową, kółko mandolinistów. Członkowie brali udział w zawodach strzeleckich; organizowano gry towarzyskie, przedstawienia teatralne, wycieczki krajoznawcze; przygotowywano referaty oświatowe (m.in. propaganda antyalkoholowa, historia Polski, prawa obywatelskie). Opiekunami byli nauczyciele: Zygadlewicz i Stanisław Gola. Zakończyło działalności 7 IV 1932.
„Wiadomości Administracyjne Miasta Katowice” 1929, nr 1, 1930, nr 1 [10-12], 1932, nr 1, 1933, nr 1.
OGÓLNY ZWIĄZEK RODZIN CHRZEŚCIJAŃSKICH POD OPIEKĄ ŚW. RODZINY, zob. ►Stowarzyszenie Świętej Rodziny przy parafii św. Józefa w Załężu.
OGRODNICTWO PRZY UL. BOCHEŃSKIEGO, w ►Załęskiej Hałdzie (obszar), założone w 1932 roku przez Karola Mierzwę z Chropaczowa na terenach wydzierżawionych od ►Giesche SA; w okresie okupacji hitlerowskiej przejęte przez Willy’ego Lennerta.
APK, zesp. Miasto Katowice, sygn. 400, AUM zesp.1, sygn. 98.
OGRODOWA ULICA zob. ►Anioła Franciszka ulica
OGRÓD WARZYWNY KOPALNI KLEOFAS, wzmiankowany w 1939 i 1947; prowadzony na terenie przylegającym do zamku (zob. ►Dwór w Załężu) przez zatrudnionego specjalistę ogrodnika; uprawiano: brukselkę, seler, por, marchew, białą i czerwoną kapustę, szpinak, pietruszkę i prowadzono detaliczną sprzedaż warzyw dla załogi kopalni (handlowano też gruszkami z rosnących w ogrodzie drzew owocowych).
APK, zesp. Centralny Zarząd Przemysłu Węglowego sygn. 1153; APK, zesp. Giesche SA, sygn. 3134.
OGRÓDKI DZIAŁKOWE, z oddolną inicjatywą rozwoju ogródków działkowych w Załężu wystąpił ►Związek Powstańców Śląskich Oddział Miejscowy na Kolonii I. Mościckiego oraz Śląska Izba Rolnicza; w statucie zapisano: „grupa miejscowa ZPŚl. jest jednocześnie towarzystwem ogrodniczym, tak Towarzystwo Ogrodnicze jest grupą miejscową ZPŚl., organizacją czysto gospodarczą opierającą się w działalności zawodowej o Śląską Izbę Rolniczą”. Do 1939 funkcjonowały 4 towarzystwa ogródków działkowych, po 2 w Załężu i Załęskiej Hałdzie; jedno zostało wciągnięte do systemu ogródków jordanowskich (►Świt), drugie im. Józefa Piłsudskiego (Załęska Hałda) zatrudniało bezrobotną młodzież (zob. ►Ośrodek Zatrudnienia Bezrobotnej Młodzieży w Załęskiej Hałdzie). W ►Szkole Podstawowej nr 24 funkcjonował ►Polski Związek Ogródków Działkowych i Przydomowych; wydawano gazetkę ►„Działkowiec Śląski”. Po II wojnie światowej odtworzono ¾ stanu ogródków sprzed 1939; od 1950 utraciły osobowość prawną – pracownicze ogródki działkowe zostały przejęte przez związki zawodowe; po 1989 na terenie Załęża funkcjonuje 9 Rodzinnych Ogródków Działkowych, 580 działek zajmuje powierzchnię 22,54 ha.
Struktura organizacyjna Rodzinnych Ogródków Działkowych w Załężu (2007)
Nazwa | Lokalizacja | Powierzchnia (ha) | Liczba działek |
---|---|---|---|
Baildon | ul. F. Bocheńskiego/P. Pośpiecha | 2,68 | 70 |
Baildon, rejon Anioła | ul. F. Anioła | 0,26 | 15 |
Baildon, rejon Gliwicka | ul. Gliwicka | 0,36 | 10 |
Chryzantema | ul. P. Pośpiecha/ul. J. Zarębskiego | 0,68 | 40 |
Dobra Nadzieja | ul. F. Bocheńskiego | 5,6 | 130 |
Jedność | ul. Żeliwna | 8,91 | 210 |
Świt | ul. Gliwicka | 2,69 | 60 |
Świt przy kopalni Kleofas | ul. Gliwicka | 0,43 | 15 |
Zakątek Kolejarza | ul. 18 Sierpnia | 0,93 | 30 |
Dziesięć lat pracy Okręgowego Związku Towarzystw Ogródków Działkowych i Osiedli Województwa Śląskiego 1928–1938. Katowice 1938.
Chronologia powstania ogródków działkowych
Rok | Nazwa | Lokalizacja |
---|---|---|
1920* 1933 | Chryzantema | Załęże, ul. J. Zarębskiego |
1927 | Zakątek Kolejarza | Załęże, ul. G. Narutowicza |
1929 | Towarzystwo Ogrodnicze Kolonii Mościckiego | Kolonia Mościckiego |
1933 | Dobra Nadzieja | Załęska Hałda, ul. Kochłowicka |
1935 | Świt | Załęże, ul. Gliwicka |
1935 | im. Józefa Piłsudskiego | Załęże, ul. Wojciechowskiego |
1935 | Załęże | Załęże, ul. Gliwicka 130 |
1945 | Przy Hucie Baildon | Załęska Hałda, ul. F. Bocheńskiego |
1945 | Zawadzkiego (kolonia I) | Załęska Hałda, ul. Załęska Hałda/Kochłowicka |
1945–1950 | Miłość | Załęska Hałda |
1967 | Rezeda I | Załęska Hałda, ul. Przodowników |
1967 | Górnik I | Załęska Hałda, ul. Dobrego Urobku |
1982 | Nadzieja | Osiedle Witosa, ul. W. Grabskiego |
1983* | Gonar | Załęże, Obroki |
1985 | Górnik II | Załęska Hałda, ul. Kombajnistów |
[?] | Zawadzkiego (kolonia II) | Załęska Hałda-Brynów, Załęski Las |
*Data deklarowana (strona internetowa Związku Działkowców).
OGRÓDKI DZIAŁKOWE KOPALNI KLEOFAS, wzmiankowane w 1948, składające się z 2 kolonii o łącznej pow. 7 ha, początkowo składały się z 215 działek, w 1949 z 300 działek (m.in. na terenie ►Dworu w Załężu); były członkiem ►Okręgowego Związku Towarzystw Ogródów Działkowych i Przydomowych Województwa Śląskiego.
APK, zesp. Centralny Zarząd Przemysłu Węglowego, sygn. 9384.
OGRÓDKI PRACOWNIKÓW KOPALNI „KLEOFAS”, odrębne, nienależące do Towarzystwa Ogródków Działkowych; istniały w okresie 1945–1950, 850 działek, obejmowały Załęże, ►Załęską Hałdę i Chorzów Batory.
APK, zesp. Centralny Zarząd Przemysłu Węglowego, sygn. 4471.
OGÓLNY ZWIĄZEK PODOFICERÓW REZERWY W ZAŁĘŻU, koło organizacji paramilitarnej, zał. 1926 [?], pierwotnie było filią centrali w Katowicach, należało do rejonu Katowice-Centrum; od 1930 samodzielne; w 1931 poświęcenie sztandaru. Członkowie brali udział w zawodach strzeleckich (w parku Kościuszki), prowadzili działalność charytatywną (zbiórki pieniężne na wdowy po członkach zamieszkałych w Załężu). Koło było współorganizatorem uroczystości 10-lecia Związku na szczeblu miejskim w lokalu Botora w Załężu (4 VII 1938). Funkcję prezesa pełnił m.in. ►Wilhelm Gajdzik [1930–1931]; działacze: Józef Piątek II (wiceprezes), Józef Głąb; sekretarz Emil Król; skarbnik Franciszek Broll; komendant Klima. Lokal organizacyjny mieścił się w restauracjach: Pawełczyka, Spyry, Lipoka (zob. ►Marek), Botora.
APK, zesp. Urząd Wojewódzki Śląski, sygn. 809; „Polska Zachodnia” 1930, nr 30, 45, 1933, nr 276, 1938, nr 181.
OHEIMGRUBBE, zob. kopalnia ►Wujek.
OHEIMGRUBBE, przystanek kolejowy na pograniczu ►Załęskiej Hałdy i Brynowa, otwarty 1911, początkowo przeznaczony tylko dla pracowników kopalni „Wujek”.
OKO, nazwa miejscowa istniejącego w XX w. stawu w ►Lesie Załęskim.
OKRĘG URZĘDOWY ZAŁĘŻE, struktura administracji terenowej, złożona z ►gminy Załęże i ►Dworskiego Obszaru, a po 1 lipca 1924 roku wyłącznie z gminy Załęże, która przejęła wszystkie prerogatywy o.u.; stan taki trwał do likwidacji gminy Załęże.
APK zesp. Wydział Powiatowy Katowice, sygn. 350.
OKRĘGOWY ZWIĄZEK TOWARZYSTW OGRODÓW DZIAŁKOWYCH I PRZYDOMOWYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO, regionalna centrala towarzystw działkowych. Kilkakrotnie podejmowane próby powołania (rozciągnięte w czasie) doprowadziły do powołania związku m.in. z okazji wystawy ogrodniczej w Giszowcu w 1925. Po raz pierwszy p.n. Zespół Pracy Stowarzyszeń Ogródków Działkowych powstał w 1928 w Wielkich Hajdukach, utworzony z inspiracji ►Śląskiej Izby Rolniczej (Władysław Włosik); scalił istniejące dotąd najstarsze górnośląskie towarzystwa ogrodnicze i szreberowskie (w tym katowickie). Od 1930 funkcjonował Okręgowy Związek, od 1933 z siedzibą w ►Szkole Podstawowej nr 24 (►Kolonia Ignacego Mościckiego). Zyskał poparcie Urzędu Wojewódzkiego Śląskiego w Katowicach, utworzono Sekretariat, powołano instruktora okręgowego; dzielił się na obwody: I – katowicki, II – Chorzów, III – powiat świętochłowicki, IV – na miasto Siemianowice i gminę Wełnowiec, V – Bielszowice, Nowa Wieś, Pawłów, Kończyce, VI – Lipiny, Chropaczów, Łagiewniki, Orzegów, Godula, Nowy Bytom, Ruda Śląska, VII – miasto i powiat tarnogórski, Piekary, Brzozowice, Brzeziny Śląskie, VIII – powiat rybnicki, IX – Mysłowice, Dąbrówka Mała, Giszowiec, Janów, Szopienice, X – pszczyński. W 1938 skupiał 115 towarzystw, 10 166 członków, 12 178 działek, z tego w Katowicach 18 towarzystw, 1506 członków, 1609 działek. Prowadził sekcje: Pszczelarsko-Działkowa im. ►ks. Jana Dzierżona (1931), Ogrodów Przydomowych i Osiedli (1936), Opieki nad Matką i Dzieckiem (1937). Organizował półkolonie dla dzieci i młodzieży (►Świt Załęże, Zacisze Wełnowiec). 2–3 IX 1933 w Katowicach odbył się III Ogólnopolski Kongres Towarzystw Ogródków Działkowych. Położył zasługi w rozwoju ogródków dla bezrobotnych (współpraca z Ministerstwem Opieki Społecznej i Wojewódzkim Biurem Funduszu Pracy. Reaktywowany 6 III 1945, był zarządzany przez nominowanego kuratora wojewódzkiego Antoniego Nowaka; od 16 III 1945 działała Komisja Przydziału Ogródków oraz Sekretariat Okręgowy (w mieszkaniu prywatnym). 31 XII 1945 skupiał 17 obwodów – 201 towarzystw. W l. 1945–1950 p.n. Okręgowy Związek Ogrodów i Osiedli Działkowych Województwa Śląskiego objął również Śląsk Opolski i Zagłębie Dąbrowskie. Aktywnie działali m.in.: Józef Bartl, Stanisław Hartman, Ignacy Igel, Józef Iwanicki, Jadwiga Lipianka, Piotr Motyl, Ignacy Mateja, Maria Skrzyś, ►Józef Słomka. Organy prasowe: ►„Działkowiec Śląski”, „Zagroda Chłopska”, „Działkowiec Polski” (1946–1949).
Dziesięć lat pracy Okręgowego Związku Towarzystw Ogródków Działkowych i Osiedli Województwa Śląskiego: 1928–1938. Katowice 1938.
OKRĘŻNA ULICA, położona w Załęskiej Hałdzie, dł. 140 m, układ równoleżnikowy i południkowy, w części zachodniej przechodzi w drogę leśną; powstała w 1956 z podziału ►ul. Załęska Hałda, obok ►ul. Dobrego Urobku, kolebka nieistniejącej już kolonii ►Załęska Hałda; mieszcza się przy niej: zakład usługowy branży samochodowej i budownictwo jednorodzinne.
OLEŚ Robert (21 XI 1888, Załęska Hałda – 9 V 1942, Auschwitz), powstaniec śląski, górnik; działacz katolicki; skarbnik ►Katolickiego Stowarzyszenia Mężów przy parafii św. Cyryla i Metodego w Załęskiej Hałdzie; jako członek Związku Powstańców Śląskich uczestniczył w walkach w obronie Katowic, wycofał się z wojskiem polskim; ujęty pod Tomaszowem Lubelskim, zbiegł, 27 XI 1941 aresztowany i osadzony w Auschwitz, rozstrzelany pod ścianą Bloku nr 11. Upamiętniony na pomniku przy ►Węglarczyka Antoniego skwerze (zob. też ►Miejsca upamiętnione w Załężu).
AKAD, Archiwum Parafii św. Józefa w Załężu, sygn. 77/45; A. Szefer: Losy powstańców śląskich w latach okupacji hitlerowskiej. Katowice 1970; P. Dubiel: Wrzesień 1939 na Śląsku. Katowice 1963; I. Lar i A. Żłobińska: Katowiczanie w KL Auschwitz: ofiary i sprawcy. Katowice 2005.
OŁTARZ NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY, ołtarz boczny w ►kościele p.w. św. Józefa w Załężu, ulokowany w transepcie kościoła, z figurami św. Gertrudy i św. Stanisława z Szczepanowa, dzieło Heinricha Schweppensteddego i Antona Mormanna z Wiedenbrücka; w 1956 posrebrzony z okazji 300-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu.
AKAD, zesp. Akta Lokalne, sygn. AL 2517; G. Grzegorek: Parafie i kościoły Katowic. Katowice 2014.
OŁTARZ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA, ołtarz boczny w ►kościele p.w. św. Józefa w Załężu, neogotycki, ulokowany w transepcie kościoła (wym. 7,70 x 2,50 m), z wyobrażeniem Serca Pana Jezusa oraz figurami św. Agnieszki i św. Ignacego Loyoli, dzieło Heinricha Schweppensteddego i Antona Mormanna z Wiedenbrücka.
G. Grzegorek: Parafie i kościoły Katowic. Katowice 2014.
OŁTARZ św. BARBARY, ołtarz boczny w ►kościele p.w. św. Józefa w Załężu, dar górników ►kopalni „Kleofas” oraz Mikołaja i Józefy Wieczorek; neogotycki z figurami św. Alojzego i św. Klary, rzeźbiony przez snycerza C. Buhla, obrazy na blaszce miedzianej namalował Julian Waldowski z Wrocławia.
AKAD, zesp. 77, Akta Lokoalne, sygn. 1317.
OŁTARZ św. FLORIANA, ołtarz boczny w ►kościele p.w. św. Józefa w Załężu, z figurami św. Ludwika i św. Franciszka Xawerego wykonany przez snycerza C. Buhla, obrazy na blaszce miedzianej namalował Jan Waldowski z Wrocławia.
AKAD, zesp. 77, Akta Lokalne, sygn. 1317.
ONDRASZKA ULICA, w Załężu, o układzie równoleżnikowym, długości 300 m, nazwę nadano w 1962 roku; boczna ul. ►Gliwickiej, jest częścią osiedla ►Janasa–Ondraszka; infrastruktura: dawny magazyn stacji Katowice-Towarowa, świetlica przy hotelu robotniczym przedsiębiorstwa „Budowlani”, hostel; budownictwo nowe i resztki sprzed I wojny światowej; w 2017 roku powstały plany przebudowy ulicy.
APK, zesp. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Katowice, Kultura i Sztuka sygn. 382; Księga adresowa Wielkich Katowic. Katowice 1935.
OPIEKA NAD MATKĄ I DZIECKIEM, referat w oddziale socjalnym kopalni ►Kleofas w latach 40. XX w.; podlegały mu Izba Matki i Dziecka, żłobki, przedszkola zakładowe; świetlice, prewentoria, kolonie i półkolonie, domy dziecka.
APK, Centralny Zarząd Przemysłu Węglowego, sygn 4592.
OPŁATA NA RZECZ SCHOLASTYKA KRAKOWSKIEGO, opłata niektórych wsi księstwa raciborskiego (w tym Załęża), w wysokości 9 groszy praskich, wstrzymana w okresie reformacji.
L. Musioł: Załęże. Monografia historyczna parafii św. Józefa w Stalinogrodzie-Załężu. Maszynopis, b.m.w. [1955].
ORDYNACJA MYSŁOWICKA, wcześniej: klucz mysłowicki, następnie majorat mysłowicki – przekształcony w 1678 roku w o.m. przez Krzysztofa II Mieroszewskiego lub Jana Krzysztofa. W jej skład wchodziły: Mysłowice, Brzęczkowice, Brzezinka, Szopienice, Janów, Roździeń oraz Bogucice.
ORGANISTÓWKA, budynek w obrębie ►parafii p.w. św. Józefa, przy ►ul. Gliwickiej, zakupiony w 1896 od Anieli Wilczek (piętrowy, kryty papą, 14 izb mieszkalnych, ogród 13,94 a).
AKAD, zesp. 77, Akta Lokalne, sygn. 1317.
ORGANIZACJA MŁODZIEŻY TOWARZYSTWA UNIWERSYTETÓW ROBOTNICZYCH KOŁO W ZAŁĘŻU, założone pod koniec lutego 1945 roku z inicjatywy S. Pokorskiego, J. Lubojańskiego, I. Rudego, zajmowała się głównie działalnością oświatowo-kulturalną, zrzeszała 150 osób.
ORGANIZACJA MŁODZIEŻY TOWARZYSTWA UNIWERSYTETÓW ROBOTNICZYCH W ZAŁĘSKIEJ HAŁDZIE, utworzona w 1945 roku; sekcja sportowa, 54 członków. W niezrealizowanych planach było przekształcenie i odbudowa przedwojennego RKS ►Wolność Załęska Hałda.
„Czyn Młodych” 1945, nr 18.
ORGANIZACJE HODOWLANE DROBNEGO INWENTARZA, zob. ►Drobnego inwentarza organizacje hodowlane.
ORGANIZACJE I STOWARZYSZENIA (1883–1939)
Lp. | Rok powstania | Nazwa organizacji | Charakter organizacji |
---|---|---|---|
1. | 1883 | Czytelnia Polska w Załężu | oświatowa, świecka, polska |
2. | 1895 | Männer Turn Verein Zalenze | kultury fizycznej, niemiecka |
3. | 1897 | Ochotnicza Straż Pożarna Załęże | społeczna, niemiecka |
4. | 1899 | Katolickie Stowarzyszenie Robotników p.w. św. Józefa | katolicka, parafialna, polska |
5. | 1900 | Dzieło Dziecięctwa Pana Jezusa przy parafii św. Józefa | katolicka, parafialna, dziecięca, polska |
6. | 1900 | Kongregacja (Sodalicja) Dziewcząt | katolicka, parafialna, żeńska, polska |
7. | 1901 | Sodalicja Młodzieńców | katolicka, parafialna, młodzieżowa, polska |
8. | 1902 | Katholische Gesselenverein | katolicka, parafialna |
9. | 1902 | Arcybractwo Pocieszenia NMP | katolicka, parafialna, polska |
10. | 1904 | Towarzystwo św. Wincentego à Paulo Załęże | katolicka, parafialna, polska |
11. | 1904 | Konferencja św. Aniołów Stróżów Towarzystwa św. Wincentego à Paulo | katolicka, parafialna, żeńska, charytatywna, niemiecka |
12. | 1905 | Spiel und Eislaufverein | kultury fizycznej, niemiecka |
13. | 1905 | Bractwo Wstrzemięźliwości | katolickie, parafialna |
14. | 1905 | Apostolstwo Modlitwy | katolickie, parafialna |
15. | 1906 | Klub Sportowy 06 Załęże | kultury fizycznej, niemiecka |
16. | 1906 | Konferencja św. Jadwigi Towarzystwa św. Wincentego à Paulo | katolicka, parafialna, żeńska, charytatywna, polska |
17. | 1906 | Towarzystwo Polsko-Katolickie „Jedność” | oświatowa, świecka, polska |
18. | 1907 | Kriegersverein Załęże | paramilitarna, świecka, niemiecka |
19. | 1907 | Verein Katholische Deutsche Arbeiter przy parafii św. Józefa w Załężu | parafialna, niemiecka |
20. | 1907 | Ogólny Związek Rodzin Chrześcijańskich p.o. Świętej Rodziny | katolicka, parafialna, dewocyjna |
21. | 1910 | Bractwo Szkaplerza Świętego | katolicka, parafialna, dewocyjna |
22. | 1910* | Beamtten Gesang Verein Cleophas Grubbe | śpiewacza, świecka, niemiecka |
23. | 1910* | Arbeiter Gesang Verein Cleophas Grubbe | śpiewacza, świecka, niemiecka |
24. | 1911 | Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Załęże | kultury fizycznej, polska |
25. | 1914 | Radfahrer Club Zalenze | kultury fizycznej, niemiecka |
26. | 1915 | Christliche Mutterverein Załęże | katolicka, parafialna |
27. | 1919 | Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” w Załęskiej Hałdzie | kulturalno-oświatowa, narodowa, polska |
28. | 1919 | Koło Śpiewackie „Wolny Duch” | kulturalno-oświatowa, socjaldemokratyczna |
29. | 1920 | Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Załęskiej Hałdzie | kultury fizycznej, polska |
30. | 1920 | Chór Męski im. I.J. Paderewskiego w Załężu | kulturalno-oświatowa, narodowa, polska |
31. | 1921 | I Męska Drużyna Harcerska im. Bolesława Chrobrego | młodzieżowa, polska |
32. | 1922 | Verein Zalenzer Sportfreunde | kultury fizycznej, niemiecka |
33. | 1922 | Towarzystwo Misyjne św. Franciszka Xawera | katolicka, parafialna, dewocyjna |
34. | 1923 | Ludwina Towarzystwo Lubowników Akwariów i Terrariów | hobbystyczna, hodowlana |
35. | 1923 | Druga Drużyna Harcerska Męska | młodzieżowa, polska |
36. | 1924 | Strzelec Załęże | socjaldemokratyczna, paramilitarna |
37. | 1924 | Związek Inwalidów Wojennych. Koło w Załężu | kombatancka, polska |
38. | 1924 | Związek Halerczyków w Załężu | kombatancka, polska |
39. | 1924 | Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej w Załęskiej Hałdzie | parafialna, młodzieżowa, polska |
40. | 1924 | Klub Lubowników Szachu | kultury fizycznej, polska |
41. | 1925 | Orkiestra Jana Biskupa Huty Baildon | kulturalno-oświatowa, narodowa, polska |
42. | 1925 | Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej przy parafii św. Józefa | parafialna, młodzieżowa |
43. | 1926 | Związek Posiedzicieli Domów i Gruntów Załęże | społeczna, polska |
44. | 1926 | Narodowy Związek Powstańców i Byłych Żołnierzy Załęże | kombatancka, paramilitarna, polska |
45. | 1926 | Towarzystwo Kobiet przy PPS | socjaldemokratyczna, kobieca, polska |
46. | 1927 | Związek Powstańców Śląskich | kombatancka, paramilitarna, polska |
47. | 1927 | Związek Obrony Kresów Zachodnich Załęże | polityczna, polska |
48. | 1927 | Kasa Pośmiertna Kopalni „Kleofas” | samopomocowa, polska |
49. | 1927 | Towarzystwo Czytelni Ludowych Załęże | narodowa, kulturalno-oświatowa, polska |
50. | 1927 | Związek Uchodźców Śląskich w Załężu | kombatancka, społeczno-polityczna |
51. | 1927 | Harcerska Drużyna Żeńska Załęże | młodzieżowa, polska |
52. | 1927 | Towarzystwo Polek Załęska Hałda | kobieca, świecka, polska |
53. | 1927 | Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej w Załężu | parafialna, młodzieżowa, polska |
54. | 1927 | Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej Załęże | paramilitarna, polska |
55. | 1927 | Towarzystwo Młodych Polek Załęże | kobieca, świecka, młodzieżowa, polska |
56. | 1927 | Katolickie Towarzystwo Polek Załęże | kobieca, świecka, polska |
57. | 1927 | Teatr Amatorski im. Juliusza Słowackiego | narodowa, kulturalno-oświatowa, polska |
58. | 1927 | Związek Podoficerów Rezerwy Załęże | paramilitarna, polska |
59. | 1928 | Związek Powstańców Śląskich Kolonii Ignacego Mościckiego | paramilitarna, kombatancka, polska |
60. | 1928 | Klub Cyklistów „Tempo” Załęże | kultury fizycznej, polska |
61. | 1928 | Towarzystwo Wycieczkowe „Jaskółka” Załęże | turystyczna, polska |
62. | 1928 | Towarzystwo Polek Kolonii Ignacego Mościckiego | kobiece, społeczno-polityczna, polska |
63. | 1928 | Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki | narodowa, kulturalno-oświatowa, polska |
64. | 1929 | Klub Tenisowy „Rakett” | kultury fizycznej |
65. | 1929 | Chór Męski „Chopin” Załęże | narodowa, kulturalno-oświatowa, polska |
66. | 1929 | Chór Męski Echo przy kopalni „Kleofas” | narodowe, kulturalno-oświatowa, polska |
67. | 1929 | Towarzystwo Hodowców Drobiu w Załężu | gospodarcza, hobbystyczna, polska |
68. | 1929 | Towarzystwo Ogródków Działkowych i Przydomowych | gospodarcza, hobbystyczna, polska |
69. | 1929 | Towarzystwo Wycieczkowe „Szarotka” | turystyczna, polska |
70. | 1929 | Komitet Drużyn Jordanowskich | młodzieżowa, polska |
71. | 1929 | Krucjata Eucharystyczna | parafialna, dziecięca, dewocyjna |
72. | 1930 | Koło Abstynentów Załęże | katolicka, polska |
73. | 1930 | Liga Morska i Rzeczna Załęże | paramilitarna, społeczno-polityczna, polska |
74. | 1930 | Towarzystwo Opieki nad Biedną Dziatwą Szkolną w Załężu | charytatywna, polska |
75. | 1930 | Towarzystwo Czytelni Ludowych Kolonia Mościckiego | narodowa, kulturalno-oświatowa, polska |
76. | 1931 | Związek Poszkodowanych Uchodźców Śląskich | kombatancka, społeczno-polityczna |
77. | 1931 | Ochotnicze Drużyny Sanitarne Załęże | paramilitarna |
78. | 1931 | Towarzystwo Polek Załęże (sanacja) | kobieca, świecka, społeczno-polityczna, polska |
79. | 1931 | Czerwony Harcerz Załęska Hałda | młodzieżowa, socjalistyczna |
80. | 1932 | Parafialne Koło Caritas | katolicka, charytatywna, polska |
81. | 1932 | Päpstliche Werke der Gibsverbruder | parafialna, misyjna |
82. | 1932 | Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary Świętej | parafialna, misyjna |
83. | 1932* | Towarzystwo Czytelni Ludowych na Kolonii Ignacego Mościckiego | narodowa, kulturalno-oświatowa, polska |
84. | 1932 | Zespół Towarzystw Polskich Kolonii Ignacego Mościckiego | społeczno-polityczna, polska |
85. | 1932 | Chrześcijański Związek Młodzieży Pracującej „Odrodzenie” | młodzieżowa, polska |
86. | 1932 | Ogólny Związek Podoficerów Rezerwy Załęska Hałda | paramilitarna, społeczno-polityczna, polska |
87. | 1932 | Związek Rezerwistów i Byłych Wojskowych | paramilitarna, polska |
88. | 1932 | RKS „Jedność” Załęże | socjaldemokratyczna, kultury fizycznej |
89. | 1932 | Żeński RKS „Jedność” Załęże | socjaldemokratyczna, kultury fizycznej |
90. | 1932 | Sodalicja Kobiet przy parafii św. Józefa w Załężu | katolicka, parafialna, kobieca, polska |
91. | 1932 | RKS „Wolność” Załęska Hałda | socjaldemokratyczna, kultury fizycznej |
92. | 1932 | Towarzystwo Ogródków Działkowych „Świt” | gospodarcza, hobbystyczna, polska |
93. | 1932* | Związek Obrony Kresów Zachodnich na Kolonii Ignacego Mościckiej | społeczno-polityczna, polska |
94. | 1933 | Sekcja Kobiet Polskiej Partii Socjalistycznej Załęska Hałda | socjaldemokratyczna, kobieca |
95. | 1933 | Oddział Młodzieży Powstańczej w Załężu | młodzieżowa, polska |
96. | 1933 | Oddział Młodzieży Powstańczej w Załęskiej Hałdzie | młodzieżowa, polska |
97. | 1933 | Oddział Młodzieży Powstańczej na Kolonii Ignacego Mościckiego | młodzieżowa, polska |
98. | 1933 | Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej w Załężu | parafialna, młodzieżowa, polska |
99. | 1933 | Towarzystwo śpiewacze Halka w Załężu | narodowa, kulturalno-oświatowa, polska |
100. | 1933 | Chór Huty Baildon | narodowa, zakładowa, kulturalno-oświatowa, polska |
101. | 1933 | Towarzystwo Polek przy Narodowej Partii Robotniczej | kobieca, świecka, społeczno-polityczna, polska |
102. | 1933 | Związek Uchodźców Śląskich Kolonii Ignacego Mościckiego | społeczno-polityczna, polska |
103. | 1933 | „Strzelec” Załęska Hałda | kultury fizycznej, polska |
104. | 1933 | „Strzelec” Załęże | kultury fizycznej, polska |
105. | 1933 | Związek Właścicieli Nieruchomości Załęże | społeczno-polityczna |
106. | 1933 | Legion Młodych Załęże | społeczno-polityczna, młodzieżowa |
107. | 1933 | Towarzystwo Ogródków Przydomowych „Chryzantema” w Załężu | hobbystyczna, polska |
108. | 1933* | Leben Rosenkranz | parafialna, dewocyjna, niemiecka |
109. | 1933* | Sekcja Modelarska Szkolnego Koła Ligi Powietrznej i Przeciwgazowych przy Szkole Podstawowej nr 24 | szkolna, polska |
110. | 1933* | Oddział Szkolny Ligi Morskiej i Kolonialnej przy Szkole Podstawowej nr 24 | szkolna, polska |
111. | 1933* | Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża przy Szkole Podstawowej nr 24 | szkolna, polska |
112. | 1933* | Kółko Krajoznawcze przy Szkole Podstawowej nr 24 | szkolna, polska |
113. | 1933* | Kółko Muzyczne przy Szkole Podstawowej nr 24 | szkolna, polska |
114. | 1933* | Szkolne Kółko Sportowe przy Szkole Podstawowej nr 24 | szkolna, polska |
115. | 1933* | Szkolna Kasa Oszczędności przy Szkole Podstawowej nr 24 | szkolna, polska |
116. | 1933 | Klub Pingpongowy Gwiazda Załęże | kultury fizycznej, polska |
117. | 1933 | Lokalny Komitet do Spraw Bezrobocia w Załężu | społeczno-polityczna, charytatywna |
118. | 1934* | Kółko Amatorskie im. Juliusza Słowackiego Załęska Hałda | kulturalno-oświatowa, polska |
119. | 1934* | Związek Młodzieży Polskiej „Jedność” | |
120. | 1934* | Związek Hodowców Drobiu Załęże | hobbystyczne, hodowlana |
121. | 1935 | Männer Gesang Verein Załęże | kulturalno-oświatowa, niemiecka |
122. | 1935 | Klub Hokejowy Załęże | sportowa |
123. | 1935 | Związek Hodowców Gołębi Pocztowych „Kurier” | hobbystyczna, hodowlana |
124. | 1935 | Towarzystwo Ogródków Działkowych im. Józefa Piłsudskiego | hobbystyczna |
125. | 1935 | Towarzystwo Ogródków Działkowych „Załęska Hałda” | hobbystyczna |
126. | 1935 | Katolicki Związek Czeladników | parafialna, polska |
127. | 1935 | Katolickie Stowarzyszenie Kobiet w Załęskiej Hałdzie | parafialna, polska |
128. | 1935 | Towarzystwo Młodych Polek na Kolonii Mościckiego | młodzieżowa, polska |
129. | 1935* | Dzieło św. Piotra Apostoła przy parafii św. Józefa w Załężu | katolicka, parafialna |
130. | 1935* | Herz Jesu Bruderschaft przy parafii św. Józefa w Załężu | parafialna, dewocyjna, niemiecka |
131. | 1935* | Päpstliche Werk für Heilige Petrus | parafialna, dewocyjna, niemiecka |
132. | 1935* | Komunia Wynagradzająca przy parafii św. Józefa w Załężu | katolicka, parafialna |
133. | 1935* | Chór kościelny przy parafii św. Józefa w Załężu | katolicka, kulturalno-oświatowa, polska |
134. | 1935* | Kirchenchor | katolicka, kulturalno-oświatowa, niemiecka |
135. | 1935* | Sühne Kommunion Gruppe | parafialna, dewocyjna, niemiecka |
136. | 1937* | Dziecięca Drużyna Harcerska Las w Szkole Podstawowej nr 24 | szkolna, harcerska |
137. | 1938 | KS „Czwiklitzer” Załęże | kultury fizycznej, polska |
138. | 1938 | Klub Motocyklowy „Moj" w Załężu | kultury fizycznej, polska |
139. | 1938 | Katolickie Stowarzyszenie Kobiet na Kolonii Ignacego Mościckiego | parafialna, kobieca, polska |
Legenda: * – data pierwszej wzmianki w źródłach.
APK, zesp. Dyrekcja Policji Katowic, sygn. 41, 370; APK, zesp. Urząd Wojewódzki Śląski, sygn. 809, 810; AKAD, zesp. 77; A. Steuer: Ruch sportowy w Katowicach-Załężu (1895–1998). W: „Kronika Katowic”. T. 8. Katowice 1999
ORGANY w ►kościele p.w. św. Józefa w Załężu, wykonane przez firmę Schlag z Świdnicy w 1900 (28 tonacji); w 1917 na cele wojenne zabrano 65 piszczałek; zostały uzupełnione w 1923 przez firmę Klimosz z Rybnika.
AKAD, zesp. 77, Akta Lokalne, sygn. 1317.
ORKIESTRA JANA BISKUPA HUTY BAILDON; statut z 2 kwietnia 1925 roku, działalność rozrywkowa i charytatywna (koncerty ludowe), oddział muzyczny w Hucie ►Baildon; prezes: Olszowski, wiceprezes: Szeliga; kapelmistrz: Jan Biskup; rozwiązana 1 maja 1927 roku.
„Gazeta Ludowa” 1925, nr 75, „Śląski Głos Poranny” 1927, nr 102.
ORZESKIE WARSTWY, seria ►mułowców zajmująca głównie centralną i wschodnią część górnośląskiego zagłębia węglowego, występująca także na terenie Załęża.
OSCAR, szyb kopalni ►„Charlotte”, głęb. 8.10 m, zgłębiony przed V 1823; nazwa patronimiczna o nieustalonym rodowodzie.
R. Borowy: Wczoraj – dziś – jutro... kopalni „Katowice-Kleofas”. Historia węglem pisana. Katowice 1997.
OSIEDLE KOPALNI „WUJEK” (nieprawidłowo Dwunastu Apostołów Kolonia), zespół mieszkaniowy na granicy ►Załęskiej Hałdy i Katowickiej Hałdy. Kolonia, zaprojektowana w 1915 przez ►Brunona Tauta, zrealizowana w l. 1918–1920, została wybudowana na zlecenie ►koncernu Hohenlohe dla górników kopalni „Oheim” („Wujek”). Nawiązuje do howardowskich rozwiązań w typie miasta-ogrodu. Z pierwotnego projektu (1915), przewidującego wzniesienie osiedla składającego się z dwóch sektorów podporządkowanych zróżnicowaniu topograficznemu terenu, po przyłączeniu Katowic do Polski zrealizowano jedynie sektor złożony z dwóch rzędów parterowych domków szeregowych. Szereg podzielony został na dwie – osobne dla ►ul. Przodowników i ►ul. Przekopowej – grupy, w obrębie których wydzielone zostały po 4 segmenty, mieszczące w sumie 72 mieszkania. Koncepcja zabudowy oparta jest na prostym schemacie domu wiejskiego z przydomowym ogródkiem oraz pomieszczeniami gospodarczymi. Parterowe domki z wysokimi dwuspadowymi dachami krytymi karpiówką są pozbawione dekoracji, jedyne urozmaicenia bryły stanowią: ozdobne wole oczka w połaci dachowej, zróżnicowana linia okapów dachowych oraz niezachowana, przypuszczalnie różnorodna kolorystyka stolarek drzwiowych i okiennych. Kolonia jest przykładem architektury z kręgu moderny berlińskiej; nie jest objęta opieką konserwatorską. W l. 40–60 XX w. sporą grupę mieszkańców stanowili powstańcy śląscy, a także hodowcy gołębi pocztowych. W jednym z budynków mieści się siedziba koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Załęskiej Hałdzie.
M. Chmielewska: Osiedla i kolonie robotnicze w Katowicach – identyfikacja, rozmieszczenie i stan zachowania. W: „Acta Geographica Silesiana”. T. 6. Sosnowiec 2009, s. 9–14; L. Szaraniec: Osady i osiedla Katowic. Katowice 2010; J. Tofilska, A. Steuer: Osady i osiedla. W: Katowice. Środowisko, dzieje, kultura, język i społeczeństwo. Red. A. Barciak, E. Chojecka, S. Fertacz. T. 2. Katowice 2012; K. Seidl, Das Arbeiterwohnungswesen in der Oberschlesischen Montanindustrie, Kattowitz 1913.
OSIEDLE PRZY UL. SŁAWKA, teren przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego pod nazwą „I etap osiedla mieszkaniowego przy ul. Sławka w Katowicach”, położony w zachodniej części Katowic – w dzielnicy Załęże, bezpośrednio sąsiadującej z centrum miasta. Osiedle składa się z pięciu wielorodzinnych budynków mieszkalnych o wysokości od czterech do siedmiu kondygnacji naziemnych. Budynki są dwu- lub trzyklatkowe i posiadają odpowiednio 104, 88, 72, 91 i 91 mieszkań (w sumie 446 lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej 23 065,70 m kw.). Każdy z trzyklatkowych budynków posiada w przyziemiu dwa wielostanowiskowe garaże dla samochodów osobowych (łączna liczba miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych: 223), pozostałe miejsca postojowe zostały zlokalizowane naziemnie. W ramach przedsięwzięcia powstało także siedem lokali użytkowych (o łącznej powierzchni 424,43 m kw.), w jednym z nich funkcjonuje oddział terenowy katowickiego TBS.
O wyrazie architektonicznym budynków decydują głównie zestawienia pionowych, pełnych ryzalitów z poziomymi płytami i przeszklonymi osłonami balkonów oraz loggii, budynki posiadają układ grzebieniowy z dwoma lub trzema ryzalitami od strony południowej, odpowiadający podziałowi budynków na dwa lub trzy oddzielne segmenty (klatki schodowe), w każdej klatce zamontowano po jednym dźwigu osobowym. Klatki schodowe i windy obsługują także kondygnację przyziemia, mieszczącą pomieszczenia gospodarcze (komórki lokatorskie) i pomieszczenia techniczne (przyłącza wody, wymiennikownie ciepła); każde mieszkanie posiada balkon lub loggię oraz indywidualną komórkę lokatorską.
OSIEDLE WITOSA, zob. ►Witosa osiedle.
OSIEK, prawy dopływ ►Rawy; dawna rzeka graniczna między Załężem i Katowicami. Ma 2 źródła: w pd.-zach. narożniku Załęża w rejonie ob. ul. Dolnej i w pd.-zach. rejonie dzisiejszego parku Kościuszki. Przepływa wzdłuż ►ul. Żelaznej (pomiędzy boiskiem ►KS „Baildon” a torami kolejowymi). Bród z przechodzącą drogą polną był wykorzystywany w XIX w. jako szlak węglowy. Nad Osiekiem znajdowała się cynkownia ►Henriette. W l. 20.–30. XX w. powstało tu kąpielisko ►Bugla. Do Rawy wpływał ok. 150 m na wschód od grobli ►Załęskiego Stawu.
L. Musioł: Załęże. Monografia historyczna. Katowice 1955, maszynopis.
18 SIERPNIA ULICA, w Załężu; (Hagenscheidtstraße), powstała jako kolonia ►Hegenscheidta, z restauracją Wróbla; po I wojnie światowej jako ul. Rupicha; pod koniec lat 30. XX w. właścicielem dwunastu kamienic ( nr 2, 2a, 4, 4a, 6, 6a, 8, 8c, 10, 10a, 12, 12a) była Huta ►Baildon, która przed II wojną światową wybudowała ►Schron przeciwlotniczy dla mieszkańców osiedla Huty „Baildon”; po 1945 roku powstała tam kolonia reemigrantów z Francji, hotel „Penguin Rooms”.
AUM, zesp. 1/sygn. 1280 – 1283.
OSSADNIK-OGIERMANOWA Matylda (17 III 1917, Rozbark – 15 V 1997, Katowice), gimnastyczka, zawodniczka ►TG „Sokół” w Załężu, reprezentantka Polski (1936–1938): IO (1936), MŚ (1938). Osiągnięcia: 1 (0–0–1) medal MŚ: 3 m. wielobój drużynowy (1938); 3 (1–1–1) medale MP: 1 m. ćwiczenia na poręczach (1936), 2 m. ćwiczenia na poręczach (1935), 3 m. wielobój indywidualny (1937). Zdobyła uprawnienia trenera i sędziego klasy międzynarodowej (oceniała zawodników m.in. podczas IO w 1952 i 1960). Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.
A. Steuer: Ruch sportowy w Katowicach-Załężu (1895–1998). W: „Kronika Katowic”. T. 8. Katowice 1999; B. Tuszyński: Polscy olimpijczycy XX wieku (1924–2002). Współpr. H. Kurzyński, A. Tuszyńska. T. 2: N–Ż. Wrocław 2004.
OSSOWSKIEGO Michała ULICA, nazwa od 1951, ulica obrzeżna w południowej części ►Osiedla Witosa, dł. 670 m, przebieg w półkolu (pd.-wsch.,wsch. i pn.-wsch.), asfaltowa, chodniki, ścieżka rowerowa; zabudowa nowoczesna niejednolita (budynki nisko- i wielokondygnacyjne). Ważniejsze obiekty: przedsiębiorstwo kartograficzne, firmy usługowe (kuśnierstwo, fryzjerstwo, samochodowe), sklep sieci Biedronka, urząd pocztowy, place zabaw; na styku z ►ul. W. Witosa – ►skwer im. rotmistrza Witolda Pileckiego.
OŚRODEK OGRODNICZY ZATRUDNIENIA MŁODZIEŻY BEZROBOTNEJ zob. ►Ośrodek Zatrudnienia Bezrobotnej Młodzieży w Załęskiej Hałdzie
OŚRODEK ROZRYWKOWY DLA DZIECI, utworzony w 1963 roku z inicjatywy inż. Eugeniusza Wadasa (dyrektora Huty ►Baildon), przylegał do ►Zakładowego Domu Kultury Huty Baildon na ul. Gabriela ►Narutowicza; z basenem, boiskami do koszykówki i siatkówki.
„Głos Baildonu” 1963, nr 14.
OŚRODEK ZATRUDNIENIA BEZROBOTNEJ MŁODZIEŻY W ZAŁĘSKIEJ HAŁDZIE (Ośrodek Ogrodniczy Zatrudnienia Młodzieży Bezrobotnej), zał. IV 1937 przez Wojewódzkie Biuro Funduszu Pracy w celu rozbudzenia w podopiecznych zamiłowania do ogrodnictwa; skupiał 17 członków; siedziba mieściła się w Towarzystwie Ogródków Działkowych ►Radość. Zakończył działalność 31 VIII 1939.
APK, zesp. Miasto Katowice, sygn.321.
OTREMBA Teodor (19 V 1890, Załęska Hałda – ?), działacz niepodległościowy, członek gniazda ►Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Załężu, współzałożyciel gniazda ►Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Załęskiej Hałdzie (1920), jeden z organizatorów ►Straży Obywatelskiej w Załęskiej Hałdzie, uczestnik trzeciego powstania śląskiego (zob. ►powstania śląskie); górnik – rębacz szybowy w kopalni ►Kleofas.
APK zesp. Giesche SA 5037; A. Steuer: Ruch sportowy w Katowicach-Załężu (1895–1998). W: „Kronika Katowic”. T. 8. Katowice 1998.
OWIEC HODOWLA, zob. ►Hodowla owiec.
OWSISKA, kolonia w najbardziej na zachód wysuniętej części ►Załęskiej Hałdy. Istniała w XIX w.; składała się z kilkunastu domków. Nazwa nawiązuje do uprawy owsa (zob. ►Zbóż uprawa) w tej części Załęża. Terminem tym określano też pobliski rejon leśny (zob. ►Lasy).
R. Borowy: Wczoraj – dziś – jutro... kopalni „Katowice-Kleofas”. Historia węglem pisana. Katowice 1997; L. Szaraniec: Osady i osiedla Katowic. Katowice 2010.