Lp.RokImię, nazwiskoKonkurencjaMiejsce
1. 1988 Anita Iwańska, Beata Rajca-Achenbach, Iwona Oleszyńska, Magdalena Jeziorowska, Iwona Skiba szpada 1
2. 1990 Leszek Bandach, Maciej Kołodziejczyk, Dariusz Zieliński, Marian Wojciechowski, Kordian Lisiecki floret 2
3. 1990 Krystyna Tchórz-Rachel, Agata Wysiadecka, Anna Stokłosa, Barbara Malik, Irena Korczyk floret 2
4. 1990 Leszek Bandach floret 3
5. 1990 Irena Korczyk, Barbara Malik, Anna Stokłosa, Krystyna Tchórz-Rachel, Agata Wysiadacka floret 2
6. 1990 Leszek Bandach, Maciej Kołodziejczyk, Kordian Lisiecki, Marek Wojciechowski, Dariusz Zieliński floret 2
7. 1991 Leszek Bandach floret 1
8. 1991 Leszek Bandach, Adam Bandach, Maciej Kołodziejczyk, Dariusz Zieliński, Kordian Lisiecki floret 3
9. 1991 Magdalena Jeziorowska szpada 2
10. 1991 Maciej Kołodziejczyk, Michał Morys, Piotr Sozański, Robert, Sucharski, Dariusz Zieliński szpada 2
11. 1991 Maciej Kołodziejczyk szpada 2
12. 1991 Agnieszka Rachel, Anna Stokłosa, Krystyna Tchórz-Rachel, Agata Wysiadacka, Hanna Zima floret 2
13. 1992 Barbara Malik, Iwona Orzechowska, Anna Stokłosa, Agnieszka Rachel, Hanna Zima floret 2
14. 1992 Piotr Sozański szpada 2
15. 1993 Magdalena Jeziorowska szpada 1
16. 1993 Magdalena Jeziorowska, Aneta Kirchner, Magdalena Pokładnik, Ewa Wolany szpada 2
17. 1993 Barbara Malik, Iwona Orzechowska, Anna Stokłosa, Agnieszka Rachel, Hanna Zima floret 2
18. 1994 Magdalena Jeziorowska szpada 2
19. 1994 Magdalena Jeziorowska, Aneta Kirchner, Magdalena Pokładnik, Ewa Wolany szpada 1
20. 1994 Stokłosa Anna floret 3
21. 1995 Elżbieta Niestolik-Krajewska, Iwona Orzechowska, Anna Stokłosa, Hanna Zima floret 2
22. 1995 Ewa Wolany szpada 3
23. 1996 Magdalena Jeziorowska, Danuta Kozioł, Justyna Szewczyk, Ewa Wolany szpada 2
24. 1996 Elżbieta Niestolik-Krajewska, Magdalena Jeziorowska, Anna Stokłosa floret 3
25. 1996 Anna Stokłosa floret 1
26. 1996 Anna Stokłosa floret 3
27. 1997 Barbara Szewczyk-Wolnicka floret 2
28. 1997 Magdalena Jeziorowska, Danuta Kozioł, Justyna Szewczyk, Ewa Wolany szpada 1
29. 1997 Elżbieta Niestolik-Krajewska, Anna Stokłosa, Barbara Szewczyk-Wolnicka, Hanna Zima floret 2
30. 1998 Barbara Szewczyk-Wolnicka floret 3
31. 1998 Dariusz Gilman, Piotr Kucięba, Adam Kufieta, Maciej Litwiński szabla 1
32. 1998 Magdalena Jeziorowska, Ewa Klimowska, Justyna Szewczyk, Ewa Wolany szpada 1
33. 1999 Dariusz Gilman, Piotr Kucięba, Adam Kufieta, Maciej Litwiński szabla 2
34. 1999 Magdalena Jeziorowska szpada 3
35. 1999 Magdalena Jeziorowska, Ewa Klimowska, Justyna Szewczyk, Ewa Wolany szpada 3
36. 2000 Dariusz Zieliński, Tomasz Szklarski, Mariusz Zimmermann, Artur Fajkis szpada 2
37. 2000 Dariusz Gilman szabla 2
38. 2000 Magdalena Jeziorowska szpada 1
39. 2001 Małgorzata Bereza, Magdalena Jeziorowska szpada 3
40. 2001 Piotr Kucięba szabla 3
41. 2002 Magdalena Jeziorowska, Małgorzata Bereza, Monika Sozańska, Justyna Szewczyk szpada 2
42. 2002 ? szabla 3
43. 2003 Magdalena Jeziorowska szpada 3
44. 2003 Adam Skrodzki szpada 3
45. 2004 Małgorzata Bereza, Magdalena Jeziorowska, Agnieszka Kumiet, Aleksandra Magnowska szpada 1
46. 2004 Jakub Ceranowicz szabla 3
47. 2004 Adam Skrodzki szabla 1
48. 2005 Magdalena Jeziorowska, Małgorzata Bereza, Justyna Szewczyk, ? szpada 3
49. 2005 Jeziorowska Magdalena szpada 2
50. 2005 Marcin Koniusz szabla 3
51. 2005 Marcin Koniusz, Piotr, Kucięba, Adam Kufieta, Adam Skrodzki szabla 1
52. 2006 Małgorzata Bereza szpada 3
53. 2006 Golda Marcin, Marcin Koniusz, Piotr Kucięba, Adam Skrodzki szabla 1
54. 2007 Jakub Ceranowicz, Marcin Koniusz, Adam Skrodzki, Wojciech Marczak szabla 2
55. 2007 Wojciech Marczak szabla 3
56. 2008 Jakub Ceranowicz szabla 2
57. 2008 Jakub Ceranowicz, Marcin Koniusz, Adam Skrodzki, Wojciech Warczak szabla 1
58. 2008 Marcin Koniusz szabla 1
59. 2009 Małgorzata Bereza szpada 2
60. 2009 Marcin Koniusz szabla 3
61. 2009 Adam Skrodzki szabla 1
62. 2010 Małgorzata Bereza, Julita Głowacka, Dominika Mosler, Martyna Szymańska szpada 2
63. 2010 Marcin Koniusz szabla 1
64. 2010 Marcin Koniusz, Jakub Ceranowicz, Wojciech Marczak, Bartosz Koniusz szabla drużynowo 1
65. 2011 Bartosz Koniusz, Krzysztof Koniusz, Marcin Koniusz, Piotr Koniusz szabla 3
66. 2011 Jakub Ceranowicz szabla 2
67. 2011 Jakub Ceranowicz, Maciej Radwański, Adam Skrodzki, Ryszard Szymik szabla 2
68. 2011 Małgorzata Bereza, Julita Głowacka, Dominika Mosler, Martyna Szymańska szpada 3
69. 2011 Marcin Koniusz szabla 1
70. 2012 Adam Skrodzki szabla 1
71. 2012 Jakub Ceranowicz, Bartosz Koniusz, Marcin Koniusz, Adam Skrodzki szabla 1
72. 2012 Małgorzata Bereza szpada 2
73. 2012 Małgorzata Bereza, Dominika Mosler, Karolina Mrochem, Martyna Szymańska szpada 2
74. 2012 Marcin Koniusz szabla 2
75. 2013 Adam Skrodzki szabla 1
76. 2013 Jakub Ociński, Marcin Wystel, Adam Skrodzki, Kamil Kowalewski szabla 2
77. 2013 Kamil Marzec, Jakub Ociński, Adam Skrodzki, Marcin Wystel szabla 2
78. 2014 Adam Skrodzki szabla 1
79. 2014 Adam Skrodzki szabla 1
80. 2014 Dominika Mosler, Danuta Dmowska-Andrzejuk, Martyna Szymańska, Martyna Swatowska szpada 3
81. 2014 Jan Wenglarczyk, Mateusz Antkiewicz, Adrian Dziedzic, Damian Merkel szpada drużynowo 3
82. 2014 Martyna Swatowska szpada 3
83. 2014 Martyna Szymańska szpada 3
84. 2015 Danuta Dmowska-Andrzejuk szpada 1
85. 2015 Jakub Ociński szabla 2
86. 2015 Jakub Ociński, Tomasz Pytel, Adam Skrodzki, Kamil Kowalewski szabla drużynowo 1
87. 2015 Karolina Mrochem, Danuta Dmowska-Andrzejuk, Martyna Szymańska, Martyna Swatowska szpada 2
88. 2016 Adam Skrodzki szabla 1
89. 2016 Danuta Dmowska-Andrzejuk, Stella Klimek, Magdalena Lużyńska, Martyna Swatowska szpada 1
90. 2016 Jakub Ociński, Marcin Wystel, Adam Skrodzki, Kamil Kowalewski szabla 2
91. 2017 Danuta Dmowska-Andrzejczuk, Karolina Mrochem, Martyna Swatowska, Aleksandra Szklar szpada drużynowo 2
92. 2017 Jakub Ociński szabla 1
93. 2017 Mateusz Antkiewicz szpada 3
94. 2018 Kamil Kowalewski, Jakub Ociński, Tomasz Pytel, Marcin Wystel szabla drużynowo 3
95. 2018 Danuta Dmowska-Andrzejczuk, Karolina Mrochem, Martyna Swatowska, Aleksandra Szklar szpada drużynowo 2
96. 2019 Jakub Ociński szabla 3
97. 2019 Ewa Trzebińska szpada 1
98. 2019 Karolina Mrochem, Martyna Swatowska, Ewa Trzebińska szpada drużynowo 3

H. Marzec. Historia medalami pisana: 75 lat śląskiej szermierki. Katowice 2002; H. Marzec: Medalowe riposty: 80 lat śląskiej szermierki. Katowice 2007; H. Marzec: 85 lat śląskiej szermierki: trenerzy i ich medaliści. Katowice 2012; Kronika sportu polskiego 2013.

 

LEKSYKON STRUKTUR KATOWICKIEGO SPORTU I TURYSTYKI

WSTĘP

Leksykon Struktury katowickiego sportu i turystyki zawiera hasła dotyczące polskich, niemieckich i żydowskich organizacji kultury fizycznej działających w przeszłości i obecnie na terenie miasta Katowice (w jego współczesnych granicach). Hasła, ułożone alfabetycznie, poświęcone są między innymi: reprezentującym polski ruch gimnastyczny gniazdom Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, niemieckim i żydowskim organizacjom turnerskim, organizacjom kultury fizycznej związanym z działalnością socjaldemokracji niemieckiej i polskiej, polskim i niemieckim klubom sportowym, regionalnym bądź ogólnopolskim związkom sportowym, jeżeli miały siedzibę w Katowicach, sekcjom sportowym i turystycznym polskich i niemieckich i organizacji młodzieżowych oraz bractw strzeleckich, a także współcześnie funkcjonującym stowarzyszeniom, zrzeszeniom, organizacjom, sekcjom i klubom, które w swoich założeniach statutowych uwzględniają działalność na rzecz wychowania fizycznego, sportu i turystyki. Wśród haseł leksykonu nie mogło zabraknąć opisu obiektów sportowych, gdzie katowiczanie mogli podziwiać zmagania sportowców bądź uprawiać amatorsko wybrane dyscypliny.

Różnorodność opisywanych struktur organizacji sportowych i turystycznych sprawiła, że niemożliwe stało się ujednolicenie treści poszczególnych haseł. Chcąc jednak zawrzeć jak najwięcej informacji, starano się umieścić w każdym haśle takie informacje, jak: profil działania, data powstania, lata funkcjonowania, adres siedziby, działające sekcje, nazwiska wybitnych i zasłużonych sportowców, trenerów i działaczy, osiągnięcia medalowe (seniorów, juniorów i młodzieży) na najważniejszych imprezach sportowych, dorobek w poszczególnych dyscyplinach sportu.

Przy opracowaniu leksykonu korzystano z archiwaliów Archiwum Państwowego w Katowicach i jego oddziałów w Pszczynie i Gliwicach, Archiwum Miejskiego w Katowicach, Archiwum Kurii Archidiecezjalnej w Katowicach oraz zgromadzonych w Muzeum Historii Katowic, a także informacji zamieszczanych w prasie historycznej i współczesnej, okolicznościowych wydawnictwach jubileuszowych oraz literaturze naukowej i popularnonaukowej.

Antoni Steuer

autor koncepcji opracowania i treści haseł