Lp.RokImię, nazwiskoKonkurencjaMiejsce
1. 1995 Krzysztof Wańczyk bieg na 30 km 2
2. 1996 Krzysztof Wańczyk bieg na 50 km 1
3. 1996 Henryk Gazurek bieg na 50 km 2
4. 1997 Janusz Krężelok bieg na 30 km 1
5. 1997 Krzysztof Wańczyk bieg na 30 km 2
6. 1997 Henryk Gazurek bieg na 30 km 3
7. 1997 Janusz Krężelok bieg na 15 km 2
8. 1997 Krzysztof Wańczyk bieg na 15 km 2
9. 1997 Henryk Gazurek bieg na 15 km 3
10. 1997 Krzysztof Wańczyk bieg na 10 km 1
11. 1997 Janusz Krężelok bieg na 10 km 2
12. 1997 Henryk Gazurek bieg na 10 km 3
13. 1998 Janusz Krężelok bieg na 50 km 1
14. 1998 Krzysztof Wańczyk bieg na 50 km 2
15. 1999 Piotr Bryja bieg na 50 km 2
16. 1999 Janusz Krężelok bieg na 50 km 1
17. 1999 Janusz Krężelok bieg na 15 km 3
18. 2000 Katarzyna Gębala bieg na 10 km 2
19. 2000 Eliza Surdyka bieg na 15 km 3
20. 2000 Janusz Krężelok bieg na 50 km 2
21. 2000 Piotr Bryja bieg na 30 km 3
22. 2000 Eliza Surdyka bieg na 5 km 1
23. 2000 Janusz Krężelok bieg na 10 km 1
24. 2000 Aleksandra Wróbel, Eliza Surdyka, Katarzyna Gębala sztafeta 4 x5 km 1
25. 2000 Adam Kwak, Piotr Bryja, Janusz Krężelok sztafeta 3 x 10 km 1
26. 2001 Tomasz Kałużny bieg na b50 km 1
27. 2001 Liliana Podżorska, Aleksandra Wróbel, Eliza Surdyka sztafeta 3 x 5 km 1
28. 2001 Dorota Dziadkowiec sprint 3
29. 2001 Dorota Dziadkowiec bieg na 10 km stylem klasycznym 3
30. 2001 Dorota Dziadkowiec bieg na 10 km stylem łyżwiarskim 3
31. 2001 Dorota Dziadkowiec bieg na 15 km stylem dowolnym 3
32. 2001 Dorota Dziadkowiec bieg na 41 km 1
33. 2001 Dorota Dziadkowiec bieg na 15 km 3
34. 2001 Dorota Dziadkowiec bieg na 41 km 1
35. 2001 Tomasz Kałużny bieg na 15 km 3
36. 2001 Tomasz Kałużny bieg na 20 km 1
37. 2001 Tomasz Kałużny bieg na 30 km 2
38. 2001 Janusz Krężelok bieg na 50 km 2
39. 2001 Janusz Krężelok sprint 1
40. 2001 Janusz Krężelok bieg na 15 km stylem klasycznym 1
41. 2001 Janusz Krężelok bieg na 20 km stylem dowolnym 2
42. 2001 Janusz Krężelok bieg na 30 km stylem dowolnym 1
43. 2001 Magdalena Oleksiak bieg na 41 km 3
44. 2001 Eliza Surdyka bieg na 10 km klas 1
45. 2001 Eliza Surdyka bieg na 15 km dow 2
46. 2002 Janusz Krężelok sprint 1
47. 2002 Tomasz Kałużny sprint 2
48. 2002 Marcin Roszkowski sprint 3
49. 2002 Tomasz Kałużny bieg na 10 km 1
50. 2002 Tomasz Kałużny bieg na 30 km 1
51. 2002 Adam Kwak bieg na 10 km 3
52. 2002 Adam Kwak bieg na 15 km 3
53. 2002 Adam Kwak bieg na 30 km 2
54. 2002 Tomasz Kałużny skoki K-120 2
55. 2002 Dorota Dziadkowiec bieg na 10 km 2
56. 2002 Dorota Dziadkowiec bieg na 5 km 2
57. 2002 Dorota Dziadkowiec bieg na 15 km 3
58. 2003 Janusz Krężelok sprint 1
59. 2003 Janusz Krężelok bieg na 10 km 2
60. 2003 Tomasz Kałużny bieg na 10 km 1
61. 2003 Tomasz Kałużny bieg na 30 km 1
62. 2003 Piotr Kocoń bieg na 10 km 3
63. 2003 Andrzej Michalak bieg na 30 km 2
64. 2003 Andrzej Michalak bieg na 50 km 2
65. 2003 Justyna Kowalczyk sprint 1
66. 2003 Justyna Kowalczyk bieg na 5 km 1
67. 2003 Justyna Kowalczyk bieg na 15 km 1
68. 2003 Dorota Dziadkowiec bieg na 5 km 3
69. 2003 Dorota Dziadkowiec bieg na 15 km 3
70. 2003 Dorota Dziadkowiec bieg na 25 km 1
71. 2003 Daniel Bachleda kombinacja igielit 3
72. 2004 Justyna Kowalczyk sprint 1
73. 2004 Justyna Kowalczyk bieg na 5 km 1
74. 2004 Krystian Długopolski, Maciej Maciusia, Tomasz Pochwała, Tomisław Tajner skoki drużynowo 1
75. 2004 Maciej Kreczmer sprint 1
76. 2004 Piotr Kocoń sprint 3
77. 2004 Maciej Kreczmer sprint stylem dowolnym 1
78. 2004 Piotr Kocoń sprint stylem dowolnym 2
79. 2004 Dorota Dziadkowiec bieg na 5 km 3
80. 2004 Dorota Dziadkowiec sprint 3
81. 2005 Justyna Kowalczyk sprint 1
82. 2005 Justyna Kowalczyk bieg na 5 km 1
83. 2005 Agnieszka Szymańczak sprint 2
84. 2005 Agnieszka Szymańczak bieg na 5 km 3
85. 2005 Kornelia Marek sprint 3
86. 2005 Kornelia Marek bieg na 15 km 1
87. 2005 Weronika Przyczynek bieg na 15 km 2
88. 2005 Kornelia Marek, Agnieszka Szymańczak, Weronika Przyczynek, Justyna Kowalczyk sztafeta 4 x 5 km 1
89. 2005 Krystian Długopolski skoki 2
90. 2005 Krystian Długopolski, Marcin Bachleda, Tomasz Pochwała, Tomisław Tajner skoki drużynowo 2
91. 2005 Janusz Krężelok sprint 1
92. 2005 Maciej Kreczmer sprint 2
93. 2005 Piotr Kocoń sprint 3
94. 2006 Wojciech Zagórski supergigant 1
95. 2006 Michał Kałwa supergigant 2
96. 2006 Michał Kałwa slalom 1
97. 2006 Michał Kałwa slalom gigant 1
98. 2006 Justyna Kowalczyk sprint 1
99. 2006 Sylwia Jaśkowiec sprint 2
100. 2006 Kornelia Marek sprint 3
101. 2006 Janusz Krężelok sprint 1
102. 2006 Maciej Kreczmer sprint 2
103. 2006 Andrzej Michalak sprint 3
104. 2006 Sylwia Jaśkowiec bieg na 5 km 1
105. 2006 Kornelia Marek bieg na 5 km 2
106. 2006 Janusz Krężelok bieg na 10 km techniką dowolną 1
107. 2006 Maciej Kreczmer bieg na 10 km techniką dowolną 2
108. 2006 Weronika Przyczynek, Kornelia Marek, Małgorzata Kleszczyńska, Sylwia Jaśkowiec sztafeta 4 x 5 km 1
109. 2006 Mariusz Hluchnik, Piotr Śliwka, Dawid Waluś, Janusz Krężelok sztafeta 4 x 10 km 1
110. 2006 Sylwia Jaśkowiec bieg na 15 km 1
111. 2006 Kornelia Marek bieg na 15 km 2
112. 2006 Maciej Kreczmer bieg na 30 km 1
113. 2006 Piotr Śliwka bieg na 30 km 3
114. 2006 Piotr Śliwka bieg na 50 km 1
115. 2006 Kornelia Marek bieg na 50 km 2
116. 2006 Krzysztof Styrczula, Tomisław Tajner, Marcin Bachleda, Tomasz Pochwała skoki drużynowo 3
117. 2007 Justyna Kowalczyk sprint 1
118. 2007 Justyna Kowalczyk bieg na 5 km 1
119. 2007 Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Kornelia Marek, Aleksandra Rekurant sztafeta 4 x 5 km 1
120. 2007 Sylwia Jaśkowiec sprint 2
121. 2007 Sylwia Jaśkowiec bieg na 5 km 2
122. 2007 Sylwia Jaśkowiec bieg na 15 km 1
123. 2007 Kornelia Marek sprint 3
124. 2007 Kornelia Marek bieg na 5 km 3
125. 2007 Janusz Krężelok sprint 1
126. 2007 Janusz Krężelok bieg na 10 km 1
127. 2007 Maciej Kreczmer sprint 2
128. 2007 Maciej Kreczmer bieg na 10 km 2
129. 2007 Mateusz Michałek bieg na 30 km 1
130. 2007 Krzysztof Styrczula, Tomisław Tajner, Marcin Bachleda, Mateusz Wantulok skoki drużynowo 3
131. 2007 Agnieszka Szymańczak bieg na 30 km 1
132. 2007 Dorota Dziadkowiec-Michoń bieg na 30 km 2
133. 2007 Weronika Przyczynek bieg na 30 km 3
134. 2007 Piotr Kocoń bieg na 42 km 1
135. 2007 Marcin Kreczmar bieg na 42 km 2
136. 2007 Janusz Krężelok sztafeta 4 x 10 km 2
137. 2007   sztafeta 4 x 10 km 1
138. 2007 Andrzej Michałek bieg na 10 km 3
139. 2008 Sylwia Jaśkowiec sprint 1
140. 2008 Kornelia Marek sprint 3
141. 2008 Janusz Krężelok sprint 1
142. 2008 Justyna Kowalczyk bieg na 15 km technika dowolną 1
143. 2008 Sylwia Jaśkowiec bieg na 15 km technika dowolną 2
144. 2008 Kornelia Marek bieg na 15 km technika dowolną 3
145. 2008 Mariusz Michałek bieg na 30 km technika dowolną 1
146. 2008 Janusz Krężelok bieg na 30 km technika dowolną 2
147. 2008 Kornelia Marek, Agnieszka Szymańczak, Kinga Bieszczad, Justyna Kowalczyk sztafeta 4 x5 km 1
148. 2008 Aleksandra Prekurat, Monika Napora, Weronika Kocoń, Sylwia Jaśkowiec sztafeta 4 x 5 km 2
149. 2008 Piotr Kocoń, Piotr Śliwka, Mariusz Michałek, Janusz Krężelok sztafeta 4 x 10 km 2
150. 2009 Janusz Krężelok bieg na 10 km techniką dowolną 2
151. 2009 Justyna Kowalczyk bieg na 15 km techniką klasyczną 1
152. 2009 Adam Cieślar kombinacja norweska – sprint 3
153. 2009 Adam Cieślar kombinacja norweska 2
154. 2009 Adam Broda Kombinacja norweska 3
155. 2009 Justyna Kowalczyk, Agnieszka Szymańczyk, Aleksandra Prekurat, Kornelia Marek sztafeta 4 x 5 km 1
156. 2009 Sylwia Jaśkowiec, Agata Marek, Kinga Bieszczad, Beata Szymańczak sztafeta 4 x 5 km 2
157. 2009 Sylwia Jaśkowiec bieg na 15 km techniką klasyczną 2
158. 2009 Janusz Krężelok bieg na 30 km techniką klasyczną 2
159. 2009 Mariusz Michałek bieg na 30 km techniką klasyczną 3
160. 2009 Justyna Kowalczyk 30 km techniką dowolną 1
161. 2009 Sylwia Jaśkowiec 30 km techniką dowolną 2
162. 2009 Kornelia Marek bieg na 30 km techniką dowolną 3
163. 2009 Justyna Kowalczyk sprint na 1,2 km techniką klasyczną 1
164. 2009 Sylwia Jaśkowiec sprint na 1,2 km techniką klasyczną 2
165. 2009 Janusz Krężelok sprint na 1,2 km techniką klasyczną 1
166. 2009 Justyna Kowalczyk bieg na 5 km techniką dowolną 1
167. 2009 Sylwia Jaśkowiec bieg na 5 km techniką dowolną 2
168. 2009 Kornelia Marek bieg na 5 km techniką dowolną 3
169. 2010 Sylwia Jaśkowiec sprint 1
170. 2010 Janusz Krężelok sprint 2
171. 2010 Sylwia Jaśkowiec kobiety - 5 km techniką klasyczną 2
172. 2010 Mariusz Michałek 10 km technika dowolna 3
173. 2011 Mariusz Michałek bieg na 10 km 2
174. 2011 Mariusz Michałek bieg na 30 km 2
175. 2011 Krzysztof Stec, Marcin Rzeszótko, Andrzej Nędza-Kubiniec, Marian Michałek sztafeta 4 x 10 km 1
176. 2011 Agnieszka Szymańczak sprint 2
177. 2011 Justyna Kowalczyk bieg na 5 km techniką dowolną 1
178. 2011 Justyna Kowalczyk bieg na 15 km technika dowolną 1
179. 2011 Justyna Kowalczyk, Natalia Grzybiarz, Agnieszka Szymańczak, Justyna Modarska sztafeta 4 x 2,5 km 1
180. 2012 Michał Kałwa superkombinacja 1
181. 2012 Michał Kałwa slalom 3
182. 2012 Aleksandra Kluś-Zamiedzowy slalom gigant 1
183. 2012 Aleksandra Kluś-Zamiedzowy slalom specjalny 2
184. 2012 Aleksandra Kluś-Zamiedzowy supergigant 1
185. 2012 Aleksandra Kluś-Zamiedzowy superkombinacja 1
186. 2012 Jakub Ilewicz supergigant 1
187. 2012 Wojciech Szczepanik supergigant 3
188. 2013 Agnieszka Szymańczak sprint 1
189. 2013 Justyna Mordarska sprint 3
190. 2013 Agnieszka Szymańczak bieg na 5 km 1
191. 2013 Beata Szymańczak, Agnieszka Szymańczak sprint drużynowy 2
192. 2015 Zuzanna Witych free-ski sloop style 1
193. 2015 Szczepan Karpiel free-ski sloop style 2
194. 2015 Kornelia Kubińska sprint 3
195. 2015 Kornelia Kubińska bieg na 5 km 3
196. 2015 Kornelia Kubińska, Justyna Mordarska sprint drużynowy 1
197. 2016 Justyna Kowalczyk bieg na 5 km 1
198. 2016 Adam Chrapek slalom gigant 1
199. 2016 Adam Chrapek slalom specjalny 1
200. 2017 Kornelia Kubińska sprint 3
201. 2017 Kornelia Kubińska bieg na 5 km 1
202. 2017 Jan Antolec, Kacper Antolec sprint drużynowy 2
203. 2017 Kornelia Kubińska bieg na 15 km 1
204. 2017 Jan Antolec bieg na 10 km 2
205. 2017 Kornelia Kubińska, Magdalena Galewicz sprint drużynowy 1
206. 2017 Kacper Antolec, Jan Antolec sprint drużynowy 2
207. 2017 Kornelia Kubińska bieg na 15 km 1
208. 2017 Martyna Galewicz bieg na 15 km 2
209. 2017 Jan Antolec bieg na 30 km 1
210. 2017 Kornelia Kubińska, Jan Antolec sprint-mixt drużynowy
211. 2017 Katarzyna Stokfisz, Kornelia Kubińska, Magdalena Czusz, Martyna Galewicz sztafeta 4 x 5 km 1
212. 2017 Dawid Bril, Jan Antolec, Marcin Piasecki, Kacper Antolec sztafeta 4 x 10 km 1
213. 2017 Maciej Bydliński slalom gigant 2
214. 2017 Maciej Bydliński slalom specjalny 1
215. 2017 Dominik Białobrzycki slalom specjalny 2
216. 2018 Justyna Kowalczyk bieg na 15 km 1
217. 2018 Magdalena Czusz, Justyna Kowalczyk, Katarzyna Stokfisz, Martyna Galewicz sztafeta kobiet 1
218. 2018 Maciej Bydliński supergigant 1
219. 2018 Maciej Bydliński slalom gigant 1
220. 2018 Jan Antolec bieg na 15 km 2
221. 2018 Jan Antolec, Martyna Galewicz sprint drużynowy – mikst 2
222. 2018 Justyna Kowalczyk, Katarzyna Stokfisz sprint drużynowy 2
223. 2018 Dawid Bril, Jan Antolec, Wojciech Pelczar, Kacper Antolec sztafeta mężczyzn 2
224. 2018 Adam Chrapek slalom 2
225. 2018 Jan Antolec sprint 3
226. 2018 Martyna Galewicz bieg na 10 km 3
227. 2018 Jan Antolec, Kacper Antolec sprint drużynowy 3
228. 2018 Maciej Bydliński slalom 3
229. 2019 Justyna Kowalczyk bieg na 15 km 1
230. 2019 Jan Antolec bieg na 30 km 3
231. 2019 Jan Antolec, Dawid Bril, Wojciech Pelczar, Kacper Antolec sztafeta 4 x 10 km 3
232. 2019 Adam Chrapek slalom gigant 3
233. 2019 Dominik Białobrzycki slalom 3
234. 2019 Kornelia Kubińska, Jan Antolec sprint drużyn mieszanych 1
235. 2019 Martyna Galewicz, Dawid Bril sprint drużyn mieszanych 2
236. 2019 Katarzyna Stokfisz, Kacper Antolec sprint drużyn mieszanych 3

A. Więcek, współpr. H. Kurzyński [i in.]: Mistrzostwa Polski w narciarstwie klasycznym i alpejskim 1919–2013. Nowy Sącz–Warszawa–Zamość 2014.

 

LEKSYKON STRUKTUR KATOWICKIEGO SPORTU I TURYSTYKI

WSTĘP

Leksykon Struktury katowickiego sportu i turystyki zawiera hasła dotyczące polskich, niemieckich i żydowskich organizacji kultury fizycznej działających w przeszłości i obecnie na terenie miasta Katowice (w jego współczesnych granicach). Hasła, ułożone alfabetycznie, poświęcone są między innymi: reprezentującym polski ruch gimnastyczny gniazdom Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, niemieckim i żydowskim organizacjom turnerskim, organizacjom kultury fizycznej związanym z działalnością socjaldemokracji niemieckiej i polskiej, polskim i niemieckim klubom sportowym, regionalnym bądź ogólnopolskim związkom sportowym, jeżeli miały siedzibę w Katowicach, sekcjom sportowym i turystycznym polskich i niemieckich i organizacji młodzieżowych oraz bractw strzeleckich, a także współcześnie funkcjonującym stowarzyszeniom, zrzeszeniom, organizacjom, sekcjom i klubom, które w swoich założeniach statutowych uwzględniają działalność na rzecz wychowania fizycznego, sportu i turystyki. Wśród haseł leksykonu nie mogło zabraknąć opisu obiektów sportowych, gdzie katowiczanie mogli podziwiać zmagania sportowców bądź uprawiać amatorsko wybrane dyscypliny.

Różnorodność opisywanych struktur organizacji sportowych i turystycznych sprawiła, że niemożliwe stało się ujednolicenie treści poszczególnych haseł. Chcąc jednak zawrzeć jak najwięcej informacji, starano się umieścić w każdym haśle takie informacje, jak: profil działania, data powstania, lata funkcjonowania, adres siedziby, działające sekcje, nazwiska wybitnych i zasłużonych sportowców, trenerów i działaczy, osiągnięcia medalowe (seniorów, juniorów i młodzieży) na najważniejszych imprezach sportowych, dorobek w poszczególnych dyscyplinach sportu.

Przy opracowaniu leksykonu korzystano z archiwaliów Archiwum Państwowego w Katowicach i jego oddziałów w Pszczynie i Gliwicach, Archiwum Miejskiego w Katowicach, Archiwum Kurii Archidiecezjalnej w Katowicach oraz zgromadzonych w Muzeum Historii Katowic, a także informacji zamieszczanych w prasie historycznej i współczesnej, okolicznościowych wydawnictwach jubileuszowych oraz literaturze naukowej i popularnonaukowej.

Antoni Steuer

autor koncepcji opracowania i treści haseł