Lp.RokImię i nazwiskoDyscyplinaKonkurencjaMiejsce
1. 1953 Michał Nahorski wyścigi klasa sportowa do 1600 cm3 1
2. 1953 Jan Sanecznik wyścigi klasa sportowa do 1600 cm3 1
3. 1953 Stanisław Jabłoński wyścigi klasa turystyczna 1
4. 1954 Antoni Weiner wyścigi klasa S do 750 cm3 1
5. 1954 Antoni Weiner wyścigi klasa S do 1300 cm3 1
6. 1954 Antoni Weiner wyścigi klasa S do 750 cm3 1
7. 1954 Michał Nahorski wyścigi klasa S ponad 1600 cm3 1
8. 1954 Stanisław Jabłoński wyścigi klasa S do 750 cm3 2
9. 1954 Stanisław Jabłoński wyścigi klasa S do 1300 cm3 2
10. 1954 Stanisław Jabłoński wyścigi klasa S do 750 cm3 2
11. 1956 Stanisław Kołecki wyścigi klasa S do 750 cm3 1
12. 1956 Antoni Weiner wyścigi klasa S do 750 cm3 2
13. 1957 Antoni Weiner rajdy kat. I kl. VII 1
14. 1957 Michał Nahorski rajdy kat. II kl. VII 2
15. 1957 Konstanty Krajewski rajdy kat. I kl. IX 2
16. 1957 Maria Szmechta rajdy kat. I kl. VI 2
17. 1957 Jerzy Opiela rajdy kat. I kl. III 2
18. 1957 Kazimierz Maziarski rajdy kat. I kl. IV 3
19. 1957 Renata Jąderko rajdy kat. I kl. III 3
20. 1958 Konstanty Krajewski wyścigi klasa 1600 cm3 1
21. 1958 Antoni Weiner rajdy klasa V 2
22. 1958 Władysław Szulczewski wyścigi klasa 1600 cm3 2
23. 1958 Konstanty Krajewski wyścigi klasa 1300 cm3 3
24. 1958 Antoni Weiner wyścigi klasa 750 cm3 3
25. 1959 Antoni Weiner rajdy klasa IV 1
26. 1959 Rudolf Wrocławski wyścigi formuła wolna 1
27. 1960 Antoni Weiner wyścigi klasyfikacja generalna 1
28. 1961 Antoni Weiner wyścigi klasyfikacja generalna 1
29. 1961 Rudolf Pieczka karting indywidualnie 2
30. 1962 Jerzy Kuczera rajdy klasa 8 1
31. 1963 Ryszard Grychtoł rajdy I kl. do 1000 cm3 1
32. 1963 Augustyn Tic wyścigi formuła wolna 1
33. 1963 Zygmunt Manowski wyścigi formuła wolna 2
34. 1963 Kuczera Jerzy, E. Misiek rajdy II kl. pow. 850 cm3 3
35. 1963 Jerzy Kuczera, C Misiek rajdy I kl. do 1300 cm3 3
36. 1964 Antoni Weiner rajdy kat. 2 kl. 1 1
37. 1964 Stanisław Kołecki wyścigi formuła wolna 1
38. 1964 Otto Bartkowiak wyścigi formuła wolna 2
39. 1965 Stanisław Kołecki wyścigi formuła wolna 1
40. 1965 Otto Bartkowiak wyścigi formuła wolna 2
41. 1966 Antoni Weiner wyścigi formuła wolna 2
42. 1967 Otto Bartkowiak wyścigi formuła wolna 2
43. 1967 Antoni Weiner wyścigi formuła wolna 3
44. 1968 Mandera Henryk rajdy klasa 3 1
45. 1968 Antoni Weiner, Jan Karel rajdy klasa 5 2
46. 1970 Rutkowski Konrad, Masłowiec Adam rajdy klasa 2 1
47. 1971 Adam Masłowiec, Konrad Rutkowski rajdy klasa 5-6 1
48. 1971 Henryk Mandera rajdy klasa 5-6 1
49. 1971 Ryszard Grychtoł, Wojciech Ondraczek rajdy klasa 7 3
50. 1972   karting wyścigowa –drużynowa 1
51. 1972 Henryk Mandera rajdy grupa II kl. 5-6 1
52. 1973 Adam Masłowiec rajdy grupa II kl. 3-4 1
53. 1974 Henryk Mandera rajdy grupa II kl. 5-6 1
54. 1974 Adam Masłowiec, Krzysztof Piotrowski rajdy grupa I-II kl. 3-4 1
55. 1974 Zbigniew Baranowski, Bogumił Baranowski rajdy grupa I kl. 1-2 1
56. 1974 Stefan Znamirowski rajdy grupa II kl. 7 2
57. 1974 Ryszard Grychtoł, Wojciech Ondraczek rajdy grupa I kl. 7 2
58. 1974 Adam Masłowiec, Andrzej Białowąs rajdy grupa I kl. 5 2
59. 1974 Zbigniew Baranowski, Bogumił Baranowski rajdy grupa I kl. 1 2
60. 1974 Wiesław Cygan, Tomasz Jordan rajdy grupa II kl. 1-2 3
61. 1974 Andrzej Świder, Stanisław Krystkiewicz rajdy grupa I kl. 5 3
62. 1974 Mieczysław Kleczek, Tadeusz Wąsik rajdy grupa I kl. 1 3
63. 1975 Ryszard Grychtoł wyścigi klasa 1-2 1
64. 1975 Otto Bartkowiak wyścigi klasa C-9 3
65. 1976 Wiesław Cygan, Jacek Jurzak rajdy klasa markowa Polski Fiat 126 1
66. 1976 Ryszard Grychtoł wyścigi klasa 1 1
67. 1976 Ryszard Grychtoł wyścigi wszechklasy 2
68. 1976 Adam Masłowiec, Andrzej Białowąs rajdy grupa I kl. 8 3
69. 1976 Wiesław Cygan wyścigi wszechklasy 3
70. 1977 Otto Bartkowiak wyścigi klasa 8 1
71. 1977 Zdzisław Szafrański, Henryk Pineles rajdy grupa II kl. 8 2
72. 1977 Andrzej Grzegorzek, Jerzy Baran rajdy grupa II kl. 1-2 2
73. 1977 Aleksander Oczkowski wyścigi klasa 8 2
74. 1977 Zdzisław Szafrański wyścigi klasa 5 3
75. 1980 Otto Bartkowiak wyścigi klasa 8 1
76. 1980 Andrzej Białowąs rajdy grupa II kl. 9-15 2
77. 1980 Aleksander Oczkowski wyścigi klasa 8 2
78. 1982 Adam Mazurek rajdy grupa I klasa Polski Fiat 126p 650 1
79. 1983 Andrzej Białowąs, Wojciech Ondraczek rajdy grupa A klasa FSO 1
80. 1983 Robert Kępka, Jacek Biasion rajdy grupa I klasa FSM 1
81. 1983 Henryk Mandera wyścigi klasa 4 2
82. 1983 Edward Kinderman wyścigi klasa 5 2
83. 1983 Robert Gryczyński rajdy grupa I klasa FSM 3
84. 1983 Sławomir Zagórski wyścigi klasa 1 3
85. 1983 Andrzej Wojciechowski wyścigi klasa 7 3
86. 1983 Jacek Jurzak wyścigi klasa 8 3
87. 1985 Mariusz Kostrzak – Marek Smolec rajdy klasa B-21 1
88. 1985 Robert Kępka, Jacek Biasion rajdy klasa A-11 1
89. 1985 Mariusz Kostrzak rajdy klasyfikacja generalna 2
90. 1986 Mariusz Kostrzak rajdy klasyfikacja generalna 1
91. 1986 Robert Kępka, Adam Mazurek rajdy klasa A 1
92. 1986 Edward Kinderman wyścigi klasa 5 1
93. 1986 Waldemar Doskocz rajdy klasa A-12 2
94. 1986 Mariusz Kostrzak rajdy klasa B-31 2
95. 1986 Robert Herba, Jacek Jędrasik rajdy klasa A 2
96. 1986 Edward Kinderman wyścigi klasa 5 2
97. 1986 Piotr Górecki wyścigi klasa 6 2
98. 1986 Henryk Mandera wyścigi klasa 4 3
99. 1986 Dariusz Kinderman wyścigi   3
100. 1986 Andrzej Wojciechowski wyścigi klasa 6 3
101. 1986   wyścigi zespołowa 3
102. 1987 Robert Kępka – Adam Mazurek rajdy klasa A-11 1
103. 1987 Piotr Świeboda – Wojciech Nosalik rajdy   2
104. 1987 Antoni Skudło wyścigi klasa 2 2
105. 1987 Robert Gryczyński – Wojciech Kruzel rajdy klasa A-14 3
106. 1987 Waldemar Doskocz – Piotr Prokulewicz rajdy klasa A-12 3
107. 1987 Robert Herba rajdy klasa A-11 3
108. 1987 Andrzej Wojciechowski wyścigi klasa 6 3
109. 1987 Edward Kinderman wyścigi klasa 5 3
110. 1988 Antoni Skudło wyścigi górskie klasa A 126p 1
111. 1988 Marian Czapka wyścigi górskie klasyfikacja generalna 2
112. 1988 Adam Oczkowski wyścigi górskie klasa N-700 2
113. 1988 Marian Czapka wyścigi górskie klasa E 2
114. 1988 Dariusz Kinderman wyścigi górskie klasa C-2500 2
115. 1988 Marek Oczkowski wyścigi klasa 1 2
116. 1988     klasyfikacja zespołowa 3
117. 1988 Wojciech Urbański wyścigi klasa 3 3
118. 1988   wyścigi klasyfikacja zespołowa 3
119. 1989 Andrzej Wojciechowski wyścigi klasa E-6 1
120. 1989 Antoni Skudło wyścigi klasa A-1 3
121. 1989 Dariusz Kinderman wyścigi klasa CJ-4 3
122. 1990 Antoni Skudło wyścigi górskie klasa A-1 1
123. 1990 Edward Kindermann wyścigi górskie klasa N-3 2
124. 1991 Antoni Skudło wyścigi górskie klasa A-1 1
125. 1991 Edward Kinderman wyścigi górskie klasa A-3 2
126. 1991 Marek Kusiak wyścigi górskie klasa E-1 3
127. 1991 Antoni Skudło wyścigi klasa A-1 3
128. 1995 Antoni Skudło rallycross klasa 1-2 1
129. 1995 Marcin Keller rallycross klasa 5 2
130. 1996 Antoni Skudło rallycross klasa 1-2 1
131. 1996 Antoni Skudło rallycross wyścigi handicapowe 2
132. 1997 Antoni Skudło rallycross klasa 2 1
133. 1997 Antoni Skudło rallycross wyścigi handicapowe 1
134. 1998 Antoni Skudło rallycross klasa 2 1
135. 1999 Antoni Skudło rallycross klasa 2 2
136. 2000 Antoni Skudło rallycross klasa 2 1
137. 2000 Tomasz Kuchar –Maciej Szczepaniak rajdy 2000 1
138. 2002 Adam Szyma wyścigi górskie klasa A-2000 2
139. 2002 Edward Kinderman wyścigi górskie klasa HS -75 2
140. 2002 Edward Kinderman wyścigi górskie klasa HR +1500 2
141. 2004 Tomasz Cecot wyścigi górskie klasa HS -2000 3
142. 2004 Piotr Gadomski – Rafał Ciepły rajdy klasa 02 3
143. 2004 Piotr Gadomski – Rafał Ciepły rajdy klasyfikacja generalna 3
144. 2005 Kazimierz Twarkowski – Wojciech Wusko rajdy samochody terenowe kl 01 1
145. 2006 Patryk Olejniczak wyścigi górskie klasa H – 1150 2
146. 2006 Kazimierz Twarkowski – Wojciech Wusko rajdy samochody terenowe kl. 01 3
147. 2007 Kazimierz Twarkowski – Kazimierz Rabiega rajdy samochody terenowe kl. 02 1
148. 2008 Kazimierz Twarkowski – Kazimierz Rabiega rajdy samochody terenowe kl. 02 1
149. 2013 Rafał Szeniec rajdy HS/Z 2
150. 2013 Dariusz Poloński (z Grzegorzem Doboszem z Akademickiego Klubu Motorowego Gliwice) rajdy EDGE Trophy 3
151. 2013 Dariusz Poloński (z Grzegorzem Doboszem z Akademickiego Klubu Motorowego Gliwice) rajdy grupa Lotos 1
152. 2019 Marcin Gaciarz (z reprezentującym Cieszyn Marcinem Kowalikiem) rajdy HR 3 3
153. 2019 Jerzy Smagała (z Maciejem Miklaszewskim z Krakowa) rajdy HR 4 3
154. 2019 Marcin Gaziarz (z Arkadiuszem Skorupą) rajdy HR 2 3

http://www.scr.civ.pl/wmp1963.html

 

LEKSYKON STRUKTUR KATOWICKIEGO SPORTU I TURYSTYKI

WSTĘP

Leksykon Struktury katowickiego sportu i turystyki zawiera hasła dotyczące polskich, niemieckich i żydowskich organizacji kultury fizycznej działających w przeszłości i obecnie na terenie miasta Katowice (w jego współczesnych granicach). Hasła, ułożone alfabetycznie, poświęcone są między innymi: reprezentującym polski ruch gimnastyczny gniazdom Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, niemieckim i żydowskim organizacjom turnerskim, organizacjom kultury fizycznej związanym z działalnością socjaldemokracji niemieckiej i polskiej, polskim i niemieckim klubom sportowym, regionalnym bądź ogólnopolskim związkom sportowym, jeżeli miały siedzibę w Katowicach, sekcjom sportowym i turystycznym polskich i niemieckich i organizacji młodzieżowych oraz bractw strzeleckich, a także współcześnie funkcjonującym stowarzyszeniom, zrzeszeniom, organizacjom, sekcjom i klubom, które w swoich założeniach statutowych uwzględniają działalność na rzecz wychowania fizycznego, sportu i turystyki. Wśród haseł leksykonu nie mogło zabraknąć opisu obiektów sportowych, gdzie katowiczanie mogli podziwiać zmagania sportowców bądź uprawiać amatorsko wybrane dyscypliny.

Różnorodność opisywanych struktur organizacji sportowych i turystycznych sprawiła, że niemożliwe stało się ujednolicenie treści poszczególnych haseł. Chcąc jednak zawrzeć jak najwięcej informacji, starano się umieścić w każdym haśle takie informacje, jak: profil działania, data powstania, lata funkcjonowania, adres siedziby, działające sekcje, nazwiska wybitnych i zasłużonych sportowców, trenerów i działaczy, osiągnięcia medalowe (seniorów, juniorów i młodzieży) na najważniejszych imprezach sportowych, dorobek w poszczególnych dyscyplinach sportu.

Przy opracowaniu leksykonu korzystano z archiwaliów Archiwum Państwowego w Katowicach i jego oddziałów w Pszczynie i Gliwicach, Archiwum Miejskiego w Katowicach, Archiwum Kurii Archidiecezjalnej w Katowicach oraz zgromadzonych w Muzeum Historii Katowic, a także informacji zamieszczanych w prasie historycznej i współczesnej, okolicznościowych wydawnictwach jubileuszowych oraz literaturze naukowej i popularnonaukowej.

Antoni Steuer

autor koncepcji opracowania i treści haseł