Dział Sztuki posiada niezwykłą kolekcję obrazów Stanisława Ignacego Witkiewicza, którą tworzy 26 portretów „Asymetrycznej Damy” – pastelowych podobizn jednej modelki, Eugenii Wyszomirskiej-Kuźnickiej. Ponadto zbiór wzbogacają m.in.: studium portretowe głowy mężczyzny, Okrzyk indiański, Wojciech Korfanty, portret mężczyzny z papierosem.
Do najważniejszych należy największy i jedyny zbiór porcelany śląskiej z okresu międzywojennego – firmy „Czuday” z Szopienic, przekształconej w „Giesche” z Katowic Bogucic i „Huty Franciszka” z Bykowiny (dziś dzielnica Rudy Śląskiej) oraz powojennej firmy Steatyt (funkcjonującej w Katowicach Zawodziu, a następnie w Katowicach Ochojcu).
W zbiorach znajduje się malarstwo dwudziestolecia międzywojennego oraz współczesne, a także plakaty katowickiego środowiska plastycznego.
Liczny zasób muzealny stanowią obiekty związane z kulturą mieszczańską II połowy XIX i I połowy XX wieku kolekcja ubioru, a zwłaszcza jego akcesoriów, sztuka użytkowa (rzemiosło, tkaniny, meble), obrazy, sprzęt gospodarstwa domowego, a także kolekcja związana z dzieckiem i jego rozwojem (tj. wychowaniem, nauką).