
ŚCIGAŁA Franciszek Xawery (1 XII 1882, Woźniki – 2 IX 1940, Gusen), proboszcz, działacz narodowo-społeczny, absolwent Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Związany z polskim ruchem intelektualnym, był członkiem Kółka Polskiego, słuchaczem wykładów prof. Władysława Nehringa. Po święceniach kapłańskich w 1910 służył jako wikary w Bogucicach. L. 1914–1917 spędził w służbie sanitarnej wojsk niemieckich w Goczałkowicach. Był duszpasterzem w Siemianowicach. Uczestniczył akcji plebiscytowej. Od 1923 był proboszczem ►kościoła p.w. św. Szczepana i Doroty w Bogucicach. Współzałożyciel i członek zarządu ►Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Katowicach; działacz chadecki; patronował Narodowemu Związkowi Powstańców Śląskich i Żołnierzy, ►Stowarzyszeniu Pań Miłosierdzia p.w. św. Wincentego à Paulo. Autor licznych gawęd w „Gościu Niedzielnym”, współzałożyciel gwarectwa węglowego Abendstern w Małej Dąbrówce. Od 1937 sprawował funkcję wicedziekana Dekanatu Katowickiego. W 1940 aresztowany przez gestapo, osadzony w obozach koncentracyjnych Dachau, następnie w Gusen, gdzie zginął.
O duszą polską. Wystawa historyczna o działalności duchowieństwa śląskiego w XIX i XX w. Katowice 1991; Patronowie katowickich ulic i placów. Red. U. Rzewiczok. Katowice 2013.
ŚCIGAŁY FRANCISZKA OSIEDLE, wybudowane w 1976. Tworzy je 18 budynków, w których zamieszkuje 2,1 tys. osób w 777 mieszkaniach. Rada Osiedla wydaje gazetę „Wspólne Sprawy”. Osiedle posiada 11 lokali użytkowych, 8 kiosków wolno stojących, tereny zielone zajmują 3,2 ha. Od wielu lat tutejsi mieszkańcy własnym sumptem ozdabiają i balkony i tereny przylegające do budynków. W 2001 w miejskim konkursie na „Najpiękniejszy ogród Katowic” osiedle zajęło III miejsce w ogólnomiejskiej rywalizacji.
http://www.ksm.katowice.pl/index.
ŚMIŁOWSKA Maria zob. ►Bańczyk Maria
ŚWIĘTO GMINNE w BOGUCICACH (poprzedzone tzw. dniem poślubionym powstrzymaniem od prac polowych), ustanowione ok. 1860, związane z przeniesieniem odpustu parafialnego z niedzieli po 2 VII na niedzielę po 15 VII, urządzane na pamiątkę po dacie pierwotnego odpustu. Najważniejszymi uroczystościami były: msza św. zwana odprawą za wszystkie gminy wchodzące w obręb parafii, procesja teoforyczna, uczestnictwo w sakramentach świętych.
J. Górecki: Sanktuarium bogucickie w tradycji pielgrzymkowej Górnego Śląska. W: Parafia bogucicka. Tradycja i współczesność. Katowice 2000.
ŚWIĘTOJANKA (JOHANKA), kolonia pracowników kolejowych na ►Alpach Wełnowieckich, wybudowana w 1. 50. XIX w. w północnej części Bogucice; teren należał do ►parafii św. Szczepana w Bogucicach. W 1930 liczyła 50 mieszkańców.
P. Piwowarczyk: Historia parafii i kościoła p.w. św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach. Katowice 2014.
ŚWITOŃ Kazimierz Antoni (4 VIII 1931, Katowice – 4 XII 2014, Katowice), związkowiec, radiotelemechanik, działacz opozycji w okresie PRL, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Górnego Śląska, represjonowany za działalność polityczną, poseł na Sejm I kadencji. Pracował jako elektromonter m.in. w l. 1946–1948 w Hucie ►Ferrum, w l. 1948–1955 w Szpitalu Miejskim w Katowicach, w l. 1955–1960 w Fabryce Superfosfatu (►Montokwas), a w l. 1960–1968 w Zakładach Usług Radiowo-Telewizyjnych w Siemianowicach Śląskich.
prawy.pl/7735-nie-zyje-kazimierz-switon-tw-bolkowi-powiedzial-ze-jest-agentem.