AREK/AREK

Dział Etnologii Miasta. Nikiszowiec
15 X 2024 - 2 II 2025

Adres.Godziny otwarcia

 

AREK/AREK. W poszukiwaniu sacrum.
Fotografia Arkadiusza Goli i Arkadiusza Ławrywiańca.

 

Mają tak samo na imię.

Ich fotograficzne drogi wielokrotnie przecinały się. Można nawet powiedzieć, że chodzili po swoich śladach, zatrzymywali się w tych samych miejscach, spotykali z tymi samymi ludźmi. Każdy z nich patrzy na świat przez obiektyw aparatu. Wstrzymuje na ułamek chwili bieg wydarzeń, by pokazać to, co jest ważne, interesujące, niespotykane, dziwne lub po prostu zwyczajne. Albo coś, co jest jeszcze dzisiaj, a za moment, może już jutro, zniknie dosłownie lub zaginie nawet pamięć o tym.

Arkadiusz Gola i Arkadiusz Ławrywianiec, znakomici fotograficy, fotoreporterzy, artyści dają nam od lat przeżycia i emocje uwiecznione na papierze.

Dziś spotykają się na wspólnej wystawie, by pokazać swoją wizję sacrum. Swoje miejsca, gdzie to sacrum można odnaleźć. Ludzi, którzy świadomie lub nieświadomie tworzą wokół siebie aurę świętości.

Dzięki ich fotografiom możemy dostrzec nowy wymiar sacrum, nie tylko tego na ołtarzu, w ciszy kościoła, ale świętość zwyczajnych ludzi w niezwyczajnych przestrzeniach.

Krzyż na placu więzienia.

Figurka Matki Boskiej na parapecie okna.

„Święty obrazek” na stoliku w celi.

Figura św. Anny Samotrzeciej na tle kibicowskich napisów.

Sacrum może być wszędzie. Wystarczy je odszukać.

Spróbujmy dziś posłuchać tego, co mówią nam fotografie Arkadiusza Goli i Arkadiusza Ławrywiańca. Spojrzeć na świat tak, jak Oni spojrzeli.

Bożena Donnerstag

 

Arkadiusz Gola
(ur. 19.09.1972 roku w Rudzie Śląskiej)

Absolwent, aktualnie pedagog Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną, rejestrując przede wszystkim zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skurczył. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku, w tym 24 lata w redakcji „Dziennika Zachodniego” w Katowicach. Był nagrodzony w konkursach, m.in. Polskiej Fotografii Prasowej, BZ WBK Pressfoto, Newsreportaż. Zajął też pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym firmy „Bayer” Ekologia w obiektywie 2003, jest laureatem nagrody w konkursie Śląska Fotografia Prasowa oraz Grand Press Photo. Dziennikarz roku Dziennika Zachodniego 2003. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Zabrza w dziedzinie kultury. Był dwukrotnym stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2017 roku został odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu. Jest członkiem ZPAF-u (Związku Polskich Artystów Fotografików), ambasadorem firmy Fujifilm oraz autorem książki Poziom na dwa łamy. Śląska fotografia prasowa w „Trybunie Robotniczej" i „Dzienniku Zachodnim". 1960–1989 oraz albumów: Ludzie z węgla, Nie muszę wracać…, Stany graniczne, Ogrodowa 1, Nieznany dworzec, Królestwo niebieskie, Drogi. Wystawiał prace w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja). Mieszka w Zabrzu.

 

Arkadiusz Ławrywianiec
(ur. 19.01.1967 roku w Opolu)

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu oraz Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. W latach 1994–2015 pracował w „Dzienniku Zachodnim” jako fotoreporter. Od 2016 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum.). Od 2009 do 2022 roku uczył w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 roku jest członkiem ZPAF, a od 2017 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, a zarazem jest członkiem Zarządu Głównego ZPAF. Autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą (Francja, Czechy, Macedonia, Niemcy). W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, w 2011 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest pomysłodawcą cyklu wystaw międzynarodowych OKO Ostrava – Katowice – Opava oraz cyklu wystaw zbiorowych Okręgu Śląskiego ZPAF Świadomość kadru. Prowadzi cykl spotkań pt. Porozmawiajmy o… w Galerii Katowice ZPAF Okręg Śląski.  Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa organizowanego przez Bibliotekę Śląską, w którym w latach 2006, 2017, 2018 i 2019 był jurorem, a w latach 2020, 2021 i 2022 przewodniczącym kapituły. W latach 2019 i 2020 był jurorem w Polskim Konkursie Fotografii Sportowej. Od 2021 roku jest członkiem międzynarodowego kolektywu fotografów Horizons Collectif. W 2023 roku został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym. Jest autorem albumów fotograficznych: Tajemnice pracowni i Kiduszin Nisuin.