OKNO NA MUZYKĘ. Koncert kwartetu smyczkowego dr Marka Szopy

Kategoria
Koncert
Date
1 grudnia 2022 18:00
Miejsce
Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic, ul. Kopernika 11
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wstęp wolny

Kameralistyka to ta dziedzina muzyki, w której do głosu dochodzą uczucia czyste, wypowiadane głosem ściszonym i dyskretnym, przeznaczone dla salonu i zacisza domowego. Uczucia bardzo ludzkie i osobiste.

Elżbieta Penderecka

Kwartet smyczkowy w składzie:

Kamila Kociołek – skrzypce

Kosma Stanek – skrzypce

Mikołaj Szymański – altówka

Maja Gendek – wiolonczela

Program:

W. A. Mozart kwartet nr. 17 B-dur „Polowanie” KV 458 cz. 1Allegro vivace assai

A. Dvorak kwartet F-dur op. 96 „Amerykański”

Kwartet swoją przygodę z muzyką kameralną rozpoczął od udziału w XVI Ogólnopolskim Forum Instrumentalistów w Rybniku 6 kwietnia 2022 roku, a już 27 kwietnia zdobył III miejsce w III Międzyszkolnych Konfrontacjach Zespołów Kameralnych w Rudzie Śląskiej. W lipcu tego roku brał udział w Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie. Jesienią tego roku kwartet wziął udział w XIV Międzynarodowym Festiwalu MUZYKA NA SZCZYTACH w Zakopanem.

dr Marek Szopa: naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w klasie Haralda Zotschera w PSM I stopnia im. G. Bacewicz w Jaworznie. Kontynuował ją w Państwowym Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie wiolonczeli mgr. Bogdana Janusza. W latach 1983–1989 studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie wiolonczeli prof. Bernarda Poloka. W 1985 roku założył kwartet smyczkowy im. Tadeusza Bairda. Zespół zdobył II nagrodę na Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi oraz nagrodę specjalną za występ na Ogólnopolskim Konkursie im. Karola Szymanowskiego. W latach 1989–1991 Marek Szopa pracował jako wiolonczelista w Polskiej Filharmonii Kameralnej Wojciecha Rajskiego. Od 1991 do 1993 roku był solistą w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej oraz współpracował z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Od 1993 roku był asystentem, a następnie adiunktem w klasie wiolonczeli prof. B. Poloka w Akademii Muzycznej w Katowicach. W roku 1993 rozpoczął pracę w NOSPR w Katowicach. Jest członkiem zespołu ośmiu wiolonczel Cantabile, Silesian Ensemble oraz Kameralistów NOSPR, a wraz z Teresą Mercik-Szopą (skrzypce) i Piotrem Kopińskim (fortepian) tworzy trio fortepianowe im. Grzegorza Fitelberga.

Jesienią 2021 roku rozpoczęliśmy nowy cykl spotkań w Dziale Teatralno-Filmowym. Do Galerii „Pod 11” zapraszamy muzyków – młodych, pełnych energii twórców – prosząc, by zagrali utwory, które najbardziej lubią. Mieliśmy okazję usłyszeć zarówno repertuar klasyczny, ćwiczony w trakcie zajęć szkolnych, jak i ten spoza kanonu: utwory współczesnych kompozytorów w transkrypcji na wibrafon, tanga Astora Piazzoli czy sporą porcję znakomitego jazzu. Młodzi wykonawcy dzielą się ze słuchaczami pasją i miłością do muzyki, a wszystko to odbywa się w swobodniej, przyjaznej atmosferze, której nigdy nie brakowało i, mamy nadzieję, nie zabraknie na Kopernika 11.

 
 

Terminy

  • 1 grudnia 2022 18:00

Wspierane przez iCagenda

Pn Wt Śr Cz Pt So N
3
8
10
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31