Ilustrowany obrazem i dźwiękiem wykład Marka Średniawy pt. WITKACY – WSPÓŁCZESNE INSPIRACJE

Kategoria
Wykład
Termin
17 grudnia 2022 12:00
Miejsce
Muzeum Historii Katowic, ul. Szafranka 9
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy na ilustrowany obrazem i dźwiękiem wykład Marka Średniawy pt. WITKACY – WSPÓŁCZESNE INSPIRACJE, który odbędzie się 17 grudnia 2022 r. o godz. 12.00 w sali im. Witkacego w gmachu głównym MHK.

Bardzo szerokie i zróżnicowane spektrum aktywności twórczej Stanisława Ignacego Witkiewicza stało się źródłem stałej i wszechstronnej inspiracji dla współczesnych artystów – malarzy, fotografów, grafików, filmowców, reżyserów, tancerzy, muzyków, scenografów, performerów, twórców graffiti – pisarzy, poetów, a nawet przedsiębiorców. Wygląda na to, że mimo upływu czasu twórczość Witkacego jest aktualna i broni się dziś sama. Każde kolejne młode pokolenie odkrywa go dla siebie na nowo, znajdując w jego twórczości, filozofii, postawie artystycznej i biografii interesujące wątki i inspiracje. Spotkanie będzie okazją do przeglądu najciekawszych i najbardziej oryginalnych dzieł i pomysłów artystów polskich i zagranicznych, a także zwrócenia uwagi na liczne nieporozumienia.

Dr inż. Marek Średniawa – pracownik Instytutu Telekomunikacji Politechniki Warszawskiej. Oprócz technik informacyjnych i komunikacyjnych zajmuje się sztuką, teatrem, literaturą i nowymi mediami, a w szczególności twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza. Autor publikacji o współczesnych inspiracjach twórczością Witkacego i jego relacjach ze sztuką nowoczesną m.in. z Factory Andy’ego Warhola, Franciszką i Stefanem Themersonami. Jeden z fundatorów i członek zarządu Instytutu Witkacego oraz członek redakcji „Witkacego!”. Często bywa w Zakopanem, gdzie depcze po śladach Witkacego i wyszukuje współczesne inspiracje jego dziełem.

 
 

Terminy

  • 17 grudnia 2022 12:00

Wspierane przez iCagenda

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
3
6
7
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
27
28