*ODWOŁANE* „Salon Sztuk” - Spotkanie z aktorem i animatorem kultury Jerzym Kuczerą. Prowadzenie: Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Kategoria
Spotkanie
Date
26 marca 2020 18:00
Miejsce
Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic, ul. Kopernika 11
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informujemy, że w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zwiedzających, wszystkie wydarzenia w Muzeum Historii Katowic zostają odwołane. Dołożymy wszelkich starań, aby odbyły się w innym terminie. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej.

 

Cykl „Salon sztuk” odbywa się raz w miesiącu, w czwartki o godzinie 18.00 w Oddziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic. W byłym mieszkaniu znakomitych artystów Barbary i Stanisława Ptaków znajduje się prawdziwy salon z eleganckimi meblami i dziełami sztuki. Ta atmosfera sprzyja organizowaniu spotkań artystycznych. Gośćmi „Salonu sztuk” są poeci, aktorzy, reżyserzy, scenografowie, malarze… Serdecznie zapraszamy! Spędźmy wspólnie te czwartkowe wieczory w dobrym towarzystwie, przy filiżance ekskluzywnej herbaty.

Krzysztof Korwin-Piotrowski - dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie,  scenarzysta, reżyser i producent telewizyjny i teatralny, wykładowca na Wydziale  „ Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz, teatrolog, menedżer kultury, kurator wystaw, komentator muzyczny i konferansjer. laureat wielu nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz medalu  ‘Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”

Jerzy Kuczera – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Ukończył studia w 1974 r. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W latach 1974 -1977 występował na deskach Teatru Płockiego. Od 1977 r. jest aktorem Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Na jego dorobek artystyczny składa się kilkadziesiąt ról teatralnych m. in. rola Alfreda w „Mężu i żonie” Aleksandra Fredry w reż. Henryka Rozena (1976), Jaśka w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego  w reż. Michała Pawlickiego (1978), Janusza Kotowicza w „Popiele i diamencie” Jerzego Andrzejewskiego (1982) i Wolfganga Amadeusza Mozarta w „Amadeuszu” Petera Shaffera w reż. Jana Maciejowskiego (1984), Gildensterna w „Hamlecie” Williama Szekspira w reż. Jana Maciejowskiego (1987), doktora w „Dziadach” Adama Mickiewicza w reż. Krzysztofa Babickiego (2011).

Jego kariera obejmuje także spektakle w Teatrze Telewizji, m.in.: „Warszawianka” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Jerzego Golińskiego jako porucznik III (1972), „Młyn” Lopego de Vegi w reż. Haliny Gryglaszewskiej jako Arystyd (1975), „Uczeń diabła” George’a Bernarda Shawa w reż. Marka Tadeusza Nowakowskiego jako Ryszard Dudgeon (1978).

Zagrał również w filmach, m.in.: „Śmierć jak kromka chleba” i „Paciorki jednego różańca” Kazimierza Kutza, „Grzeszny żywot Franciszka Buły” Janusza Kidawy.

Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi (1999, 2002). Laureat nagrody „Aktor-Animator Kultury” przyznawanej przez Towarzystwo Kultury Teatralnej (1994), wyróżnienia na I Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za rolę Janusza w spektaklu „Hałdy” Stanisława Bieniasza w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (1995), nagrody im. Leny Starke za rolę Von Kalba w sztuce „Intryga i miłość” w Teatrze Śląskim w Katowicach (2000), Nagrody Prezydenta Katowic w dziedzinie kultury (2002), Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury (2013).

Wstęp wolny.

 
 

Terminy

  • 26 marca 2020 18:00

Wspierane przez iCagenda