Dirigentis instrumentum

Budynek główny
15 XI 2012 - 27 I 2013

 

W dniu 15.11.2012 r. o godzinie 17.00 odbędzie się w Muzeum Historii Katowic uroczysty wernisaż wystawy Dirigentis instrumentum. Kolekcja batut dyrygenckich Moniki i Tadeusza Strugałów.

Tworząc przez lata swą kolekcję Monika i Tadeusz Strugałowie  zgromadzili pokaźną liczbę przepięknych batut dyrygenckich. Zbiór ten obejmujący zarówno batuty historyczne, jak i współczesne jest unikatowy na skalę europejską. Liczy obecnie 105 egzemplarzy, ukazując rozwój tego niewielkiego, a przecież tak niezwykle ważnego przedmiotu. Widzowie będą mogli zobaczyć na wystawie wykonane ze szlachetnych materiałów batuty „z duszą”, jak również współczesne – lekkie i ergonomiczne pałeczki dyrygenckie. Wszystkie one jednak emanują swoistą harmonią i niejednokrotnie wręcz zachwycają piękną formą.

Wystawie w Muzeum Historii Katowic towarzyszy pieczołowicie wydany katalog całej kolekcji w jej obecnym stanie.

Wybitny dyrygent, profesor Tadeusz Strugała, znalazł się wśród tegorocznych laureatów Nagrody Polskiego Radia Katowice im. Stanisława Ligonia, patrona tej rozgłośni. Nagrody im. Stanisława Ligonia wręczane są przez Radio Katowice osobom zasłużonym dla regionu śląskiego w takich dziedzinach, jak kultura, twórczość radiowa, działalność społeczna i polityczna.

Ekspozycję w Muzeum zorganizowano m.in. dzięki inspiracji Pani Grażyny Szymborskiej – Dyrektor Naczelnej Filharmonii Śląskiej.

Wystawa towarzyszy IX Międzynarodowemu Konkursowi Dyrygentów

im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.

Michał Musioł

kurator wystawy

Muzeum Historii Katowic serdecznie dziękuje Muzeum Historycznemu m.st. Warszawy za udostępnienie kolekcji batut Państwa Moniki i Tadeusza Strugałów oraz za życzliwość i pomoc przy organizacji wystawy.

Podczas wernisażu zapraszamy na koncert fortepianowy w wykonaniu Katarzyny Makowskiej i Dagmary Niedzieli z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Program koncertu: W. A. Mozart - Uwertura do opery "Wesele Figara", G. Rossini - Uwertura do opery "Cyrulik Sewilski", E. Grieg - Sarabanda i Gawot z "Suity z czasów Holbega", C. Debussy - "En bateau" z cyklu "Petite Suite". M. Ravel - "Jardin feerique" z cyklu "Ma mere l'oye"