Miejsca. Twarze. Wydarzenia. Fotografie Kazimierza Seko

Budynek główny
18 IV 2012 - 10 VI 2012

 

MIEJSCA TWARZE WYDARZENIA
FOTOGRAFIE KAZIMIERZA SEKO

Zapraszamy Państwa na wystawę prezentującą wybór najlepszych spośród 40 tysięcy prac dokumentujących dorobek wybitnego katowickiego fotoreportera – Kazimierza Seko. Spuścizna trafiła do Muzeum Historii Katowic na początku listopada 2009 roku, przekazana nam w darze przez rodzinę pana Kazimierza.

Kazimierz Seko urodził się 21 lutego 1917 roku w Hostowie koło Stanisławowa, zmarł 28 czerwca 2006 roku w Katowicach, gdzie został pochowany na cmentarzu przy ulicy Francuskiej. Studiował we Lwowie na Akademii Handlu Zagranicznego, tam też rozpoczął swą przygodę z fotografią. Po II wojnie światowej znalazł się na Śląsku (w Katowicach mieszkał od 1957 roku). W latach 1948–1952 był pracownikiem cywilnym w Wojskowej Agencji Fotograficznej, następnie w Centralnej Agencji Fotograficznej RSW „Prasa” w Warszawie. Zorganizował CAF w Katowicach, a od 1953 roku do przejścia na emeryturę, w 1982 roku pełnił tam funkcję kierownika.

Ten wspaniały fotoreporter był mistrzem nie tylko śląskiej fotografii prasowej, chociaż los związał go głównie z naszym regionem. Uczestniczył również w niezliczonych wystawach i konkursach krajowych i zagranicznych, stając się laureatem bardzo wielu z nich. W 1973 roku zaproszono go do jury konkursu fotografii prasowej World Press Photo w Amsterdamie. Był członkiem honorowym Okręgu Śląskiego ZPAF, współzałożycielem i wieloletnim przewodniczącym Śląskiego Klubu Fotografii Prasowej SDP w Katowicach.

Różnorodność tematyczna zdjęć, ich maestria mówią o Kazimierzu Seko – wielkim fotografie. O jego patriotyzmie świadczy przynależność do Armii Krajowej Obszaru Lwowa i działalność w ZHP.

Uradowała nas, choć nie zdziwiła tych, którzy wspominają jego życzliwość i serdeczność, wiadomość z ostatniej chwili – uhonorowanie przez Instytut Yad Vashem medalem i dyplomem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Jacek Mastalerz