Fotografie Arkadiusza Goli - rzeczy symboliczne

Dział Etnologii Miasta. Nikiszowiec
8 IV do 4 IX 2011

 

Mieszkanie to prywatna, rodzinna, wręcz intymna przestrzeń życia, ale też miejsce kontaktów sąsiedzkich. Pięknie ukazują to zdjęcia Arkadiusza Goli – znakomitego fotografa, laureata prestiżowych nagród, uczestnika wielu wystaw w kraju i za granicą. Na wystawie prezentujemy również przedmioty: pamiątki i bibeloty w owych domostwach obecne, a więc swoiste „rzeczy symboliczne”. Tak więc pokazujemy zarówno świat „zatrzymany w kadrze”, jak i przedmioty użytkowane przez człowieka. Wszystko to odzwierciedla śląską kulturę, jej trwałość i zmianę. Przed naszymi oczyma pojawia się świat współczesny, który jednak zawiera w sobie wyraźne znaki przeszłości. Wszak mieszkania wyposażone są i w sposób tradycyjny, i sposób typowy dla teraźniejszości. Stare meble oraz sprzęty znajdują się obok nowych. W efekcie widz styka się z interesującą dokumentacją mieszkań, dokumentacją skłaniającą do refleksji o lokalnej kulturze.

Arkadiusz Gola
Urodził się w 1972 r. w Rudzie Śląskiej. Związany z „Dziennikiem Zachodnim”, w którym pracuje od 1996 r. W latach 1991-2001 fotoreporter „Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej”.
Absolwent ITF (Instytut Tvurci Fotografie) - Opawa, Republika Czeska. Zdobywca nagród w konkursach Polskiej fotografii prasowej w latach 1998 i 2003, BZ WBK Pressfoto w latach 2005, 2006 i 2009, Newsreportaż 2003. Zdobywca nagrody głównej firmy Bayer w konkursie fotograficznym „Ekologia w obiektywie 2003”, nagrody w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej w latach 2004, 2005, 2006, 2009, Grand Press Photo 2010.Dziennikarz roku „Dziennika Zachodniego” 2003. W 2010 r. zdobył Nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury.
Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Prezentował swoje prace na licznych wystawach w kraju i za granicą.
Członek ZPAF. W fotografii interesuje go przede wszystkim człowiek, jego praca, otoczenie.