Czas u-płynął

Budynek główny
2 XII 2014 - 3 III 2015

 

„Czas u-płynął” Anna Chojnacka. Fotografia

Wystawa została zorganizowana w 100. rocznicę urodzin Anny Chojnackiej – znanej, parającej się fotografią artystki związanej z Katowicami i śląskim środowiskiem artystycznym.

Chojnacka urodziła się w Sosnowcu 2 grudnia 1914 roku. Lata młodzieńcze spędziła w Warszawie, w czasie okupacji przyjechała do Katowic, gdzie pozostała do końca życia. Zmarła 25 grudnia 2007 roku.

Istotny wpływ na wybór fotografii i takie ukierunkowanie jej artystycznej pasji miało spotkanie z Alfredem Ligockim, historykiem sztuki i krytykiem, na którego wykłady Anna uczęszczała w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. Zachęcona przez niego oraz fotografika Adama Bogusza zaczęła fotografować. Wiele lat nauki, doskonalenie techniki, a następnie szukanie nowych tematów i własnej wypowiedzi artystycznej przyniosło jej ostatecznie zadowolenie. Dorobek Chojnackiej doceniono także na szerokim forum i w roku 1958 przyjęta została do Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Od początku przynależności do ZPAF uczestniczyła w zbiorowych wystawach fotograficznych, wkrótce pojawiły się także propozycje wystaw indywidualnych. Na większości z nich Chojnacka pokazywała przygotowane przez siebie tematy, układane w cykle: Wśród plastyków śląskich; Teofil Ociepka; Nowy wspaniały świat lub Złom; Strachy; Ten bal… ten żal… te fotografie; W poszukiwaniu utraconego czasu. W uznaniu za pracę otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, po tak prestiżowe, jak nadany jej w roku 1976, honorowy tytuł Excellance FIAP.

Obecna, pierwsza po śmierci artystki monograficzna ekspozycja ma przede wszystkim przybliżyć jej różnorodną twórczość szerokiemu gronu odbiorców, a także spełnić oczekiwania środowiska fotografów, znających dotychczas tylko część dorobku Chojnackiej. Możliwość taką daje wgląd w całość jej spuścizny znajdującej się w zbiorach Działu Fotografii Muzeum Historii Katowic. Prace pochodzą z okresu od połowy lat pięćdziesiątych do lat osiemdziesiątych XX w. Spuścizna ta, poza wspomnianymi cyklami zdjęć wystawowych, zdaje się być zdominowana przez dwa tematy: miasto i przemysł. Często pojawia się również człowiek, można nawet zaryzykować stwierdzenie, iż większość jej fotografii jest silnie skupiona na ludzkiej egzystencji.

Prezentowany zbiór to zarówno fotografie tzw. dokumentalne, wiernie oddające rzeczywistość, po prostu realistyczne, jak i prace „odrealnione”, w których chodzi o uchwycenie czegoś więcej niż fragmentu zastanej codzienności. Artystka tworzy tutaj nową jakość estetyczną, wywołując silniejsze emocje i „głębszy” odbiór przez widza. One też w pełni zasługują na miano fotografii artystycznej, często zmierzając w stronę surrealizmu. Docenić trzeba umiejętność budowania przez artystkę swoistego napięcia, dzięki któremu jej fotografie mają dużą siłę wyrazu. Dla osiągnięcia tak pełnej wypowiedzi nie bez znaczenia jest solidny warsztat, jakim Chojnacka dysponuje. Doskonały kadr, przemyślana kompozycja, wynikające niewątpliwie z jej artystycznej intuicji i plastycznego, w zasadzie kreacyjnego widzenia świata.

Ekspozycja, mam nadzieję, pozwoli dostrzec i docenić oryginalność twórczości Anny Chojnackiej oraz istotny jej wkład, w historię polskiej fotografii powojennej. Jednocześnie wpisuje się w cykl wydarzeń poświęconych artystce w roku 2014, organizowanych przez Muzeum wraz ze Śląskim Okręgiem ZPAF.

Kurator wystawy Zofia Szota

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

2 grudnia (wtorek) godz. 17.00

Wernisaż

3 grudnia (środa) godz. 16.30

Wykład prof. Krzysztofa Jureckiego: Problem „śmierci fotografii” w Polsce w XXI wieku

10 grudnia (środa) godz. 17.00

Promocja albumu Anny Chojnackiej: Wśród plastyków śląskich (wydanego przez ZPAF)

Gość specjalny: prof. Tadeusz Grabowski

17 stycznia (sobota) godz. 12.00

Zwiedzanie wystawy z kuratorem

21 stycznia (środa) godz. 17.00

Wykład artysty fotografa Katarzyny Łaty –Wrony: Portret w fotografii

21 lutego (sobota) godz. 12.00

Zwiedzanie wystawy z kuratorem

3 marca (wtorek) godz. 17.00

Promocja książki Zofii Szoty: Anna Chojnacka – Fotografia (wydanej przez MHK)

Koncert Bogdana Mizerskiego: Czas u-płynął

Na wszystkie imprezy towarzyszące wstęp wolny

EDUKACJA DLA SZKÓŁ

5, 12, 19 grudnia (piątek) godz. 11.00

11, 18 grudnia (czwartek) godz. 10.30

Warsztaty dla młodzieży: Odwrócona logika – z negatywem w tle

8 grudnia (poniedziałek) godz. 12.00;   9 grudnia (wtorek) godz. 9.00

Warsztaty dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej: Czarno-białe nie jest smutne

2-6 lutego, 9-13 lutego (poniedziałek-piątek) godz. 10.00; 12.00

Warsztaty dla dzieci: Fotoplastyczne czarno-białe

23 lutego (poniedziałek) godz. 12.00; 24 lutego (wtorek) godz. 9.00

Warsztaty dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej: Czarno-białe nie jest smutne

Udział po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym: 32 209 00 21 wewn. 104

Cena:

  • grupy szkolne – 32 zł/grupa
  • osoby indywidualne – 5 zł/os

Wystawa będzie trwała 2.12.2014 do 3.03.2015

W gmachu głównym Muzeum Historii Katowic ul. ks. J. Szafranka 9

Sponsor wernisażu Partner wystawy
Restauracja Julia ZPAF logo