Podchody i inne gry towarzyskie

Dział Teatralno-Filmowy

 

Bogdan Dziworski
Podchody i inne gry towarzyskie

Wystawa prezentuje 36 czarno-białych fotografii, wykonanych w ciągu trzydziestu lat ‒ obok obrazów bardzo znanych, które wpisały się w historię polskiej fotografii, to premierowy pokaz zdjęć wcześniej niepublikowanych, odkrytych w archiwum artysty.
Tematyka wystawy to relacje damsko-męskie, ich niuanse i subtelności, pierwsze uczucia
i zaloty uchwycone nadzwyczaj czujnym okiem fotografa. Obserwacja prostych zachowań zwykłych ludzi, istota męskości i kobiecości. Świat uczuć, który Bogdan Dziworski odkrywa dla widza jakby na nowo. Emocje, pokazane prostym, zrozumiałym dla każdego językiem. Te kadry to obowiązkowa lekcja fotografii z wybitnym nauczycielem.
Bogdan Dziworski jest artystą, który wydaje się mieć kamerę i aparat fotograficzny „wrośnięty w oko i dłoń”. Jego fotografie zatrzymują ulotne momenty, niewidzialne nawet dla uważnego obserwatora.
O fotografowaniu mówi: Interesujący jest tylko człowiek. Trzeba umieć znaleźć temat uniwersalny. Trzeba umieć zrobić go tak, żeby był dla wszystkich zrozumiały. […] Dobre zdjęcie, to zdjęcie zrobione w dobrym momencie. Dobry moment jest wtedy, kiedy to daje wynik. […] Leica to genialny aparat. Do dziś nią fotografuję. […] Analog wymaga zastanowienia i pracy myślowej. Trzeba korzystać z głowy. To jest przygoda z aparatem
i chcę do tego wrócić.
Wystawa jest efektem współpracy Bogdana Dziworskiego z Warszawską Szkołą Filmową
(w której uczy m.in. fotografii) oraz z polskim przedstawicielem firmy Leica, który objął opieką archiwum fotograficzne artysty. Bogaty dorobek fotograficzny Bogdana Dziworskiego jest archiwizowany i katalogowany, aby te unikalne kadry przetrwały dla przyszłych pokoleń.

Rafał Łochowski