Portrety subiektywne

Dział Teatralno-Filmowy
24 III - 17 VI 2022

Adres.Godziny otwarcia

 

„Portrety subiektywne”. Kadry z planu programu telewizyjnego w obiektywie Tomasza Szymborskiego

Śląsk to miejsce pracy i życia wielu wybitnych artystów, lekarzy, literatów, naukowców – ludzi zasłużonych dla Śląska oraz kraju. Część z nich osiągnęła wiek, w którym podsumowuje się życie i dorobek. W telewizyjnym archiwum brakuje programów mówiących o takich osobach, albo reportaże z nimi w rolach głównych zostały zrealizowane wiele lat temu, i często nie nadają się do emisji, są nieaktualne lub niedopowiedziane.

Marianna Dufek – autorka „Portretu Subiektywnego” trzy lata temu podjęła się realizacji programu, który byłby jednocześnie notacją na przyszłość oraz telewizyjnym programem, regularnie ukazującym się na antenie TVP3 Katowice. Program ma formułę rozmowy nagrywanej we wnętrzach katowickiej Fabryki Porcelany – wyjątkowego miejsca, gdzie widać jak zmieniają się Katowice, i jak potrafią wykorzystać swoją poindustrialną spuściznę. Rozmowy – wywiady wzbogacają felietony, które pokazują bohatera „Portretu Subiektywnego” w domu i pracy, a także wypowiedzi bliskich osób.

Do tej pory powstało ponad 30 odcinków programu Marianny Dufek „Portret subiektywny”. Jej program w 2020 roku zdobył wyróżnienie w prestiżowym konkursie dziennikarskim „Silesia Press”