Królestwo niebieskie

Dział Etnologii Miasta. Nikiszowiec
8 VI - 29 IX 2019

Adres.Godziny otwarcia

 

Wystawa przedłużona do 29 września.

"Królestwo niebieskie.Katowickie podwórka" – wystawa śląskiego artysty Arkadiusza Goli. Ekspozycji będzie towarzyszyć książka z fotografiami Arkadiusza Goli i tekstami Marka Twaroga.
Połączenie obrazu i słowa w jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną całość. Magia i szarość katowickich placów i podwórek; ludzie, którzy oswoili przestrzeń przed swoimi domami i stworzyli tam przyjazne dla siebie miejsca.
To wszystko w obiektywie Arkadiusza Goli opisane przez Marka Twaroga.

 

ARKADIUSZ GOLA – doktorant Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną, przede wszystkim rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku.
Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, który w Polsce pod koniec XX wieku znacznie się skurczył. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku, od 1996 roku – w redakcji „Dziennika Zachodniego”. Zdobywał nagrody w najważniejszych krajowych konkursach fotografii prasowej, w 2003 roku został dziennikarzem roku „Dziennika Zachodniego”, w 2010 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach muzeów w Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Katowicach, Zabrzu, Krakowie, czeskim Ołomuńcu i francuskim Nord-Pas-de-Calais. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, autorem książek: Poziom na dwa łamy, Ludzie z węgla, Nie muszę wracać…, Stany graniczne, Ogrodowa 1, Nieznany dworzec. Swoje pracy wystawiał w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja). Z córką Agnieszką mieszka w Zabrzu.
www.arekgola.com

 

MAREK TWARÓG – dziennikarz, redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego” i „Strefy Biznesu”, wcześniej - „Gazety Wrocławskiej”. Zainteresowany śląskim regionalizmem, UE i Kościołem. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Współautor (z Arkadiuszem Golą) albumu "Ludzie z węgla". Z Golą współpracował też przy albumie o zagłębiowskich górnikach "Ogrodowa 1". Dumny z Grand Press Digital dla „Dziennika Zachodniego” w roku 2014, nominacji do Europejskiego Pióra SDP, nagród w konkursie Silesia Press. Lubi pracę ze studentami. Ojciec trójki świetnych synów.
Twitter@MarekTwarog