Pod światło

Dział Grafiki
od 12 VII 2018

Adres.Godziny otwarcia

 

 

Pod światło to w tym roku trzecia wystawa prezentowana w ramach 9. edycji Festiwalu „Kręgi Sztuki” w Dziale Grafiki im. Pawła Stellera MHK. Po plakatach Tomasza Kipki oraz litografiach Ivy Krupicovej pragniemy wprowadzić Państwa w niezwykle subtelny świat kolorów Moniki Juroszek-Koc.

W przestrzeni jednej z sal umieściliśmy prace stworzone z kolorowych, transparentnych bibuł oraz światła, będące swego rodzaju sakralną instalacją artystyczną. W drugiej sali możemy podziwiać powstałe w podobny sposób kameralne pejzażowe wycinanki oraz malarstwo olejno-akrylowe na płótnie.

Na szczególną uwagę zasługuje nowatorski sposób prezentowania obiektów artystycznych, jakim jest cykl grafik przedstawiający siedem sakramentów. W siedmiu tzw. light-box’ach znalazły się abstrakcyjne prace odnoszące się do duchowych zainteresowań autorki. Cyfra 7 nie jest tu przypadkowa, w duchowości, zwłaszcza chrześcijańskiej, ma ona bardzo doniosłe znaczenie. Siedem obiektów umieszczonych na ścianach naszej galerii to innowacyjne nośniki treści artystycznych. Zaskakują, dosłownie wciągają widza do interakcji z dziełem, pozostawiając mu możliwość zmiany formy prezentacji ekspozycji. Zachęcamy do wnikliwego rozejrzenia się po całej przestrzeni galerii, bowiem gdzieniegdzie, w nieoczywistych miejscach, artystka „ukryła” swoje prace.

Dziękując Monice Juroszek-Koc za możliwość obcowania z jej wielobarwnym światem, mam nadzieję, że prezentowane prace nie tylko oczarują, ale też będą twórczą inspiracją dla wszystkich, którzy zechcą odwiedzić wystawę.

 

Łukasz Szostkiewicz
kurator

 

Monika Juroszek-Koc (ur. 1991 w Wiśle) w 2011 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, a w roku 2016 została absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na Wydziale Grafiki Warsztatowej w pracowni wklęsłodruku profesora Jana Szmatlocha. W 2016 roku prezentowała swoją pracę dyplomową w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach. W 2010 roku miała miejsce jej indywidualna wystawa w Centrum Kultury w Wiśle, a rok później wzięła udział w wystawie zbiorowej Młodzi, zdolni w Galerii na Stacji w Bielsku-Białej. W 2012 roku uczestniczyła w ogólnopolskim plenerze malarskim „Beskidzkie Integracje Sztuki” w Jaworzynce. W 2013 roku otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie na rysunek miesiąca organizowanym przez Muzeum Karykatury w Warszawie, co zaowocowało uczestnictwem w corocznej wystawie wszystkich nagrodzonych prac. Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią, a także twórczością satyryczną. Obecnie mieszka w Katowicach.