Jola Barnaś „Równonoc"

Dział Teatralno-Filmowy
18 XI 2022 - 6 I 2023

Adres.Godziny otwarcia

 

Cicho! Cóż to za światło błysło w oknie?
To brzask na Wschodzie, a słońcem jest Julia!

Wiliam Szekspir: Romeo i Julia
(tłum. Stanisław Barańczak)

Takiej nocy nie było! To noc – nietutejsza!
Przyszła z innego świata i trzeba ją przeżyć

Bolesław Leśmian: Noc

„Równonoc”… 12 prac Joli Barnaś powstałych w latach 2020-2022 i pozostających bez tytułów, a więc zdobiących przestrzeń na oścież przez Artystkę otwartą i gościnną dla wszelakiej interpretacji. Malarka od lat z niegasnącą odwagą ujawnia emocje i zaprasza do współodczuwania. Mimo obezwładniającej, uwodzicielskiej siły ekspresji cyklu, pozostawia odbiorcę bezpiecznym, wolnym. Nie naucza, nie poucza, chętnie się natomiast dzieli… Opowiada o przyjęciu prawdy, że jest w człowieku światło i jest mrok. I żeby w pełni posiąść siebie, wiedza ta pozostaje darem bezcennym. Tylko wychodząc poza skupienie na doznanym cierpieniu, poza kompleksy i krzywdy, można pójść w stronę wolności. Emanujące hipnotyzującą urodą obrazy z cyklu „Równonoc” są właśnie wolności epifanią i pochwałą przyjęcia całej prawdy o sobie, dlatego też świadectwem jej poszukiwania. Równowaga między światłem a ciemnością oto tytułowa równonoc. Dokądkolwiek idziemy w słoneczny poranek czy tonące w miodowym blasku popołudnie, zawsze towarzyszy nam cień. A jest i taka jedna, jedyna chwila upalnego, promiennego dnia, gdy sami się nim stajemy a on nami. Mgnienie zaledwie. Południe. Pełnią zamkniętego cyklu każdej doby pozostają cała noc i cały dzień zachwycające nieuchwytnością chwili, gdy na krótko niemal się spotykają, nigdy jednak nie widząc wzajemnie.

Jacek Kurek

 

JOLA BARNAŚ

Urodziła się w 1967 roku w Bytomiu. Mieszka w Katowicach. Ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierunek Wzornictwo Przemysłowe w Katowicach. Dyplom z wystawiennictwa obroniła w 1994 roku w pracowni prof. J. Wuttkego.

Od 1996 roku pracuje w Muzeum Historii Katowic, gdzie jest autorką aranżacji wielu wystaw z dziedziny sztuki, historii i etnografii, a także projektów graficznych licznych albumów, katalogów, plakatów i wydawnictw. Projektowała graficznie i aranżowała przestrzenie wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Miejskim w Mysłowicach, Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i Muzeum Miejskiego w Chorzowie.

Zajmuje się również malarstwem, rysunkiem i grafiką, które były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych.