Lato z Kilarem

 

W miesiącach lipcu i sierpniu w ramach akcji „Lato z Kilarem” Muzeum Historii Katowic organizuje szereg działań, których głównym celem jest upowszechnienie i pogłębienie wiedzy na temat Wojciecha Kilara, światowej sławy polskiego kompozytora, mieszkańca Katowic, który sam o sobie mówił „Ślązak ze Lwowa ale Ślązak”.

Przygotowaliśmy dla Państwa szeroką ofertę skierowaną do różnych grup wiekowych. Projekt zakłada połączenie doświadczeń międzypokoleniowych poprzez współpracę w szczególności uczniów I etapu edukacji oraz seniorów. Projekt jest realizowany w kilku obszarach: przewiduje warsztaty teatralne dla dzieci i seniorów, jak również cykl prelekcji dotyczących życia i twórczości Wojciech Kilara. Ponadto przygotowaliśmy wystawę edukacyjną "Z Katowic do wielkiego świata", w celu upowszechniania wśród uczniów wiedzy o wybitnym kompozytorze. Szczegóły oferty poniżej.

Działania zostały dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach projektu „Patriotyzm Jutra”.


Zapraszamy Państwa do udziału w cyklu trzech prelekcji organizowanych w ramach akcji "Lato z Kilarem”, dotyczących życia i twórczości Wojciecha Kilara. Prelekcje skierowane są do osób dorosłych i seniorów.

15.07.2021 Prelekcja "Czas start: Lwów". Prelekcję wygłosi Antoni Wilgusiewicz - historyk, od urodzenia mieszkaniec Górnego Śląska z korzeniami kresowymi. Autor artykułów na temat Lwowa i Kresów, ze szczególnym uwzględnieniem związków lwowsko-śląskich. Inicjator umieszczenia tablicy pamiątkowej na domu rodzinnym Wojciecha Kilara we Lwowie. Prezes Klubu Miłośników Historii i Kultury Lwowa.

22.07.2021 Projekcja filmu "Wojciech Kilar. Między awangardą a Hollywood" połączona z prelekcją "Kilar w bliskim planie". Prelekcję wygłosi Violetta Rotter-Kozera - reżyser, dokumentalista, scenarzysta, publicysta, ilustrator muzyczny, pianista, kompozytor. Absolwentka Wydziału Teorii, Kompozycji i Dyrygentury Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykładowca Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Radia i Telewizji w Zakładzie Reżyserii Filmowo-Telewizyjnej oraz Akademii Muzycznej w Katowicach. Autorka filmów dokumentalnych, reportaży, widowisk telewizyjnych, koncertów, wydawca cyklicznego programu poświęconego kulturze na antenie TVP Katowice.

29.07.2021 Prelekcja "Czas stop: Katowice". Prelekcję wygłosi Angelika Szepiszczak – koordynatorka projektu „Wojciech Kilar – muzyk, kompozytor, katowiczanin”, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach pracownik MHK, badaczka dorobku Wojciecha Kilara.
Wykłady będą realizowane w wariancie stacjonarnym (12 os.) - w siedzibie głównej MHK przy ul. Szafranka 9 oraz w wersji online na muzealnym facebook'u.

Uwaga! Film "Wojciech Kilar. Między awangardą a Hollywood" nie będzie dostępny on-line.

Chęć udziału w wydarzeniu należy potwierdzić mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczne: 32 2561810 wew. 111, 104.
Zgodnie z aktualnymi zaleceniami sanitarno-epidemiologicznymi ilość miejsc ograniczona.


Zapraszamy do Muzeum Historii Katowic na warsztaty międzypokoleniowe "Z Katowic do wielkiego świata" organizowane w ramach akcji "Lato z Kilarem". W czasie zajęć zostaną zrealizowane następujące tematy:
"Kim był Wojciech?",
"Katowice. Muzyczne kolory miasta",
"Muzyka Pana Kilara",
"Film i muzyka",
"Zainspirowani Kilarem".
Celem warsztatów jest upowszechnienie postaci wybitnego katowiczanina - kompozytora Wojciecha Kilara. Zajęcia zakładają współpracę międzypokoleniową między dziećmi w wieku przedszkolnym lub w młodszym wieku szkolnym, które nie znają Wojciecha Kilara i seniorami, którzy pamiętają postać kompozytora i jego twórczość. Na spotkaniach odbędą się warsztaty muzyczne, teatralne i plastyczne.

Z powodu ograniczeń związanych z zagrożeniem epidemiologicznym w warsztatach może wziąć udział 12 osób - 10 dzieci i 2 seniorów.

Terminy warsztatów: 12-16/07/2021 i 19-23/07/2021
Warsztaty odbędą się w siedzibie głównej Muzeum Historii Katowic (ul. ks. J. Szafranka 9).
Czas trwania: 8.30-14.00
Zajęcia są bezpłatne, uczestnikom zapewniamy wyżywienie - śniadanie i obiad
W zajęciach mogą brać udział grupy zorganizowane dzieci (wraz z opiekunem): do 10 osób
oraz seniorów: do 2 osób

Zapisy mailowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczne: 32 2561810 wew. 111, 104


05.08.2021 Wystawa edukacyjna "Z Katowic do wielkiego świata" organizowaną w ramach akcji "Lato z Kilarem” to propozycja skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym.

Dopasowana do percepcji dzieci wystawa w ciekawy sposób łączy zabawę z edukacją, a także przybliża postać Wojciecha Kilara. Wybitny katowiczanin urodzony we Lwowie i mieszkający przez większość życia w naszym mieście staje się postacią historyczną, nieznaną z mediów i niekojarzoną ze współczesnych filmów. Jedyną możliwością, żeby młode pokolenie poznało życiorys i twórczość kompozytora jest tworzenie działań realizowanych w naszym mieście w ramach tzw. edukacji regionalnej. To jedna z form zachowania od zapomnienia artysty, będącego jednej strony obywatelem świata, zdobywcą niezliczonych nagród i najwyższych odznaczeń państwowych, z drugiej natomiast skromnym i uprzejmym sąsiadem, miłośnikiem kotów, człowiekiem niezwykle wrażliwym na drugiego człowieka.

Podczas zwiedzania wystawy w Muzeum Historii Katowic każde dziecko otrzyma katalog do wystawy „Z Katowic do wielkiego świata”, przedstawiającą podstawowe pojęcia muzyczne oraz postać Wojciecha Kilara.
Książeczka edukacyjna będzie również dostępna do pobrania w formie pdf na stronie internetowej MHK w zakładce „Patriotyzm jutra - Wojciech Kilar”.

Wystawa będzie dostępna do bezpłatnego zwiedzania w siedzibie głównej MHK od 05.08. do 20.09. Następnie wystawę będzie można oglądać w wybranych katowickich szkołach i instytucjach kultury.