SILESIA PRESS CAFE. Z Józefem Wyciskiem, dziennikarzem radiowym, rozmawia Maria Trepińska

Kategoria
Spotkanie
Date
16 marca 2023 18:00
Miejsce
Oddział Teatralno-Filmowy, ul. M. Kopernika 11
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wstęp wolny

„Silesia Press Cafe” prezentuje osiągnięcia zawodowe wybitnych, znanych i uznanych dziennikarzy związanych ze Śląskiem. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej, organizator jedynego w kraju regionalnego konkursu dziennikarskiego „Silesia Press”, czyli śląskich Pulitzerów.

Red. Maria Trepińska: dziennikarka zajmująca się problematyką ekonomiczną, od 2009 r. związana z „Forbesem”, komentatorka telewizyjna bieżących wydarzeń gospodarczych. Laureatka prestiżowej nagrody dziennikarskiej przyznanej przez Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku, uhonorowana nagrodą „Marka Śląskie” 2018 r. oraz Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji.

Józef  Wycisk: człowiek z Zabrza. Urodził się w Siemianowicach Śląskich, do szkoły średniej jeździł do Gliwic, studiował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a jego Wydział mieścił się  w Sosnowcu. Te bardziej lub mniej zamierzone wędrówki są najlepszym dowodem na to, że jest człowiekiem tego regionu. I widać to w jego twórczości.

Jeden z pierwszych reportaży Polacy, Niemcy, Rosjanie i my podejmował temat Tragedii Górnośląskiej. I już w tej audycji słychać, że dla autora ważna jest nie tylko opowiadana historia, ale także sposób prowadzenia opowieści i poszukiwanie radiowych form wyrazu. Te poszukiwania doprowadziły do powstania takich audycji jak Tryptyk śląski - Starzyk, Dwa wesela i rocznica czy Romantyczność. Nie oznacza to, że tylko poszukiwania formalne są dla autora ważne, bo nie ma ich na przykład w reportażu Kiedy śmierć pomaga żyjącym. Za swoje najlepsze dzieło autor uznaje Słowa utracone, czyli kolaż zbudowany z wypowiedzi pomieszczonych w różnych audycjach, gdzie jednak, pozbawione oprawy, utraciły swój najgłębszy sens. Słowa utracone stały się oprawą, która przywróciła ich głębię.

            Od lat Józef Wycisk dzieli swój radiowy czas między reportaż a publicystykę ekonomiczną. Autor cyklicznej audycji Masz Prawo nagrodzonej w 2005 roku w Konkursie organizowanym przez Gazetę Prawną oraz Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie. Audycje ekonomiczne były czterokrotnie wyróżniane w Konkursie im. Władysława Grabskiego organizowanym przez NBP (lata 2008; 2009; 2010 i 2016). Jest również laureatem Nagrody Dziennikarskiej Im. M. Krzaka. Inne wyróżnienia i  nagrody to: Ludzka Twarz EFS, nagroda Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, Salus Publica Głównego Inspektora pracy przyznana w latach 2010, 2012 i 2014 roku, Silesia Press – wyróżnienie i Nagroda Specjalna, Śląska Nagroda Jakości, Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji. Słowa dla innowacji nagroda PARP.

Wybrane reportaże:

Dwa wesela i rocznica  – ocena XV-lecia polskiej demokracji dokonana przez tych, którzy o nią walczyli. Nagroda Stowarzyszenia Radia Publicznego 1995 r. oraz Nagroda Ake  Blomstroem Memorial Prize 1998, DVD

Kiedy śmierć pomaga żyjącym (2004) – o znaczeniu programu donacji ludzkich szczątków dla Akademii Medycznej. Nagroda Grand Prix KRRiTv,

Tryptyk śląski. Starzyk  –  forma audialna - trzy etapy rozwoju górnictwa i regionu. Grand PiK 2008

Słowa utracone – forma audialna – o sensie i sile życia w obliczu śmierci – Grand PiK 2009,

Romantyczność – forma audialna – o bezsensie polityki wobec historii – Nagroda Publiczności Grand PiK 2010.

 
 

Terminy

  • 16 marca 2023 18:00

Wspierane przez iCagenda