Marek Michalski Kościółki drewniane na Śląsku Szkiców i rysunków wybór subiektywny. Wernisaż wystawy

Kategoria
Wernisaż
Date
9 marca 2023 17:00
Miejsce
Oddział Teatralno-Filmowy, ul. M. Kopernika 11
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zbiór prac, na których pragnąłem uwiecznić drewniane obiekty sakralne na Śląsku, powstawał przez ponad trzydzieści lat. Początki były dość skromne – szkicując kościoły w okolicach Pszczyny, zachwyciłem się ich formą i pomyślałem, że dobrze byłoby też dotrzeć do innych miejsc. Nie zdawałem sobie wtedy sprawy, że jest ich tak wiele.

Z biegiem lat zbiór szkiców się rozrósł. Dużo zawdzięczam pasjonatom z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy stworzyli Szlak Architektury Drewnianej. W ten sposób udało mi się poznać znacznie większą liczbę obiektów, aczkolwiek pojawiały się też pułapki, np. kościółek z Ryczowa dawno temu przeniesiono do skansenu w Wygiełzowie.

Poszukiwanie drewnianych obiektów sakralnych dało mi coś jeszcze: stało się inspiracją do poznawania ich zawiłości konstrukcyjnych, a także zgłębiania historii śląskiej ziemi.

Marek Michalski

Marek Michalski

Urodził się na początku drugiej połowy XX w. w Malborku. Zajmuje się głównie grafiką wydawniczą i rysunkiem prasowym. Od końca lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia związany był z „Dziennikiem Zachodnim” i prasą śląską (niestety wiele tytułów dziś już nie jest wydawanych). Publikował w prasie regionalnej, krajowej i zagranicznej, m.in. w „Dzienniku Zachodnim”, „Trybunie Robotniczej”, „Szpilkach”, „Poglądach”, „Wieczorze”, „Przeglądzie Technicznym” „Innowacjach”, „Solidarności Jastrzębie”, „ITD”, „Premierze”, „Tak i Nie”, „Przeglądzie”, „Śląsku”, „Medical Tribune”, „Euro25”, „Witty World”. Brał udział w wystawach krajowych i zagranicznych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych, Muzeum Karykatury w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum w Ankarze, Muzeum Miedzi w Legnicy, w Dziale Zbiorów Specjalnych BŚ w Katowicach. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

 
 

Terminy

  • 9 marca 2023 17:00

Wspierane przez iCagenda