OKNO NA MUZYKĘ. Hania i Kuba Derej „Na jazzowo i nie tylko”

Kategoria
Koncert
Termin
24 listopada 2022 18:00
Miejsce
Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic, ul. Kopernika 11
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jesienią 2021 roku rozpoczęliśmy nowy cykl spotkań w Dziale Teatralno-Filmowym. Do Galerii „Pod 11” zapraszamy muzyków – młodych, pełnych energii twórców – prosząc, by zagrali utwory, które najbardziej lubią. Mieliśmy okazję usłyszeć zarówno repertuar klasyczny, ćwiczony w trakcie zajęć szkolnych, jak i ten spoza kanonu: utwory współczesnych kompozytorów w transkrypcji na wibrafon, tanga Astora Piazzoli czy sporą porcję znakomitego jazzu. Młodzi wykonawcy dzielą się ze słuchaczami pasją i miłością do muzyki, a wszystko to odbywa się w swobodniej, przyjaznej atmosferze, której nigdy nie brakowało i, mamy nadzieję, nie zabraknie na Kopernika 11.

Hania Derej: młoda kompozytorka, pianistka, dyrygent. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Feliksa Rybickiego w Tychach, uczennica III klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Bielsku Białej w klasie fortepianu jazzowego i klasycznego.

W wieku 10 lat przygotowała autorską płytę zatytułowaną „Moje obrazy”, zawierającą własne kompozycje na fortepian, która została zarejestrowana w 2016 r. w studio nagraniowym Polskiego Radia Katowice. W tym samym studio zostały zarejestrowane kolejne płyty, tj. „Podróże niedokończone”, „Przemyślenia”, „Lecąc z wiatrem” oraz „Szukając siebie”. Płyty te zawierają autorskie wykonania Hani własnych kompozycji na fortepian, zrejestrowane, jak poprzednio, również w studio nagraniowym Polskiego Radia Katowice. Stanowią one formę opisu rzeczywistości, marzeń i wyobraźni.

Hania uczestniczyła w wielu warsztatach pianistycznych o charakterze krajowym i międzynarodowym z udziałem wybitnych pedagogów i artystów z Polski i zagranicy. Ponadto jest laureatką nagród otrzymanych podczas różnorodnych muzycznych wydarzeń zarówno o charakterze lokalnym, jak i międzynarodowym, w tym m.in. Nagrody Specjalnej Prezesa Lubelskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich za prezentację prac kompozytorskich, uzyskanej podczas Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w Sanoku w 2018 r., nagrody ufundowanej przez Związek Kompozytorów Polskich w Warszawie w 2019 i 2020 r. uzyskanej na kolejnych edycjach wspomnianego forum pianistycznego. W grudniu 2019 r. Hania otrzymała III nagrodę ex aequo w II Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim dla Młodych Kompozytorów „Dostrzegalnia 2019” w ramach Akademii Muzycznej w Poznaniu, za utwór „172 na szynach” (na altówkę, puzon, flet i dzwonki orkiestrowe). Ponadto Hania otrzymała wyróżnienie za najlepsze wykonanie koncertu z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej (wariacje jazzowe K. Wileńskiego n/t Chopina na orkiestrę kameralną i trio jazzowe) oraz nagrodę „Młody Kompozytor 2021” ufundowaną przez Związek Kompozytorów Polskich w Warszawie w sezonie 2021-22 w ramach XVI Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Podobne wyróżnienie Hania otrzymała w 2022 r. za najlepsze wykonanie koncertu z Lwowską Orkiestrą kameralną „Akademia” (koncert fortepianowy nr 1 C-dur op. 15 L. van Beethovena). W tym samym roku Hania została laureatem konkursu „Młodego Wirtuoza” w kategorii „Dyrygent” i zaproszona do poprowadzenia Elbląskiej Orkiestry Kameralnej podczas koncertu w sezonie artystycznym 2022/2023.

W dniu 23.03.2018 odbyło się premierowe wykonanie utworu „Wyścig życia”, pierwszej kompozycji Hani skomponowanej na zespół kameralny złożony z siedmiu instrumentów. Wykonanie to, pod dyrekcją Hani i z udziałem zespołu kameralnego utworzonego z grona koleżanek i kolegów ze szkoły muzycznej w Tychach, odbyło się w ramach „Koncertu Bardzo Młodych Kompozytorów” w Głubczycach. Obecnie Hania ma w swoim dorobku kilkanaście kompozycji przygotowanych na skład kameralny oraz orkiestrę, których wydanie na płycie jest w fazie realizacji. Jako pianistka, grała i dyrygowała w szkolnej orkiestrze, w szkolnym zespole Big Band, jak również w organizowanych przez siebie zespołach kameralnych oraz profesjonalnych orkiestrach, jak Lwowska Orkiestra Kameralna, czy też Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej.

Znaczący wpływ na kształtowanie i rozwój młodej artystki wywarła możliwość prezentacji 
oraz doskonalenia swojej twórczości i umiejętności w trakcie warsztatów i lekcji indywidualnych z wieloma znakomitymi, wybitnymi pedagogami i mistrzami z kraju i zagranicy.

 
 

Terminy

  • 24 listopada 2022 18:00

Wspierane przez iCagenda