Śląsk węglem szkicowany

baner_
Kategoria
Wernisaż
Termin
11 maja 2022 17:00
Miejsce
Muzeum Historii Katowic ul. Szafranka 9
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Muzeum Historii Katowic zaprasza na wernisaż wystawy Jordana L. Rodgersa „Śląsk węglem szkicowany” 11 maja 2022 roku o godz. 17.00 przy ul. Ks. J. Szafranka 9.

Jordan L. Rodgers. Jest artystą multimedialnym pochodzącym z Wielkiej Brytanii. Zajmuje się rysunkiem, animacją wideo i kręceniem filmów. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych (Nowe Media Cyfrowe, Historia Sztuki Współczesnej, Kuratorstwo) na Uniwersytecie Lancaster w 2012 roku. Jego prace były pokazane na wystawach grupowych i indywidualnych, w serwisach internetowych, w tym na „Trinity Buoy Wharf Drawing Prize”, „Aesthetica Art Prize” oraz „100 Contemporary Artists 2013 Antology”, a wybrane reprodukcje zamieszczono w krajowych i międzynarodowych magazynach.

Od 2018 roku pracuje nad autorskim projektem szkicowania w plenerze obiektów architektonicznych w województwie śląskim. Używa ołówków, długopisów i węgla, co sprawia, że jego prace mają jakby materialny związek ze śląskim pejzażem.
Szkicuje węglem, bo węgiel wydobywany na Górnym Śląsku budzi w nim nostalgię – fabryki włókiennicze, kopalnie węgla kamiennego to echa industrialnego dziedzictwa północno-zachodniej Anglii, gdzie spędził całe życie przed wyjazdem za granicę.

W 2020 roku nakręcono reportaż „Silesia tea o’clock” mówiący o jego doświadczeniach życia i pracy na Śląsku.
W latach 2021–2022 powstawały rysunki zamieszczone w broszurze „Śląsk węglem szkicowany” dostępnej w polsko-angielskiej wersji. Zawiera ona 30 stron, w tym 25 zdjęć szkiców węglem przedstawiających architekturę i, najogólniej ujmując, dziedzictwo górnicze Śląska.
Na wystawie w Muzeum Historii Katowic będzie można zobaczyć nieprezentowane wcześniej nowe rysunki.

 
 

Terminy

  • 11 maja 2022 17:00

Wspierane przez iCagenda