„Salon Sztuk” - spotkanie z choreografem i reżyserem Henrykiem Konwińskim. Prowadzenie: Krzysztof Korwin-Piotrowski

Kategoria
Spotkanie
Date
13 lutego 2020 18:00
Miejsce
Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic, ul. Kopernika 11
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cykl „Salon sztuk” odbywa się raz w miesiącu, w czwartki o 18.00 w Oddziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic. W byłym mieszkaniu znakomitych artystów Barbary i Stanisława Ptaków znajduje się prawdziwy salon z eleganckimi meblami i dziełami sztuki. Ta atmosfera sprzyja organizowaniu spotkań artystycznych. Gośćmi „Salonu sztuk” są poeci, aktorzy, reżyserzy, scenografowie, malarze… Serdecznie zapraszamy! Spędźmy wspólnie te czwartkowe wieczory w dobrym towarzystwie, przy filiżance ekskluzywnej herbaty.

Henryk Konwiński – jedna z najwybitniejszych postaci polskiego teatru. Mieszka w Katowicach. Jako choreograf i reżyser współtworzy wielkie widowiska, spektakle baletowe, operowe, musicalowe i operetkowe, a także przedstawienia dramatyczne i offowe. Wojciech Kilar napisał o nim: W sztuce Henryka Konwińskiego szczególnie cenię [...] zdolność do przekazywania najistotniejszych, skomplikowanych znaczeń w formach bogatych i wyrafinowanych, lecz w sposób prosty, bezpośredni i przekonujący.

Był gwiazdą baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, ale już w 1971 roku nawiązał kontakt z Operą Śląską w Bytomiu jako tancerz, a później także choreograf i reżyser. Występował w Het Nationale Ballet w Amsterdamie i współpracował z Maurice'em Béjartem w Nederlands Dans Theater w Hadze. W 1981 roku powrócił do Opery Śląskiej i z tym teatrem związał się już na stałe, współpracując z wieloma innymi scenami w całej Polsce. Za najważniejsze uznaje swoje choreografie do Stworzenia świata, a potem Romea i Julii w Poznaniu, Wariacji na temat Franka Bridge’a Brittena (pierwsza realizacja w Bytomiu, potem w Teatrze Wielkim w Warszawie), Epitafium na śmierć Szymanowskiego, Stabat Mater, W górę w dół i Ad montes (Balety tatrzańskie) do muzyki W. Kilara.

Podczas wieczoru odbędzie się promocja opublikowanej przez Wydawnictwo Naukowe „Śląsk” książki Alana Misiewicza o gwiazdach Opery Śląskiej Heroiny! Rozmowy o operze, ludziach i życiu.

 

Wstęp wolny

 
 

Terminy

  • 13 lutego 2020 18:00

Wspierane przez iCagenda