„Kolaże Kalarusa” Oprowadzanie po wystawie, rozmowa z artystą

Kategoria
Spotkanie
Date
23 maja 2019 17:00
Miejsce
Oddział Teatralno-Filmowy, ul. Kopernika 11
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stworzył rozpoznawalny styl plakatu syntetycznego, przekornego, z olbrzymim ładunkiem radości, erotyki, koloru, o charakterystycznym kroju liter i wielości elementów. Jego plakaty wyróżnia nieokiełznana fantazja, zaskakujące porównania i skojarzenia, barwne kontrasty. Stały się one wyrafinowaną, frapującą rozmową artysty z widzem, intelektualną przygodą. Chwalą urodę i uroki życia. Szczególne miejsce zajmuje w nich kobieta oraz tematyka ekologiczna.

Zbigniew Makowski

Opowiada nam on [Kalarus] jakąś idylliczną baśń w psychodelicznych barwach. Przemieszcza się swobodnie po bezmiarze wyobraźni, gdzie nie ma rzeczy niemożliwych. Nasączył ten świat pierwiastkiem erotyzmu, któremu nadał wymiar kosmiczny. Uroda tego świata to jednak nie tylko hedonistyczne rozpasanie, ale także manifestacja nieposkromionej energii i artystycznej wolności.

Mariusz Knorowski

 

Roman Kalarus urodził się w 1951 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach, dyplom uzyskał w 1976 roku. Obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prowadzi autorską pracownię plakatu na Wydziale Projektowym. Uprawia plakat, drzeworyt, collage, rysunek, malarstwo i i projektowanie autorskie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach na plakat i grafikę, w tym 2 razy Grand Prix na Biennale Plakatu Polskiego w 1995 i 2001 roku, 1 nagrody na Festiwalu Plakatu w Krakowie w 2001, brązowego medalu na Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie (Czechy) w 1990 i Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia) w 2003 roku. Należy do czołówki polskich twórców plakatu. Wystawiał swoje prace na najważniejszych pokazach plakatu i grafiki w kraju i za granicą, między innymi w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Rzeszowie (Polska), w Lahti i Helsinkach w Finlandii, Toyamie i Ogaki w Japonii, w Paryżu, Chaumont, Rouen, Grenoble we Francji, w Chicago, Waszyngtonie, Colorado, Ames w USA, w Kolonii, Düsseldorfie, Berlinie, Heilbronn i Essen w Niemczech, w Winterthur, Fribourgu i Zurichu w Szwajcarii, w Wenecji, Mediolanie i Cremonie we Włoszech, w Sofii i Warnie w Bułgarii, w Brnie i Pradze w Czechach, w Bratysławie i Trnavie w Słowacji, w Sevilli w Hiszpanii, Lubljanie w Słowenii, Mous i Brukseli w Belgii, w Ballart w Australii, w Budapeszcie i Pecsu na Węgrzech, w Kijowie na Ukrainie i Moskwie w Rosji, poza tym w Indiach, Iranie, Chinach i Meksyku. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w wielu prestiżowych galeriach w kraju i za granicą. Prowadził warsztaty twórcze dla studentów. Jest współautorem i współrealizatorem (wspólnie z Joanną Piech) malowideł sakralnych w kościele błogosławionej Karoliny Kózkówny w Tychach oraz w kościele Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności w Katowicach. Ponadto projektuje wnętrza kościołów i klubów muzycznych oraz scenografie teatralne.

Wstęp wolny.

 
 

Terminy

  • 23 maja 2019 17:00

Wspierane przez iCagenda